reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Philips 221S3UCB/00 İncelemesi

AYDINLATMA ÇÖZÜMLERİ İLE DE DÜŞÜK ENERJİ TÜKETİMİ KONUSUNDA HER GEÇEN GÜN BİRAZ DAHA YOL KAT EDEN PHILIPS, BU AY ELEKTRİĞİ “KOKLAYAN” MONİTÖRÜ İLE OFİSİMİZDEYDİ

Advertisement

Düşük enerji tüketimli teknolojik ürünler üzerine bu kadar kafa yoran Philips’in haricinde kaç tane büyük üretici firma var merak ediyoruz. Yine düşük güç tüketimi üzerine odaklanmış bir ürün olan S-line serisi 221S3U, bu ay bizim ofis monitörümüz oldu. Aklınıza ilk gelenler muhtemelen bir süre kullanılmadığında stand by moduna geçerek ya da önünde kimsenin olmadığını fark edince kendini kapatarak elektrikten tasarruf eden monitörler oldu. Hiçbiri değil. S-line tasarrufu, elektriği hiç kullanmayarak yapıyor.

USB MONİTÖR
İhtiyacı olan gücü, bağlı olduğu bilgisayardan alan S-Line, Philips’in USB monitörü. Fişe takmanıza gerek yok. Kutudan, bir USB kablo ile beraber çıkıyor. Y şekilli bir USB kablo olan bu bağlantı ile bilgisayarın iki USB girişi kullanıma kapanıyor maalesef. Ancak taktığınız andan itibaren monitör kullanıma hazır. Bu halde yaklaşık 9 watt kadar elektrik tüketiyor Philips 221S3U. Bu, eşdeğer bir monitöre göre yüzde 50 daha az tüketim demek. Sağa ve sola 65’er derece dönebilen ekran, öne doğru 5; arkaya da 20 derece eğilebiliyor. Üzerinde durduğu ayağı ise 70 mm aşağı-yukarı hareket edebiliyor. Monitörü kontrol edebildiğiniz tek alan hareket. Bunun dışında, görüntü ayarlarıyla ilgili yapabileceğiniz hiçbir şey yok. 221S3U’nun üzerinde açma kapama düğmesi yok. Ayar yapmak için herhangi bir tuşa da sahip değil. Yansıma yapmayan ekran, LED arka aydınlatma teknolojili. Hem çok hızlı açılıyor hem de USB portlardan aldığı elektrikle idare edebiliyor. Evet, Philips 221S3U “idare edebiliyor”. 9 watt’lık bir üründen beklediğimiz gibi pek de parlak olmayan bir görüntü ile karşılaşıyoruz. Tepkime süresi 5 ms. Ancak renk ve kontrastta hiçbir şikayetimiz olmadı. Renkler tutarlı; görüş açısı 160 derece kadar. Dahil olduğu kategori ofis monitörleri olduğu için hitap ettiği kesim de belli. Bir performans ürünü değil. Blu-ray’den film izlerken karanlık görüntüleriyle sizi memnun edemeyecektir ama ofis maliyetlerini anında aşağı çekeceği garanti. Ekran üretiminde doğaya zararlı maddelerden kaçınıldığı için cıva da kullanılmamış. Atılana kadar, hatta atıldığında bile çevreye zarar vermeyecek bir ürün.

YEŞİL OFİS
1920×1080 piksellik çözünürlük sunan USB monitör 21,5 inç büyüklüğünde. 1000:1 kontrast oranına sahip monitörün 60 Hz’lik tazeleme hızı bulunuyor. Full HD video izlerken bazı takılmalar oluyor; görüntünün USB ile aktarılması yüzünden olsa gerek. Sade bir tasarımı var. Sağa sola çevirirken ya da öne yatırırken tek elinizle kontrol edebiliyorsunuz ama arkaya yatıracaksanız stant ayağından diğer elinizle tutmanız gerekiyor. Bu çevreyle dost ama sinema izleyicisiyle düşman monitörün kullanılan bilgisayarın iki USB girişini birden zapt etmesi hoş bir durum değil. 9 watt güç tüketen monitör, günlük ofis işerinden daha fazlası için üretilmemiş, kullanıcıyı kablo derdinden kurtarıyor, büyük kolaylık ve düşük maliyet sağlıyor.