reklamı kapat

POPÜLER

First Sign

Saldırı durumunda haber veren sensörlü saç tokası üretildi [Video]

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasına göre dünyada her üç kadından biri fiziksel saldırıya maruz kalıyor. Türkiye’de ise bu oranın 2’de 1. Kapkaççılık ve özellikle cinsel saldırı gibi suçları işleyenler sanılanın aksine sadece sokaktaki yabancılar değil, mağdurun aile veya arkadaş çevresinde tanıdığı kişiler de olabiliyor. İkinci durum söz konusu olduğunda kişi, çevresinde tanıdığı ve güvendiği bir kişi tarafından saldırıya uğrayacağına ihtimal vermediğinden bir saldırı anında kendini koruması daha da güçleşiyor.

Kadına yönelik saldırı ve şiddet konusunun özellikle ön plana çıktığı bu hafta, Rachel ve Arthur Emanuele, bu tür durumlara yönelik alarm ve kanıt toplama mekanizması olarak kendi geliştirdikleri bir saç tokasını tanıttı.

First Sign
Aşağıdaki infografikte görebileceğiniz üzere, saç veya kıyafet üzerine iliştirilerek kullanılan toka, bir saldırı tespit ettiğinde Bluetooth üzerinden cep telefonuna erişerek ses ve görüntü kaydı yapmakla kalmıyor, saldırıya uğrayan kişinin konumunu GPS yardımıyla belirleyerek acil durum sinyali gönderiyor. Giyilebilir teknolojinin kullanım alanlarına bir yenisini daha ekleyen bu cihaz, şu anda Indiegogo üzerinden 50 bin dolar fon toplamaya çalışıyor.

VİDEO

İNFOGRAFİK
First Sign

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Saldırı durumunda haber veren sensörlü saç tokası üretildi [Video]” için 3 cevap

  1. Burak Yılmaz dedi ki:

    Kadınların maruz kaldığı bu tür olayların düşünülmesi ve konuyla ilgili adımlar atılması gayet güzel. Fakat benim düşüceme göre bu tür girişimlerde bulunan saldırganlara zarar verici ve can acıtıcı bir şeyler üzerinde çalışılması çok daha iyi olacaktır.

  2. Volkan dedi ki:

    Çok güzel düşünülmüş bir uygulama ama bizim toplumumuzda ne derece uygulanabilir ki? En basitinden bizde enseye tokat diye bir şey var mesela:) şaka bir yana mutlaka daha işlevsel hale de getirilecektir. Zamanla bu tip uygulamalar büyük faydalar da sağlayacaktır. Ancak bu girişimler memnuniyet açısından her zaman soru işaretlerine yol açar, açacaktır da. Zira bu gibi uygulamalarda veri madenciliği, takip etme-edilme gibi sorunların altından kalkmak imkansız gibi bir şey.

  3. Özge Olcay dedi ki:

    Haklısınız, ancak insanlar güvenlik uğruna gizlilikten feragat etmek isteyebilir. Tabii bu da 1984’ten bir cümle gibi geliyor kulağa galiba. Önemli olan kadınları veya saldırıya uğrayan grupları saldırı odağı yapan zihniyeti düzeltmek sanıyorum.