reklamı kapat

POPÜLER

PS Vita’nın piyasaya çıkışı Amerika ve Avrupa’da 2012’nin ilk aylarına kaldı

PS Vita’nın piyasaya çıkacağı tarihle ilgili bir sürü dedikodu ortalarda dolaşıyordu. Son olarak Vita’nın Ekim ayında İngiltere’de satışa sunulacağı söylentisi haberlere konu oldu. Ancak bunların hepsi en yetkili ağızdan yalanlandı. Sony’nin başındaki isim Kazuo Hirai, yeni taşınabilir oyun konsolu PS Vita’nın Amerika ve Avrupa’da 2012’nin ilk aylarında piyasaya çıkacağını açıkladı. Bu ertelemenin/gecikmenin nedeni ise Sony’nin Vita’ya özel daha çok sayıda ve daha iyi oyunun hazırlanmasını beklemek istemesi.

Hirai, yaptığı açıklamada Nintendo’nun yakın zamanda yeni konsolu 3DS’te gittiği 80 dolarlık (250’den 170’e) indirime karşılık olarak Wi-Fi’lı PS Vita fiyatında herhangi bir indirim yapmayacaklarını da belirtti. Buna gerekçe olarak da Vita’nın, kullanıcıların bir taşınabilir oyun konsolundan beklediği birçok öğeyi barındırıyor olmasını gösterdi.

Bu erteleme, başta Amerika olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde de yankı buldu. Noel döneminde piyasada olması beklenen konsola kendini hazırlamış birçok kullanıcı gecikmeden ötürü hayal kırıklığına uğradı. Ancak Sony’nin stratejisi çok da yanlış görünmüyor. Bir konsolu sattıranın oyunlar olduğu malum. Sony de bu noktada daha çok ve daha kaliteli oyunlar için bekleme kararı alarak Nintendo’nun 3DS’te yaptığı hataya düşmek istemiyor. Haksız oldukları söylenemez.