reklamı kapat

POPÜLER

Panasonic DMC-TZ10 incelemesi

 - Güncelleme: 18 Haziran 2010 13:39

Panasonic DMC-TZ10’un sahip olduğu 12.1 megapiksel çözünürlük ‘Akıllı Çözünürlük’ teknolojisi ile birlikte daha detaylı fotoğraflar çekilmesine yardımcı oluyor. Fotoğraf makinesiyle çekilen fotoğraflara girilen tarih ve çekim ayarları gibi bilgilerin yanında fotoğrafın çekildiği lokasyonu da bu verilerin arasına sokan GPS teknolojisi de Panasonic DMC-TZ10’un öne çıkan özelliklerinden. Cihaz bu sayede daha şimdiden yarım milyon lokasyonu tanıyabiliyor.

AKILLI ÇÖZÜNÜRLÜK TEKNOLOJİSİ
TZ10’da yer alan Akıllı Çözünürlük teknolojisi nesnelerin kenar çizgilerini algılayıp dijital bir kontür çıkarıyor. Bu kontürlerden gelen veriler doğrultusunda cisimlerin kenarlarını en ideal seviyede kayıt ederek netliği artırmak yerine görsellik açısından daha kuvvetli ve daha zengin detaylara sahip fotoğraflar ortaya çıkarıyor. Power O.I.S. özelliği sayesinde de düşük ışıklı veya kameranın sarsılabileceği ortamlarda uzun pozlamadan kaynaklanabilecek sorunların önüne geçiliyor.

GPS VE AKILLI ZOOM SİSTEMİ
TZ10’un sahip olduğu GPS sistemi kamerayla yapılan çekimlere sadece konum bilgisi eklemekle kalmıyor aynı zamanda gerçek zamanlı mekan bilgilerini de kullanıcıya gösteriyor. 3 inç’lik LCD ekran 460.000 piksel yüksek çözünürlüğe sahip. Panasonic DMC-TZ10 üzerinde yer alan Leica DC Vario Elmar 25 mm geniş açı lensi ise 12x’lik optik zoom yapabiliyor. Ayrıca Akıllı Çözünürlük teknolojisi ve Akıllı Zoom özelliği kameranın görüntü kalitesini korumanın yanında yakınlaştırma seviyesini 1.3x artırıyor. Bu özelliğin de devreye girmesiyle zoom seviyesi 16x gibi yüksek bir seviyeye ulaşıyor. Kameranın CCD sensörü 12.1 megapiksellik fotoğraf çözünürlüğü sunarken 720p HD (1280×720) kalitesinde video kaydı yapabiliyor. Ayrıca çok yönlü CCD sayesinde 4:3, 3:2 ve 16:9 oranlarında kareler çekebilmenize olanak tanıyor. Multi Aspect özelliği sayesinde art arda 4:3, 3:2 ve 16:9 oranında kareler çekebilmenize ve fotoğrafınıza en uygun olan oranı seçmenize olanak sağlıyor. TZ10’u geniş zoom kapasitesi ve hibrit kayıt seçenekleriyle tam bir seyahat kamerası olarak tanımlayabiliriz.

PUANLAMA

-5YILDIZ-

ARTILAR
Geniş zoom aralığı, akıllı çözünürlük ve akıllı zoom teknolojileri, GPS yer bulma sistemi.

EKSİLER
Düşük ışıklı ortamlarda performansı daha iyi olabilirdi.

SONUÇ
Panasonic DMC-TZ10’da kullanılan akıllı teknolojiler oldukça başarılı ve birçok ortamda iyi kareler yakalamanızı sağlıyor. Geniş zoom aralığı ise TZ10’u kullanışlı bir kamera yapan önemli özelliklerden.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Çözünürlük
• 12.1 megapiksel

Zoom
• 12x optik zoom ‘Akıllı zoom’ sistemi ile 16x’e çıkabiliyor

ISO
• 80-1600 ISO

Ekran
• 460.000 piksel yüksek çözünürlüklü 3.0 inç LCD ekran

Hafıza
• 15 MB dahili hafıza
• SD/SDHC/SDXC hafıza kartları

Bağlantılar
• USB 2.0
• AV çıkışı
• Mini HDMI çıkışı

Boyutlar
• 103.3 x 59.6 x 32.6 mm

Ağırlık
• 218 gram

http://listen.grooveshark.com/#/s/World+In+My+Eyes/dGDoh

İLGİLİ HABERLER