reklamı kapat

POPÜLER

Google AI LOG Tasarım

Pixel 9 ailesiyle “Google AI” dönemi başlıyor

Yapılan sızıntılar ile ortaya çıkarıldığı kadarıyla Pixel 9 akıllı telefon ailesiyle beraber “Google AI” dönemi başlıyor.

Türkiye’de resmi olarak satılmayacak Pixel 9 akıllı telefon serisiyle birlikte kullanıcılara, Google AI adı altında birçok yapay zeka özelliği sunulacak. Burada mevcut ve yeni bazı faydalı imkanlar bir araya getirilecek. Google AI altında Pixel 9 kullanıcıları dahili olarak üretken yapay zeka destekli “Gemini” erişimine sahip olacak. Buna ek olarak “Circle to Search” sistemi sunulacak, aynı zamanda yeni bir “Pixel Screenshots” altyapısı da gelecek. Microsoft’un ertelemek zorunda kaldığı Windows 10 özelliği Recall’ı akla getiren bu özellik, çekilen ekran görüntülerini analiz edecek ve kişilere bilgiler verebilecek. Üretken yapay zeka temelli sistem, eski ve yeni ekran görüntülerini tarayarak içindeki bilgileri aranabilir hale getirecek. Kişiler sisteme aldıkları ekran görüntüleri hakkında sorular sorabilecek, görsellerdeki içeriklerin özetine ulaşabilecek. Google AI altında aynı zamanda bir “Studio” özelliği de sunulacak. Bu altyapıda Pixel 9 sahipleri direkt olarak telefonlarında yazdıklarından görseller üretebilecek. Altyapıda yer alan “Add Me” özelliği ise henüz tam olarak nasıl çalışıyor bilinmiyor ancak grup fotoğraflara eksiksiz olarak herkesin dahil edilmesine odaklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple ise kendi üretken yapay zeka sistemlerini Apple Intelligence altında topluyor. Apple Intelligence altyapısı hakkında firma şu özeti geçiyor: “Apple bugün, üretken modellerin gücünü kişisel bağlamla birleştirerek inanılmaz derecede faydalı ve özgün akıllı teknolojiler sunan kişiye özel akıllı teknoloji sistemi Apple Intelligence’ı iPhone, iPad ve Mac’e getirdiğini duyurdu. Apple Intelligence; iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’ya tamamen entegre. Apple Intelligence; dili ve görselleri anlayıp oluşturmak, uygulamalarda işlemler gerçekleştirmek ve günlük işleri kolaylaştırmak amacıyla kişisel bağlama dayalı çıkarımlar yapmak için Apple çipin gücünden yararlanıyor.

Apple, Private Cloud Compute ile bilgi işlem kapasitesini aygıt içi işleme ve özel Apple çipli sunucularda çalışan sunucu tabanlı daha geniş modeller arasında esnek bir şekilde ölçeklendirebiliyor. Bu da yapay zekada gizlilik için yeni bir standart ortaya koyuyor.” “Apple inovasyonlarında yeni bir aşamaya geçtiğimiz için heyecanlıyız. Apple Intelligence, kullanıcıların ürünlerimizle yapabildiği şeyleri ve ürünlerimizin kullanıcılarımız için yapabildiklerini tamamen değiştirecek.” diyen Apple CEO’su Tim Cook, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benzersiz yaklaşımımız, tam anlamıyla yardımcı akıllı teknolojiler sunmak için üretken yapay zeka ile kullanıcının kişisel bağlamını bir araya getiriyor. Üstelik bu bilgilere tamamen gizli ve güvenli bir yolla erişerek kullanıcıların en çok önem verdikleri şeyleri yapmalarına yardımcı oluyor. Bu yalnızca Apple’ın sunabileceği bir yapay zeka. Kullanıcılarımızın bu teknolojinin yapabildiklerini görmeleri için sabırsızlanıyoruz.”

Google AI yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER