reklamı kapat

POPÜLER

Nokia E7 incelemesi

Rakiplerinin ataklarına yeterince hızlı cevap veremeyen Nokia özellikle dokunmatik ekranlı modellerde ağır eleştirilere maruz kalmıştı. Şimdilerde Microsoft ile gerçekleştirdiği iş birliği çerçevesinde cihazların akıbetinin ne olacağı belli olmasa da satışa sunulan E7 modeliyle ileri seviye kullanıcılara başarılı bir alternatif sundu. Nokia E serisinin son üyesi olan E7, 4 inçlik ekranıyla biraz ağır bir ürün. Sunduğu özelliklerle birlikte değerlendirildiğinde şüphesiz bu önemsiz bir detay olarak kalıyor fakat 176 gramlık ağırlığıyla piyasanın en ağır mobil iletişim cihazlarından biri. Her ne kadar olumsuz bir özelliğiyle incelemeye başlamış olsak da Nokia’nın yıllar boyunca elde ettiği kalite, cihazda anında hissediliyor. Dış malzeme kalitesinden menteşeye kadar ürün ince detaylarla süslü. Tasarım olarak Nokia N8 ile aynı görünüme sahip olan E7, bu modelin klavyeli devamı niteliğinde. Menteşesi de N97 üzerinde sunulana benziyor. Nokia E7 üzerinde 4 inç büyüklüğünde geniş bir dokunmatik ekran bulunuyor. Kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışan ekran oldukça hassas ve 360×640 piksel çözünürlük sunuyor. Ayrıca E7’nin ekranı LCD değil AMOLED. Bu da daha az enerji tüketerek daha canlı bir görüntü sunmasını sağlıyor. Ekran Gorilla Glass teknolojsiyle darbe ve çizilmelere karşı koruma
altına alınmış.

SYMBIAN VE OVI
Mobil iletişim ve eğlence dünyasındaki içerik hakimiyeti sürüyor. Farklı platformlar üzerinde geliştirilen uygulamalar cihazları zenginleştiriyor. Nokia Symbian ve Ovi platformları üzerinde hizmet veriyor. Bu konuda rakipleri karşısında çok başarılı olamadı fakat henüz değişim sürecini yaşıyor. Nokia E7 Symbian ^3 işletim sistemiyle çalışıyor. Kullanışlılık adına sahip olduğu eksiklikleri büyük oranda gideren platform, bu modelde bilinen en iyi deneyimi sunuyor. Cihazın sağ yan yüzünde bulunan yaylı kilit tuşunu kullanarak ekranı aktif hale getirebiliyorsunuz. Kullanıcı arayüzü, uzun zamandır benzer şekilde sunulan standart Symbian dokunmatik arayüz. Ana ekran üzerindeki widget uygulamalarını ve kısayolları istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz. Düzenleme moduna beklendiği gibi ekranda boş bir yere basılı tutarak geçiş yapabiliyorsunuz. Cihazın titreşim özelliği gerçekten muhteşem. Farklı parmak hareketleri için derinden ve çok hoş bir his veren farklı titreşimler gerçekleştiriyor. Ovi platformuna üye olarak Nokia’nın sunduğu tüm servisleri kullanabiliyorsunuz. Ovi mağazadan uygulama, oyun, müzik satın alabiliyorsunuz. Ayrıca cihazda bir de popüler sosyal servislere tek bir ekran üzerinden erişme imkanı tanıyan “Sosyal Paylaşım Ağları” isimli bir uygulama mevcut. Yine Ovi hesabınızı kullanarak giriş yapacağınız bu uygulama üzerinden Twitter ve Facebook gibi servis içeriklerine ulaşmak mümkün.

GÜÇLÜ İŞLEVLER
Nokia E7 sahip olduğu işlevlerin hemen hemen hepsini oldukça güçlü ve başarılı bir şekilde sunuyor. Cihazın hassas ekranı üzerinde internet gezintisi büyük zevk. Fakat teknik altyapı anlamında çok güçlü olan tarayıcı karmaşık Flash uygulamalarını bile desteklese de kullanışlılık anlamında iOS ve Android tarayıcılarının gerisinde kalıyor. Özellikle çimdik hareketi ile yakınlaşıp uzaklaşma ve çift dokunarak belli alana yakınlaşma özellikleri çok başarılı değil. Fakat istediğiniz her siteye girebileceğinizi söyleyebiliriz. Cihazın kamerası 8 megapiksel çözünürlük sunuyor. Çift LED aydınlatma ile desteklenen kamera, 720p çözünürlüğünde video kaydı da yapabiliyor. Ne yazık ki kameranın otomatik netleme özelliği yok. Menteşesi altında büyük ve ergonomik bir klavyeye sahip olan cihaz daha çok iş hayatındaki kullanıcılara hitap ettiğinden bu eksiklik mazur görülebiliyor. Bizce 8 megapiksel çözünürlük sunan bir kamerada netleme özelliğinin olmamasına mantıklı bir açıklama yapılamaz. Nokia E7 üzerindeki arka aydınlatmalı klavye gerçekten çok kaliteli ve ergonomik. Araları yeterli boşluklara sahip mükemmel tuşlarıyla çok rahat metin girişi imkanı tanıyor. Tek bir işlev tuşuyla basılabilen Türkçe karakterler de E7’yi rakipleri karşısında avantajlı kılıyor. Cihaz, iş hayatındaki kullanıcılara ergonomik klavyesinin yanı sıra yararlı uygulamalar da sunuyor. Gelişmiş dosya yöneticisi, sözlük, QuickOffice, F-Secure güvenlik yazılımı ve sesli mesaj okuyucu standart gelen uygulamalar arasında. E7’nin güçlü donanımı, fotoğraf ve video düzenleme konusunda da üzerine düşeni yerine getiriyor. Entegre A-GPS modülü ve dijital pusulaya sahip olan Nokia E7, mobil platformlar arasında en iyi navigasyon deneyimi ve en zengin içeriği sunan Ovi Haritalar uygulamasıyla birlikte geliyor. Adım adım sesli rota takibinden gelişmiş aramaya kadar konum tabanlı servisler anlamında tüm ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilecek seviyede.

► Detaylar sayfa 2‘de

YORUMLAR