reklamı kapat

POPÜLER

RTX 3080’li ve Core i9 işlemcili oyun canavarı; HP Omen 17 incelemesi

HP Omen 17

HP OMEN 17 TASARIM

Oyun odaklı bir dizüstü bilgisayar olan HP Omen 17 minimalist tasarımıyla dikkat çekiyor. Alüminyum ve plastik malzemelerin tercih edildiği bilgisayarda kapak kısmında yer alan Omen logosu göze çarpıyor. Gradyan bir yapıda karşımıza çıkan bu logo bilgisayara ayrı bir hava katıyor. Bilgisayarın tasarımından genel açıdan memnun kalsak da plastik malzemeden üretilen arka kapağın baskı uyguladığımızda esneme yaptığını söylemek istiyoruz. Böyle iddialı bir dizüstü bilgisayardaki kapağın daha sağlam olması gerektiğini düşünüyoruz.

Bilgisayarın kapağı açıldığında 17,3 inç boyutunda devasa bir ekran karşımıza çıkıyor. 2.560 x 1.400 piksel çözünürlüğünde olan bu ekran kaliteli bir deneyim sunuyor. 165 Hz‘lik yenileme hızı sayesinde oyunlardaki akıcılık bariz bir şekilde hissediliyor.  Bilgisayarın tasarım detaylarına dönecek olursak Omen 17’nin sol tarafında güç girişi, Ethernet, USB-A, Mini DisplayPort 1.4, HDMI, USB-C (Thunderbolt 4), 3.5 mm kulaklık girişi ve SD kart girişi yer alıyor. Sağ tarafta ise iki adet USB-A 3.2 bağlantı noktası ve havalandırma ızgarası bulunuyor. Bilgisayar sunduğu bağlantı deneyimiyle bizden tam not aldı. Harici adaptörlere ekstra bir ücret ödemeden tüm bağlantı noktalarının bu bilgisayarda sunulması bizi çok mutlu etti. Bilgisayarın arka kısmında devasa boyutta bir havalandırma ızgarası göze çarpıyor. Bilgisayarın alt kısmındaki havalandırma ızgarasıyla kaplı plakanın yarısı da soğutma çözümüne katkı sağlıyor. Sıcak hava dizüstü bilgisayarın arkasından ve cihazın sağ tarafından çıkıyor.

Omen serisinin bazı modellerindeki klavyeler beyaz renkte bir aydınlatma sistemiyle gelirken bizim incelediğimiz modeldeki klavye RGB aydınlatmaya destek veriyor. 4 bağımsız bölge farklı RGB ışıklarıyla arkadan aydınlatılabiliyor. RGB aydınlatma açıkken bilgisayar göz kamaştırıyor. Klavyedeki tuş kontrollerini vurgulamak için WASD tuşlarının etrafında çizgiler yer alıyor. Aydınlatma sistemi Omen Command Center üzerinden kolayca kontrol edilebiliyor. Çok fazla ses çıkarmayan klavyenin sunduğu deneyimi başarılı bulsak da klavyeye alışmak için belli bir zaman geçirmek gerekiyor. Numerik tuş dizilimine sahip olmayan klavye dışında bilgisayarda yer alan touchpad deneyimini de yeterli bulduk. Büyük boyuttaki touchpad sayesinde fareey ihtiyaç duymadan bilgisayara kullanabilirsiniz. Touchpad’in sol ve sağ kısımlarda bileklerimizi koyduğumuz alan ise ne yazik ki parmak izlerini gösteriyor.