reklamı kapat

POPÜLER

Opera

Opera, Google’ın Gemini AI’ını da tarayıcıya entegre ediyor

Tarayıcı pazarının en büyük isimlerinden olan Opera, kurulan ortaklık kapsamında Google Gemini AI’ı tarayıcıya entegre ediyor.

Yapay zeka furyasına çok uzun zaman önce adım atan Opera, bugün internet devi Google ile ortaklık kurduklarını duyurdu. Buna göre tarayıcının Aria adı verilen yerleşik yapay zeka sistemi artık Gemini AI’ı da temel alıyor. Aria sadece tek bir LLM yani büyük dil modelini kullanmıyor. Bunun yerine sistem sorulan soruya bakıyor ve cevap için en uygun LLM’i kendisi otomatik olarak belirliyor. Uzun süredir OpenAI tarafıyla da ortaklığı bulunan firma, yeni ortaklık kapsamında kişilerin Aria üzerinden Google Imagen 2’yi kullanmasına da imkan tanıyor. Imagen 2, Google’ın yazılanları görsel hale getiren en yeni üretken yapay zeka sistemi ve oldukça iyi sonuçlar ortaya koyuyor. Opera için bundan önce ise Arm sürümü dikkat çekmişti. Çok yakında pazara Qualcomm tarafından Arm mimarileri üzerine geliştirilen Snapdragon X Elite işlemcili çok sayıda yeni dizüstü bilgisayar modeli çıkacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşte bu bilgisayarlar öncesinde yeni bir Chrome sürümü hazırlandı, daha sonra ise Chrome ile aynı temeli paylaşan Opera için özel Arm versiyonu duyuruldu (Şimdilik sadece geliştiricilere açık). Bu iki yeni tarayıcı sürümü de herhangi bir ekstra katman kullanmayacağı için pazara çıkacak Arm işlemcili dizüstülerde oldukça yüksek performans sunacak ve düşük enerji harcayacak. Arm mimarili bilgisayarlara / işlemcilere uzun zamandır Chrome ile aynı temeli (Chromium) kullanan Microsoft Edge de destek veriyor, yeni dönemde seçeneklerin artıyor olması sevindiriyor.

Opera gelişmeleri bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli