reklamı kapat

POPÜLER

Otostopla dünyayı gezen robot saldırıya uğradı

Robot istilası, kıyamet günü, robotların yükselişi gibi hikayeleri işleyen pek çok bilim kurgu kitabı ve filmi gelecekte karşılaşabileceğimiz ileri teknoloji ürünü tehlikeleri işaret ediyor olabilir. Hatta robotlara karşı bir ön yargı dahi oluşturmuş olabilir. Ancak bu durum otostop çekerek Amerika’yı gezmeye çalışan bir robotun parçalanmasını açıklamıyor tabii ki.

Kanada’da üretilmiş olan hitchBOT oldukça sevimli ve bir o kadar da meraklı bir robot. GPS ve 3G bağlantıları olan hitchBOT, sorulara cevap verebiliyor ve gitmek istediği konumu belirtebiliyor. Bu şekilde insanlarla iletişim kurarak dünya turuna çıkan hitchBOT, kendi kendine hareket edemiyor. Yine de bu sevimli robot insanların yardımıyla Kanada ve Almanya’yı otostop yaparak gezip, Hollanda’da da tatil yapmış. Ancak gezileri sırasında Twitter hesabından fotoğraf ve tweet’ler paylaşan hitchBOT’un heyecan dolu dünya turu Amerika’da kesintiye uğradı. Çünkü hitchBOT Amerika turunun ikinci haftasında saldırıya uğrayarak parçalandı.

Temel amacı insanların robotlarla etkileşimini gözlemlemek olan hitchBOT projesi şimdilik çok da başarılı olmuş gibi görünmüyor. Tabii bu tarz bir saldırının temelinde robotlara olan düşmanlıktan ziyade hitchBOT’un sahip olduğu teknolojik parçaların soyulması olduğu düşünülüyor. Robotun Kanada, Almanya ve Hollanda gezisini önemli hiçbir hasar almadan tamamladığını da belirtelim. hitchBOT’un gezisine geri dönmesi planlanıyor. Ancak bu süre zarfında robotun yaratıcıları saldırganları bulmak için herhangi bir hamle yapmayacağını belirtti.