reklamı kapat

POPÜLER

artemis pcell

pCell teknolojisi mobil veri iletiminde kesintisiz hız vadediyor [Video]

Akıllı telefonlar ve mobil veri alışverişi yapan cihazlar giderek yaygınlaşırken mobil ağlar artan talebe yetişemiyor. Örneğin kalabalık bir şehir merkezinde mobil cihaz kullanıcılarının sayısı arttıkça faydalanabildikleri ağ alanı gittikçe azalıyor. Artemis Networks, bu sorunu çözme amacıyla geliştirdiği pCell teknolojisiyle kullanıcı sayısından bağımsız olarak hızlı veri iletimi sağlama vaadinde bulunuyor.

Artemis Networks’ten gelen açıklamaya göre, yeni teknoloji minik baz istasyonları; ağ tıkanıklığı, ölü alan ve güvenilmez bağlantı sorunlarını ortadan kaldırarak fiber hızında bağlantı deneyimi sağlayacak. Projeye göre, şimdiki kule istasyonların yerini pWaves adlı baz istasyonları alacak. Kuleler gibi belirli aralıklarla yerleştirilmesi gerekmeyen pWaves cihazları maliyet ve talep dikkate alınarak yerleştirilebiyor. Artemis, pWaves’in hem üretim hem de kullanım aşamalarının geleneksel baz istasyonlarından çok daha verimli ve ucuz olduğunu belirtiyor. pWaves’in en önemli özelliğiyse kullanıcı sayısı ve yoğunluğunun veri iletim hızını etkilememesi.
artemis pcell
Geleneksel baz istasyonları 5 ila 50 km’lik alanda ağ “hücreleri” oluşturma ilkesiyle çalışıyor, üstelik bu istasyonların birbirlerinin alanına girmemesi ve enterferansa neden olmaması gerekiyor. Bir hücre alanında bulunan tüm mobil cihazlar bu hücrenin veri iletim kapasitesini paylaşıyor, dolayısıyla kullanıcı sayısı arttıkça pastadan alınan pay azalıyor ve kullanıcıların faydalandığı veri iletim hızı giderek düşüyor.

pCell teknolojisi ise enterferanstan kaçınmak yerine faydalanma ilkesiyle çalışıyor. Birden çok pCell baz istasyonundan gelen radyo sinyanllerini sentezleyerek her mobil cihazın çevresinde “bireysel hücreler” oluşturan bu teknoloji sayesinde yüzlerce kullanıcının tek bir hücreyi kullanmasına gerek kalmıyor. Bunun yerine her kullanıcı kendi özel hücresindeki kapasiteyle işlem yapıyor.

Columbia Üniversitesi’ndeki tanıtımda pCell üzerinden 4K video akışı gerçekleştiren Artemis Networks CEO’su Steve Perlman, bu teknolojinin 4G ihtiyacını ortadan kaldırdığını belirttikten sonra, pCell’in mevcut cihazlarla rahatlıkla çalıştığını da sözlerine ekledi.

Muhtemel iş ortaklarıyla görüşmelere başlayan Artemis, pCell teknolojisini bu yıl içinde ABD’deki büyük şehirlerden birinde kullanıma sunmayı hedefliyor.

VİDEO