reklamı kapat

POPÜLER

Radiant nükleer jeneratör

Radiant, taşınabilir nükleer jeneratör planı ile çok dikkat çekiyor

ABD merkezli firmalardan Radiant, taşınabilir nükleer jeneratör planı ile çok dikkat çekiyor ve önemli gelecek planları yapıyor. İşte öne çıkanlar;

Ortaya çıktığı kadarıyla eski SpaceX mühendisleri tarafından kurulan ABD merkezli Radiant, kısa süre önce 1,2 milyon dolarlık bir melek yatırım aldı. Firma bu yatırım ve fazlasıyla dizel jeneratörlerin yerini alması için taşınabilir bir nükleer jeneratör geliştirmek istiyor.

Firmanın bilgisayar ortamındaki tasarımlarını yukarıda gördüğünüz nükleer jeneratörü, aktarıldığı kadarıyla 1-megawatt gücünde olacak ve aktif edildiği zaman tam 1.000 eve elektrik verebilecek.

Soğutma için su yerine özel bir helyum soğutucu kullanan jeneratör, bu sayede oldukça güvenli ve verimli bir seçenek olacak bilgisi veriliyor. Bu arada jeneratör için “taşınabilir” kavramını da mutlaka açıklamak gerekiyor.

Hazırlanan jeneratörün bir standart konteyner içerisinde taşınabileceği aktarılıyor. Yani burada otomobil bagajında taşınabilecek bir seçenekten bahsetmiyoruz.

Özellikle yerleşim yerlerinden uzak bölgeler ve elektriğin kesildiği doğal afet durumları için çok güzel görünen bu nükleer jeneratör, askeri amaçlar da taşıyor ve önemli gelecek çalışmaları arasında öne çıkmayı biliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mini nükleer jeneratör ses getirirken, enerji tarafından en son önce gelgit enerjisi ile çalışan türbin dikkat çekmişti

Orbital O2 ile enerji üretim ve aktarım süreci 5-6 aydır aktif olarak devam ediyor. Su altından götürülen bir özel kablo ile türbin, yerel elektrik ağına bağlı durumda. Orbital O2’nin tam 15 yıl boyunca aktif olarak görevde kalması bekleniyor.

74 metre uzunluğunda olduğu aktarılan ve neredeyse hiç durmayan gelgit enerjisi ile pratikte bitmeyen bir enerji kaynağı haline gelen Orbital O2, yaşanabilir bir dünya için daha fazlasına ihtiyaç duyduğumuz araçlar arasında başı çekiyor.

Orbital Marine Power tarafından İskoçya’da kurulan gelgit enerjisi ile çalışan en güçlü türbinin arkasında bir Türk firması olan Teksan da yer alıyordu. Orbital Marine Power’ın hayata geçirdiği dünyanın en güçlü gelgit türbini Orbital O2 projesinin jeneratör çözüm ortağı olan Teksan, bu konuda ses getirmişti.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın