reklamı kapat

POPÜLER

RTX 3080’li ve Core i9 işlemcili oyun canavarı; HP Omen 17 incelemesi

HP Omen 17

HP OMEN 17 PERFORMANS

Oyuncu dizüstü bilgisayarlarını piyasadaki diğer modellerden ayıran en önemli fark performans tarafında karşımıza çıkıyor. Oyuncular dizüstü bilgisayarlardan güçlü performans, yüksek yenileme sunan bir ekran ve iyi bir soğutma sistemi arıyor. HP Omen 17 modeli bu konuda iddialı özellikleri kullanıcılara sunuyor. Intel’in 12. nesil işlemcilerini görmeye başladığımız bugünlerde HP’nin bilgisayarında 11. nesil Core i9 bir işlemci kullanılıyor. Bu işlemci geçtiğimiz yılın bir işlemcisi olsa da günümüz şartlarında da çok güçlü bir performans vadediyor. Core i9-11900H işlemcisi Turbo Boost ile 4.9 GHz saat hızına ulaşabiliyor.

8 çekirdekli bu işlemci hem oyun hem de video düzenleme konusunda bizim beklentimizin üzerinde bir performans sergiledi. Biz GamePass abonesi olduğumuz için bilgisayarda ilk etapta Forzo Horizon 5 oyununu oynadık. Forza Horizon 5 grafik ayarlarında bize en üst düzey ayarları önerdi ve biz oyunu en üst düzey grafik ayarlarında denedik. RTX özelliğinin de aktif olduğu oyundan çok fazla keyif aldık. Oyundaki detaylardan ve ışıklandırmadan epeyce etkilendik. RTX 3080 ekran kartıyla bilgisayar bize en üst düzey grafik ayarlarında sorunsuz bir deneyim yaşattı. Daha düşük ekran kartına sahip dizüsü bilgisayarlar en üst düzey ayarlarda oyunları çalıştırsalar dahi yüksek FPS değerlerine ulaşamıyor. HP’nin oyuncu dizüstü bilgisayarı yüksek grafik ayarlarında dahi yüksek FPS değerine ulaşabiliyor. Bu sayede üst düzey ayarlarda akıcı bir deneyim yaşanabiliyor.

Bilgisayarda popüler yarış oyunu haricinde Elden Ring‘i ve en yeni Call of Duty oyunu Vanguard’ı da oynadık. Forza Horizon 5’te deneyimlediğimiz tecrübeyi Elden Ring ve Call of Duty Vanguard’da da deneyimledik ve oyunların sunduğu akıcı ve üst düzey grafik performansı bizi mutlu etti. Oculus Quest 2’ye de sahip olduğumuz için bilgisayara Half-Life: Alyx kurduk ve gözlükte bu oyunu sorunsuz bir şekilde oynadık. Eğer performansa çok fazla önem veren biriyseniz Omen by HP 17.3’ün sunduğu performanstan etkileneceğinizi söyleyelim. Bilgisayarda sunulan üst düzey bu performans oyunlar haricinde SolidWorks tarzı üç boyutlu uygulamalar için de yeterli. HP Omen 17’de tasarım veya mimarlık uygulamalarını da rahatlıkla çalıştırabiliyor.  Oyun bilgisayarlarında performans kadar önemli olan bir konu da soğutma sistemi. Giriş seviyesi oyun odaklı bilgisayarlarda soğutma konusu iddialı değilken HP Omen 17 bu konuda da övgüyü hak ediyor. Uzun saatler kullandığımız bilgisayar çok fazla ısınmamasıyla bu konuda da bizi sevindirdi. Bilgisayarın hoparlör deneyimini de başarılı bulduk. Ünlü Danimarkalı şirket Bang & Olufsen’ın hoparlörlerini bünyesinde barındıran model kaliteli ve temiz bir ses deneyimi de sunuyor.