reklamı kapat

POPÜLER

Reklam amaçlı SMS ve e-postalar yasaklanıyor

Birçoğumuzu rahatsız eden reklam amaçlı SMS ve e-postalar, 1 Mayıs 2015’te yürürlüğe girecek kanun ile engellenebilecek. Telefon araması şeklinde gelen tanıtım ve reklamlara ise kullanıcılar tarafından manevi tazminat davası açılabilecek.

1 Mayıs 2015’te yürürlüğe girecek olan Elektronik Ticaretin Düzenlemesi hakkındaki kanuna göre reklam amaçlı gönderilen SMS ve e-postalardan kurtulmak artık mümkün. İzinsiz gönderilen iletilerden rahatsız olan kullanıcılar, reklam gönderen firmalara başvurarak bunları engelleyebilecek. Başvurudan sonra bu iletilerin gelmeye devam etmesi durumunda tüketicilerin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na yazılı şikayette başvurması şansı bulunuyor.

Yasağa uymayan firmalara bakanlık tarafından 2 bin ila 10 bin TL arası para cezası uygulanacak. SMS ve e-postanın birden çok kişiye yollandığı tespit edilirse de bu ceza 10 katına çıkacak. Firmaların yanısıra bu iletilerin gönderildiği hizmet sağlayıcılar da ceza alacak.

Reklama dayalı aramaların tüketicileri SMS ve e-postaya nazaran daha fazla rahatsız ettiğini vurgulayan Avukat Cevat Kazma, kanunun içeriğinin genişletilmesi ve aramaların da bu kanun kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Reklam amaçlı SMS ve e-postalar yasaklanıyor” için bir cevap

  1. Sencer Sofuoğlu dedi ki:

    1 mayıs çok geç o güne kadar sms bombardımanı altındayız bu kanun hemen yürürlüğe girmeli..