reklamı kapat

POPÜLER

Benzin

Rekabet Kurumu’ndan açıklama; akaryakıt devlerine ceza yağdı!

Türkiye’de de çalışmalarını sürdüren dünyaca ünlü akaryakıt devleri, Rekabet Kurumu tarafından yüksek cezalara maruz kaldı.

Rekabet Kurumu bir süre önce dünyaca ünlü akaryakıt devleri hakkında soruşturma başlatmıştı. Başlatılan soruşturma tamamlandı. Buna göre çoğumuzun bildiği 4 akaryakıt şirketine toplamda 1.5 milyar lira ceza uygun görüldü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rekabet Kurumu’nun konu ile ilgili yaptığı açıklama ise şu şekilde; “BP Petrolleri A.Ş., OPET Petrolcülük A.Ş., Petrol Ofisi A.Ş., Shell & Turcas Petrol A.Ş. ve Güzel Enerji Akaryakıt A.Ş.’nin(eski unvanı: Total Oil Türkiye A.Ş.) bayilerine yönelik uygulamaları ile 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.  4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanunun 4. maddesi ise şöyle: “Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır.

Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda;  BP Petrolleri A.Ş., Petrol Ofisi A.Ş., Shell & Turcas Petrol A.Ş. ve OPET Petrolcülük A.Ş.’nin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiklerine dolayısıyla adı geçen teşebbüslere aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca idari para cezası verilmesine; Güzel Enerji Akaryakıt A.Ş.’nin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal etmediğine dolayısıyla aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine yer olmadığına karar verildi.” 

Akaryakıt devlerine verilen cezaların miktarları

BP Petrolleri A.Ş.’ye 213.563.152,66 TL,

Petrol Ofisi A.Ş.’ye 507.129.085,76 TL,

Shell & Turcas Petrol A.Ş.’ye 348.154.458,54 TL

OPET Petrolcülük A.Ş.’ye 433.932.124,60 TL

İlginizi çekebilir

Yenilikleriyle premium sınıfa meydan okuyan Volkswagen Touareg