reklamı kapat

POPÜLER

Rekabet Kurumu’ndan oyun sektöründeki 5 firmaya soruşturma

Oyun alanında uzun yıllardır faaliyet gösteren 5 firma ile ilgili olarak Rekabet Kurumu tarafından soruşturma başlatıldı. Bilgisayar ve konsol oyunlarının yüksek fiyattan satıldığı iddiasıyla ilgili bulguları yeterli bulan kurul, 5 firma hakkında soruşturma başlattığını basına duyurdu. Kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yapıldığı söylenen açıklamanın şu aşamada herhangi bir yaptırım uygulanacağı anlamına gelmediği dile getirildi.

Rekabet kurumu tarafından yayınlanan resmi yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

“Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Ticaret A.Ş.’nin dağıtımını yaptığı bilgisayar ve konsol oyunlarını yüksek fiyattan satışa sunduğu, ana oyun dağıtıcıları ile anlaşma/uyumlu eylem içinde olduğu ve nihai satış noktalarında yeniden satış fiyatını belirlediği iddası ile yapılan başvuruya ilişkin yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 19.02.2015 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak,

Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Tic. A.Ş.,

Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Tic. A.Ş.,

Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş.,

Teknosa İç ve Dış. Tic. A.Ş. ve

Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş.

hakkında soruşturma açılmasına, 15-08/108-M sayı ile karar verdi.

Bilindiği üzere, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri yasaklamaktadır. Soruşturma, bahse konu teşebbüslerin aralarında yaptıkları yatay ya da dikey anlaşmalarla veya uyumlu eylem halinde bilgisayar ve konsol oyunları alanında 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı.”

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Rekabet Kurumu’ndan oyun sektöründeki 5 firmaya soruşturma” için 3 cevap

 1. Kerim Doruk Akıncı dedi ki:

  Yürü be rekabet kurulu !

 2. Koray dedi ki:

  Geç kalınmış bir adım. İnşallah oyun severler için olumlu neticeler alınır. Temennimiz o yönde.

 3. Dogan Reis dedi ki:

  Steam TL’ye geçiş yaptı, ilk iki gün çok güzel fiyatları gördük ama Aral’ın baskısı sonucu 70 TL lik oyun ertesi gün 170 TL oldu. İnşallah rekabet kurulu tespit eder de kurtuluruz bu işkenceden.

  Bir de bu firmalar kopya oyundan şikayet ederler, sen böyle fiyat verirsen kopya oynayan çok olur.