reklamı kapat

POPÜLER

Raspberry Pi

Raspberry Pie imzalı ve değiştirilebilir lensli 12 megapiksel kamera [Video]

Dünyanın en popüler mini bilgisayarına imza atan Raspberry Pie, bu kez fotoğraf tutkunlarını mutlu edeceğe benziyor. Raspberry Pie, yüksek kaliteli değiştirilebilir lensli kamera modünü tanıttı.

1/2.3 inç boyutundaki Sony IMX477 görüntü sensörü 12,3 megapiksel (arka aydınlatmalı) çözünürlük sunuyor. “Yüksek Kaliteli Kamera” olarak adlandırılan kamera modülü çok kompakt bir yapıda olmasa da çok daha büyük piksellere sahip olduğu için düşük ışıkta akıllı telefonlardaki kameralardan daha iyi performans sergiliyor. Arka odak ayarlama halkası ve tripod yuvası ile birlikte gelen kamera modülü bir lens ile gelmiyor. 6mm CS-mount CCTV lensin 15 dolardan, daha yüksek 16mm C-mount’un ise 50 dolardan satışa sunulacağı ifade ediliyor. C montajlı lensler birlikte verilen bir adaptör yardımıyla kullanılabiliyor. Yeni kamera modülü yurt dışında 50 dolardan satışa sunulmuş durumda. Kamera modülünün ikinci sürümü 29.95 dolar karşılığında satışta kalacağını da söyleyelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Raspberry Pil konu açıklamada bulundu

Zamanla insanların çok çeşitli lensler kullanmasını beklediklerini söyleyen Raspberry Pi Vakfı baş mühendisi Simon Martin, HQ kameranın sabit odak modüllerindeki bazı eksiklikleri gidermek için tasarlandığını belirtiyor. Akıllı telefonlarda kullanılan sensörlerin çok yönlü olsa da sabit odak modüllerinde sınırlamalar olduğunu ifade eden Martin, akıllı telefonlarda kullanılan sensörlerin küçük boyutta olduğunu ve bu yüzden düşük ışıkta bu tip sensörlerin çok iyi performans sergilemediğini dile getirdi.