reklamı kapat

POPÜLER

Ay taşıtı Polaris
Ay taşıtı Polaris

Polaris’ten Dünya’da kullanılabilecek Ay taşıtı!

Amerikan kar aracı, ATV ve elektrikli araç üreticisi Polaris, çok önemli bir projeye imza attı. Firma Dünya’da kullanılabilecek Ay taşıtı hazırladı.

Lunar Roving Vehicle (LRV), NASA’nın “Apollo Programı” kapsamındaki son üç görede kullandığı elektrikli bir Ay taşıtı. Hemen herkesin bir kez gördüğü ya da hakkında az da olsa bilgi sahibi olduğu bu araç, insanoğlunun Ay’a inişinin 50. yıldönümünde güzel bir “replika” kazandı. Polaris firması, geliştirdiği ve satışa sunduğu araçlarından aldığı parçaları bir araya getirerek kendi Ay taşıtı ile karşımıza çıktı. Normal olarak kullanılabilen yani hareket kabiliyeti bulunan araç, U.S. Space and Rocket Center (USSRC) ortaklığında ortaya çıkmış. Görebileceğiniz üzere orijinaline sadık kalınarak hazırlanan araç, üstünden uzun bir süre geçmesine rağmen halen kendisine bakmayı ve dikkat çekmeyi başarıyor. Aracın önümüzdeki hafta Huntsville’de düzenlenecek USSRC Apollo Celebration Car Show kapsamında sergileneceği belirtiliyor.

Ay taşıtı Polaris

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Polaris, Ay taşıtı ile dikkat çekiyor

Bu replika Ay taşıtını henüz hareket halinde gösteren bir video bulunmuyor. Peki orijinal araç nasıl hareket ediyordu? Bunun için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve insanoğlunun 50 yıl önce ulaştığı başarıya hayran kalabilirsiniz. Günümüzde ülkelerin yeniden bu heyecanları odaklanması ve anlamsız savaşlar / politik problemlerden uzaklaşması gerekiyor.

İlgili Video