reklamı kapat

POPÜLER

PDF dosyaları nasıl Word dokümanına aktarılır?

Günlük hayatta sık kullandığımız belge formatlarından biri olan PDF, düzenlenmesi gerektiğinde çok zorlayıcı olabiliyor. Paralı uygulamalar olmadan PDF düzenlemekse elbette mümkün.

Adobe Acrobat’ın tam sürümüne sahip değilseniz PDF dosyalarını düzenlemekte sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Ancak PDF’leri düzenlemek için çok basit bir yöntem mevcut. O yöntem de Google’dan geçiyor. PDF düzenleme yöntemleri arasında en erişilebilir ve basit olanı Google Docs. Hem PC’den hem de mobil cihazınızdan Google Dokümanlar’ı kullanarak PDF’leri düzenleyebiliyorsunuz. PC’de bunun daha rahat olduğunun altını çizelim. Özellikle dosya çok büyükse telefonda çalışmak çok da rahat olmuyor.

Belgelerin PC’de düzenlenmesi

Peki nasıl yapılıyor? Önce PC kullanıcıları için anlatacağız. İlk olarak sahip olduğunuz PDF dosyasını Drive’ınıza yüklemeniz gerekiyor. Bunu basit bir “sürükle-bırak” işlemiyle gerçekleştirebileceğiniz gibi Drive’ın sol üst kısmında bulunan “Yeni” yazısına tıklayarak da yapabilirsiniz. Yeni > Dosya Yükleme adımlarını seçtikten sonra PC’nizde yer alan PDF dosyasını seçerseniz Drive’ınıza yüklenir. İkinci adımda ise yüklü dosyanın üstüne gelerek farenizin sağ tuşuna tıklıyorsunuz. Burada Birlikte aç > Google Dokümanlar seçtiğiniz takdirde dosyanız Google Dokümanlarda açılıyor. Daha sonra sıradan bir doküman gibi üzerinde yapmanız gereken oynamaları gerçekleştirebiliyorsunuz. Son adımsa kaydetme. Dosya > Farklı indir adımına giderek isterseniz .docx uzantılı, isterseniz aynı formatta hatta dilediğiniz takdire EPUB dosyası olarak dahi çalıştığınız belgeyi indirebilirsiniz.

Belgelerin mobil cihazlarda düzenlenmesi

Mobilde ise Drive ve Google Dokümanlar uygulamalarını ayrı ayrı indirmeniz gerekiyor. Drive içinde halihazırda yüklü PDF dosyanız yoksa sağ altta yer alan artı (+) simgesine tıklayarak dosya yükleyebilirsiniz. Drive’da mevcut bir dosyanız varsa direkt Google Dokümanlar uygulamasına girip oradan dosyayı seçmeniz gerekiyor. Dosyanın sağ alt tarafındaki kalem simgesine tıklayarak düzenleme yapabiliyorsunuz. Daha sonra Paylaş ve dışa aktar > Farklı kaydet kısmından belge formatını seçerek dışarı aktarabilirsiniz