reklamı kapat

POPÜLER

Peugeot 3008 Dakar için yeniden tasarlandı [Galeri]

Peugeot, yeni nesil 3008‘in heyecanını yaşarken, yarış ekibi, modeli dünyanın en önemli yarış organizasyonlarınan biri olan Dakar rallisinde kullanma kararı aldı. Yeni nesil 3008 tasarımı ile Dakar’ın hırçınlığı da bir araya gelince, ortaya oldukça dikkat çekici tasarım detayları çıkıyor.

Dakar rallisi 1978’den beri devam etmekte olan ve günümüzde en prestijli yarış organizasyonları arasında gösterilen bir etkinlik. Motosikletler, kamyonlar otomobiller yıllardır en prestijli yarışlar arasında olan bu organizasyonda ipi göğüslemek adına mücadele verdi. Peugeot, geçtiğimiz Dakar rallisini son zaferinin üzerinden yirmi altı yıl sonra, tarihinde beşinci kez kazana başarısı gösterdi. Markayı bu segmentte ürün gamının diğer temsilcilerinden olan 2008 modeli temsil ediyordu. Peugeot, yeni bir görünümüne kavuşan 3008’i Dakar rallisinde kullanma kararı alarak tekrar tasarladı.

Redbull ortaklığı ile organizasyonda boy gösteren Peugeot, 3008 DKR modelinin zorlu koşulları ile baş edebilmesi için etaplara uygun olarak tasarladı. Aracın yüksekliği ve kullanılan süspansiyonlar bu konu göze çarpan detaylar arasında. Aracın motor kısmana baktığımızda 3.0 Litrelik twinTurbo V6 motorun görev yaptığını görüyoruz. Peugeot 4 tekerlekten çekiş yerine ön çeker teknolojisini kullanarak, bu koşullara sadece 4×4’ler yarışabilir tabusunu da karşı çıkıyor. Dakar gibi sürüş ekibinin kabin içerisinde günde 12 saat geçirdiği bir organizasyonda havalandırma da oldukça önem arz ediyor. Marka bu kriteri dikkate alarak daha gelişmiş sistem ile ekibin sıcaktan minimum şekilde etkilenmesini amaçlıyor. Tüm bu kriterlerin ardından ortaya çıkan Peugeot 3008 DKR versiyonu önümüzdeki sezon ekibin başarısı için sınırları zorlayacak.

VİDEO