reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung 512 GB DDR5 RAM endüstride bir ilke imza atıyor

Samsung, 512 GB’lık DDR5 RAM modülünü resmen görücüye çıkardı. HKMG  yöntemiyle üretilen endüstrideki ilk RAM modülü üst düzey bir performans sunuyor.

Şirket yeni modülün High-K Metal Gate veya HKMG işlemi kullanılarak üretilen ilk modül olduğunu belirtiyor. HKMG’ye geçişin 512 GB’lık DDR5’e çeşitli yararlar sağladığı ifade ediliyor. Samsung, güç tüketimini yüzde 13 oranında düşürdüğünü ve performansı 7.200 MB /saniyeye çıkardığını söylüyor. Bu değerlere bakıldığında yeni teknolojinin DDR4’ten iki kat daha iyi performans sergilediğini söylemek mümkün. Yeni modül, AMD’nin Epyc Genoa ve Intel’in Xeon Ölçeklenebilir Sapphire Rapids işlemcileri de dahil olmak üzere yeni nesil sunucularla uyumlu şekilde çalışıyor. Samsung’un HKMG teknolojisini daha önceden de kullandığını hatırlatalım. Şirket 2018 yılında yüksek hızlı GDDR6 cihazlarında HKMG teknolojisini tercih etmişti. HKMG teknolojisi sayesinde Samsung’un DDR5 cihazlarının daha yüksek veri aktarım hızlarına ulaşması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung 512 GB DDR5 ne zaman satışa sunulacak?

HKMG tabanlı 512 GB DDR5 belleğinin halen doğrulama aşamasında olduğu belirtiliyor. Şirket yapay zeka, makine öğrenimi ve veri merkezi sektörlerindeki müşterileri hedeflediği için belleğin ilk etapta tüketiciler için satışa sunulması beklenmiyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung Galaxy S ailesi için geçmişe dönüş videosu