reklamı kapat

POPÜLER

Siber saldırı Türk Telekom

Türkiye’ye yönelik siber saldırı hakkında Türk Telekom’dan resmi açıklama

Türkiye, özellikle dün öğlen saatlerinden sonra kendisini hissettirmeye başlayan bir siber saldırı altına girmişti. İşte bu konuda Türk Telekom açıklama yaptı.

27 Ekim tarihli siber saldırı kapsamında başta Garanti BBVA olmak üzere birçok internet sitesine erişim sıkıntıları oldu. Bu saldırının 100 GB büyüklüğünde olduğu ve DDOS temelli olduğu aktarıldı. Biliyorsunuz DDOS saldırıları büyük zombi ağlarını kullanarak belirli sistemlere aşırı yük bindirerek kullanılmaz hale getirmeye dayanıyor. Bu aslında sık sık yapılan saldırıların daha çok Rusya ile ABD merkezli olduğu söylenirken, bazı uzmanlar 100 GB’lık DDOS’ın aslında çok büyük olmadığını ve buna rağmen yaşanan sorunun altyapı sıkıntılarından kaynaklandığını aktarıyor. Türk Telekom ise konu hakkında resmi bir açıklama yaptı. Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç‘ın açıklamasını şöyle:

Dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği siber saldırılardan birini biz de ülkemizdeki bazı kuruluşlara yönelik olarak yaşamak durumunda kaldık. Saldırı, Türkiye’nin bilgi, iletişim ve teknoloji şirketi Türk Telekom’un alanında yetkin siber güvenlik uzmanları tarafından zamanında müdahale edilerek durdurulmuştur.

Ülkemizin en büyük Siber Güvenlik Merkezine sahip olan şirketimizin aldığı önlemlerle yurt içi ve yurt dışı internet trafiği herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeksizin normal seyrinde devam etmektedir. Diğer operatör ve servis sağlayıcılarını da etkilemiş olan saldırıya karşı bu kuruluşlar da bildiğimiz kadarıyla gereken çalışmaları yürütmektedirler. Benzer durumlar her zaman olabilir. Önemli olan buna karşı hazırlıklı olmaktır. Türk Telekom’un her türden saldırıya karşı savunma sistemi sağlamdır. Vatandaşlarımızın iletişim teknolojilerinden huzur içinde yararlanması birinci önceliğimizdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türk Telekom siber saldırı konusunda iddialı görünüyor

Ancak 27 Ekim tarihinde tüm önlemlere rağmen çok ciddi sorun yaşayan kullanıcılar bulunuyor. Özellikle yukarıda da dediğimiz gibi Garanti BBVA kullanıcılarının birçok işlemi gerçekleştiremediği belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Android’li akıllı telefonu