reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI LOG Tasarım

OpenAI, Rockset şirketini satın aldıklarını duyurdu

ChatGPT’yi geliştiren son yılların en önemli teknoloji firması OpenAI, bugün Rockset şirketini satın aldıklarını duyurdu.

Bu konuda bir açıklama yapan OpenAI, “Yapay zeka, insanların ve kuruluşların verilerden yararlanma biçimlerini dönüştürüyor. Bu nedenle, veri indeksleme ve sorgulama yetenekleri sağlayan lider gerçek zamanlı analiz veritabanı Rockset’i satın aldık.” dedi. “Rockset kullanıcıların, geliştiricilerin ve işletmelerin yapay zeka ürünlerini kullanırken ve daha akıllı uygulamalar oluştururken kendi verilerinden daha iyi yararlanmalarını ve bilgiye gerçek zamanlı erişim elde etmesini sağlayacak.açıklamasını da yapan şirket ek olarak, “Rockset’in teknolojilerini ürünlerimize entegre edeceğiz ve Rockset’in tecrübeli çalışanlarını da OpenAI’ın bünyesine katacağız.” dedi. Şirket bundan önce bir Apple haberiyle ses getirmişti. Apple’ın iOS 18 işletim sistemi özelinde OpenAI ile kurduğu ChatGPT ortaklığı için şirkete para ödemediği ortaya çıkmıştı. Aktarıldığı kadarıyla Apple, OpenAI’ın markasını ve ChatGPT sistemini milyonlarca iPhone’a taşımanın daha değerli olduğunu düşünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple sayesinde teknolojilerini çok daha fazla kişiye ulaştıracak olan OpenAI, şu an Apple’dan para almıyor ancak bu ortaklıktan uzun vadede çok daha fazla para kazanabilir. Çünkü iPhone üzerinden ChatGPT kullanmaya başlayan kişiler, sistemden daha fazla yararlanmak adına ücretli ChatGPT paketlerinden satın alabilir.

Apple Intelligence temelinde atılan adım hakkında Apple kendisi şunları aktarıyor: “Apple, ChatGPT erişimini iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia ile sunulan deneyimlere entegre ediyor. Kullanıcılar bu sayede hem ChatGPT’nin uzmanlığına hem de görsel ve metin kavrama özelliklerine araçlar arasında geçiş yapmadan ulaşabiliyor. Siri gerektiğinde ChatGPT’nin uzmanlığına başvurabiliyor. Sorular ve herhangi bir belge veya fotoğraf ChatGPT’ye gönderilmeden önce kullanıcıdan onay alınıyor, ardından Siri yanıtı doğrudan sunuyor. ChatGPT, sistem genelindeki Writing Tools’a da entegre edilecek. Writing Tools, kullanıcıların yazdıkları şeyler hakkında içerik oluşturmalarına yardımcı olacak. Compose ile kullanıcılar ChatGPT görsel araçlarına erişip yazılarını tamamlayan farklı stillerde görseller üretebilecek.

ChatGPT’ye erişen kullanıcılar için yerleşik gizlilik korumaları sunuluyor. İstekler OpenAI tarafından kaydedilmiyor ve kullanıcıların IP adresleri gizli tutuluyor. Hesaplarını bağlamak isteyen kullanıcılar ise ChatGPT’nin veri kullanım politikalarına bağlı oluyor. GPT-4o destekli ChatGPT bu yıl içinde iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’ya gelecek. Kullanıcılar bu özelliğe hesap oluşturmadan, ücretsiz olarak erişebilecek. ChatGPT aboneleri ise hesaplarını bağlayıp bu deneyimlerde ücretli özelliklerden de yararlanabilecek.”

OpenAI gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X

İLGİLİ HABERLER