reklamı kapat

POPÜLER

Panasonic LUMIX DMC-LX5 incelemesi

Panasonic Lumix DMC-LX5’i kutusundan çıkardığımızda ilk dikkatimizi çeken retro görünümlü minimal yapısı, metal alaşımı, ve kaydırmalı manuel açma/kapama düğmesi oldu. Bu açıdan bakıldığında LX5, birçok kompakt fotoğraf makinesinden çok daha farklı bir yerde duruyor. İyi konumlandırılmış butonlar, deklanşörün hemen altında ön yüzde bulunan deri kaplı alan, 3 inç büyüklüğündeki ekran, ve kontrol tekeri kullanımı kolaylaştıran önemli öğeler. Makinede dikkat çeken bir diğer nokta ise ekran oranı ayarının arayüz üzerinden değil, lensin hemen üzerinde bulunan düğmeyle yapılıyor oluşu. Bu düğme aracılığıyla 1:1, 4:3, 3:2 ve 16:9 ekran oranlarından istediğinize anında geçiş yapmanız mümkün. Makinenin üst kısmında harici flaş takılabilmesi için özel bir alan bulunuyor. Destekleyen flaşlar kaydırılmak suretiyle buraya yerleştirilebiliyor. Makinenin dahili flaşını kullanmak için ise arayüz üzerinden istediğiniz flaş ayarını seçmeniz ve düğme yardımıyla flaşı çıkarmanız yeterli. LX5 ince ama bir o kadar şık boyun askısıyla birlikte geliyor.

MÜKEMMELE YAKIN FOTOĞRAF PERFORMANSI
10.1 megapiksellik kameranın yüksek hassasiyete sahip CCD sensörü 12.800 ISO’ya kadar (fotoğrafın megapikselini düşürdüğünüz takdirde) destekliyor. 2.4 mm büyüklüğündeki lens, f/2.0 lens 3.8x optik zoom’a imkan tanıyor. Açık alanlarda, güneşli havalarda makinenin fotoğraf kalitesi kusursuza yakın. Fotoğrafladığınız objenin gölgede kalan alanlarındaki keskinlik ve renk doygunluğu bile oldukça iyi. LX5, karanlık ortamlarda da oldukça iyi, kumu az görüntüler veriyor. Her türlü manuel ayarı yapabilmenize izin veren makine, bu sayede istediğiniz fotoğrafı elde etmenizde size yardımcı oluyor. ‘Çekim Modu’nda, fotoğraf çekeceğiniz ortama ve fotoğraflayacağınız objeye göre 23 farklı mod sunan LX5, ‘Rengim Modu’nda da farklı fotoğraf karelerine imza atmak isteyen kullanıcılar için İğne Deliği, Kumlama, Silüet, Retro gibi efektler sunuyor. Bunlar arasında en beğendiğimizin iğne deliği olduğunu söyleyelim. Bu efektle çekilen fotoğraflar nostaljik ve yalın bir kompozisyona sahip oluyor. Makinede kişiselleştirilebilir iki ayar modu daha bulunuyor. Bunları da kendi belirleyeceğiniz parametrelere göre ayarlamanız mümkün. Panasonic’in bu küçük devi HD (720p) video da çekebiliyor, üstelik bunu piyasadaki birçok el ve cep kamerasından çok daha iyi yapıyor. Video kaydı için birçok ayar seçeneği sunan makine, rüzgar sesi önleme teknolojisine de sahip. Video kaydına başlamak için deklanşörün hemen sağındaki video kayıt tuşuna basmak yeterli oluyor.

YÜKSEK FİYATI DÜŞÜNDÜRÜYOR
Sonuç olarak Panasonic Lumix DMC-LX5, iyi DSLR’larla kıyaslanabilecek konumda değil belki ama kompakt makineler içinde onlara en ciddi alternatiflerinden biri olduğunu söylemek lazım. Keskin ve canlı fotoğrafları, tatmin edici video performansı, boyutu ve şıklığı makinenin en büyük avantajları. Keşke fiyatı da bu denli yüksek olmasaydı.

► Puanlama ve teknik özellikler sayfa 2‘de