reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli otomobil eşarj

“Otomobil sektörünü karıştıran elektrikli araç düzenlemesi için dava açılacak”

 - Güncelleme: 04 Aralık 2023 09:12

Bugün öğrendiğimiz kadarıyla Türkiye otomobil sektörünü karıştıran elektrikli araç düzenlemesi için dava açılacak.

Kaçırdıysanız geçtiğimiz hafta Resmi Gazete üstünden bir bildirim yapıldı ve Türkiye’de otomobil satacak markalar için kendi kuracakları TSE belgeli servis ve çağrı merkezi zorunluluğu getirileceği açıklandı. Bu konuda Ticaret Bakanlığı, “ELEKTRİKLİ OTOMOBİL SATIŞLARINDA TÜKETİCİYİ KORUYAN YENİ DÜZENLEME YÜRÜRLÜĞE GİRDİ” başlığı altında resmi olarak şunları aktarmıştı: “İthalat rejimi kararına dayanılarak hazırlanan İthalat Tebliğlerinde, gerekli güncellemeler taraf olduğumuz uluslararası anlaşmalar, tüketici güvenliği, kamu sağlığının korunması amaçlarıyla ilgili kurumlar ile istişare içerisinde yapılmaktadır. Bu kapsamda sadece elektrik motorundan tahrikli diğer taşıtların Avrupa Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşması kapsamı menşeli olmayanların ithalatında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca düzenlenen “İzin Belgesi” nin aranması bugün tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanan “Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ (İthalat: 2023/22)” ile kararlaştırılmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz konusu Tebliğ ile karbon emisyonunun azaltılması ve sürdürülebilir enerji temini kapsamında önemli yere sahip elektrikli araçların ithalatında, tüketici güvenliği, satış sonrası hizmet kalitesinin artırılması, batarya parkının izlenmesi, ülkemizde ihtiyaç duyulacak şarj İstasyonu ve güç yönüyle takip edilmesi ile batarya geri dönüşüm süreçlerinin daha etkin yönetilmesi amacıyla gerekli kriterlerin getirilerek, söz konusu elektrikli araçlarla ve birlikte oluşturacağı eko sistemin düzenlenmesi amaçlanmaktadır. Ticaret Bakanlığımız, yerli üretim, istihdam ve tüketicinin korunması hedeflerine ulaşılması amaçları doğrultusunda, ithalat politikalarını etkin bir şekilde düzenlemeye devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla sunulur.”

Bu durum elbette sektörde inanılmaz ses getirdi ve bazı markalar için olumsuz bir tablo ortaya çıkardı. Emre Özpeynirci tarafından bugün burada aktarıldığı kadarıyla AB ve STA ülkeleri dışından Türkiye’ye elektrikli otomobil gelmesi artık çok zor durumda ve bu yüzden tebliğin iptali için otomotiv markaları dava açmaya hazırlanıyor, hatta bazıları konuyu dünya ticaret örgütüne kadar taşımayı dahi planlıyor.

Devreye alınan yeni kurallar sektörde çok büyük soru işaretleri doğurmuştu ve bu soruların büyük bölümü geçtiğimiz günlerde netlik kazanmıştı. Bu konuda 21 kilit soru ve cevapları aşağıdaki X (Twitter) paylaşımında tek tek öne çıkarılarak açıklandı:

 

Otomobil gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER