reklamı kapat

POPÜLER

Peugeot PSE

Peugeot, sportif “PSE” rozetini öldürme kararı aldı

Dünyanın en büyük otomobil firmalarından olmayı sürdüren Peugeot, bugün öğrendiğimiz kadarıyla “PSE” rozetini öldürme kararı aldı.

Peugeot CEO’su Linda Jackson, artık elektrifikasyon programına öncelik verecekleri için daha fazla PSE rozetli model üretmeyeceklerini söyledi. Bu bağlamda Peugeot 508 PSE sedan ve SW, üretimi yapılan son PSE modelleri olacak. Şirket ileride yüksek performanslı sportif araçlar üretecek, ancak onlar Linda Jackson’a göre tamamen elektrikli olacak. Şirketin bizim gündemimize gelen en son aracı rlektrikli yeni Peugeot E-5008 olmuştu. Firmanın yeni araçlarındaki keskin hatların ve dikkat çekici aydınlatma sistemlerinin kullanıldığı yeni model, isminin de işaret ettiği üzere tamamen elektrikli yapıda ve spesifik olarak Stellantis’in STLA Medium platformu üzerine kuruluyor. Üç sıralı olarak gelen E-5008, en altta tek bir elektrik motoru üzerinden 211 beygir güç ile 345 Nm tork sunuyor ve 73 kWh batarya ile 500 km kadar bir menzil getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aracın uzun menzilli versiyonu 228 beygir güç ile 345 Nm tork sunuyor ve 98 kWh batarya ile menzil değerini 660 km seviyesine taşıyor. Araç için ayrıca bir “Electric 320” versiyonu da sunuluyor. Arka aksa eklenen 107 beygirlik ikinci motoruyla toplam gücü 316 beygire çıkaran bu versiyon, 98 kWh batarya ile 500 km menzil sunuyor, buradaki düşüşün arkasında ekstra motorun getirdiği ağırlık yer alıyor. Bu arada pazarlara bağlı olarak biri 48V hibrit (136 HP) ve diğeri şarj edilebilir hibrit (Plug-in Hybrid 195 HP) olmak üzere iki farklı güç-aktarma seçeneği de sunulacak.

Peugeot haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu