reklamı kapat

POPÜLER

Royal Match

Royal Match mobil oyunu Candy Crush’ı tahtından etti

Toplanan uygulama marketi merkezli verilere göre Türkiye’de geliştirilen Royal Match mobil oyunu Candy Crush’ı tahtından etti.

Ekonomim’de yer alan habere göre, İstanbul merkezli Dream Games‘in “Royal Match” oyunu 82,62 milyon dolarla dünyada en yüksek gelire sahip oyun unvanını kazandı. 2021’de 2,75 milyar dolar değerlemeyle Türkiye’nin ilk unicorn’larından olan Dream Games, 200 kişilik ekibiyle bu yıl gelirini ikiye katlamış oldu. Royal Match, tüm dünyada en çok indirilen ve 10 yıldır zirvede olan 76,13 milyon dolarlık Candy Crush Saga‘yı böylece tahtından indirdi. Bunları Playrix‘in 51,78 milyon dolarlık Gardenscapes, 35,56 milyon dolarlık Homescapes ve 27,67 milyon dolarlık Fishdom oyunları takip etti. Listenin 6. sırasında GungHo’nun 22,02 milyon dolarlık Puzzle and Dragons oyunu yer aldı. Candy Crush Soda Saga ise 19,38 milyon dolarla yedinci sırada geldi. Empires and Puzzles: Match-3RPG 15,23 milyon dolarla listenin 8’inci sırasında, Triple Match 3D ise 12,2 milyon dolarla 10. sırasında yer buldu. İlk yerli unicorn olan ve 2020’de hisselerini ABD’li Zynga’ya satan Peak Games’in “Toon Blast” oyununun ise 14,12 milyon dolarla listenin 9. sırasında yer aldığı görüldü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, X (Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda ilk Turcorn’lardan Dream Games’in oyunu “Royal Match”in geçen aylarda tüm dünyada en yüksek gelir elde eden mobil oyun olmayı başardığını belirtti. Kacır, İngiliz Financial Times gazetesinin konuya ilişkin haberine atıfta bulunarak, şu değerlendirmede bulundu:

“Bir Türk teknoloji girişimi olan Dream Games’in ‘Royal Match’ oyununun geçen aylarda tüm dünyada en yüksek gelir elde eden mobil oyun olmayı başardığını, 2021’de 2,75 milyar dolar değerlemeyle ilk unicornlarımızdan yani Turcorn’larımızdan olan Dream Games’in 200 kişilik ekibiyle, bu yıl yıllık gelirini ikiye katlayarak 2 milyar dolara yükselttiğini, Candy Crush gibi rakiplerini geride bırakmayı başardığını biliyor muydunuz?”

Royal Match yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER