reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

XPG LANCER DDR5 RAM DDR5 bellek

XPG, oyuncular için tasarladığı ilk DDR5 RAM birimlerini tanıttı

Donanım pazarının öne çıkan isimlerinden XPG, DDR5 RAM konusunda son kullanıcıya yönelik adımlarını hızlandırmaya başladı.

Advertisement

DDR5 RAM‘ler yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlayacak ve bu konuda seçenekler artıyor. Aşağıda görebileceğiniz Corsair imzalı olanlar başta olmak üzere birçok firma DDR RAM birimlerini karşımıza çıkarmaya başladı. Bu konuda en son adım atan isim ise XPG oldu.

XPG, bugün yeni LANCER DDR5 belleklerini tanıttı. Firmanın açıklamasına göre LANCER, markanın oyuncular için ürettiği yeni nesil DDR5 RAM’lerin ilk örneği olma özelliğini taşıyor.

RGB aydınlatmalı bir versiyonu da bulunan RAM’lerin teknik detayları hakkında firma şunları aktarıyor:

LANCER pek çok yeniliği de beraberinde getiriyor. Daha yüksek bant genişliği sunarak işlemci çekirdeği başına düşen bant genişliğini oldukça artıran ürün, saniyede 5200MT’ye (megatransfer) varan hızlara ulaşabiliyor. Böylelikle oyunlarda ve diğer uygulamalarda performans artışı sağlıyor. 

Üzerinde Entegre Güç Yönetim Devresi (PMIC) de bulunan LANCER gelişmiş performans ve stabilite için Hata Düzeltme Kodu (ECC) teknolojisinden de faydalanıyor. Bu sayede ürün yalnızca olası veri hatalarını gerçek zamanlı olarak düzeltmekle kalmıyor, işlemci üzerindeki yükü de azaltıyor.

Yeni nesil DDR5 bellekler artan bellek ihtiyacı karşısında kapasite artışı da getiriyor. LANCER RAM de bu bağlamda 16GB kapasiteli modüller halinde gelecek. Bunun yanında, LANCER’ın 6000MT/s hıza ulaşabilen bir versiyonu da olacak.

Üretiminde yüksek kaliteli yongalar ve PCB devreler kullanılan LANCER, kullanıcılarına üstün bir performans ve güvenilir hız aşırtma (overclock) yapma imkânı sunuyor. Bu da LANCER’ı oyuncular ve daima en yüksek performansı hedefleyen hız aşırtma meraklıları için ideal bir ürün haline getiriyor. Ayrıca yeni nesil Intel destekli anakartlarla gelecek Intel® XMP 3.0 desteği sayesinde kullanıcılar BIOS ayarlarıyla oynamadan kolayca ve güvenle hız aşırtma yapabilecekler.”

XPG imzalı DDR5 RAM modellerinin fiyatı söylendiği kadarıyla yakında resmi olarak paylaşılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

XPG, DDR5 RAM konusunda bir rekor da kırmıştı

Kısa süre önce bir açıklama yapan XPG, hız aşırtma deneyleri yapan birimi XPG Overclocking Lab’in (XOCL), şirketin piyasaya çıkacak yeni nesil DDR5 belleklerini 8188MT/s (megatransfer / saniye) hızında çalıştırmayı başardığını duyurdu.

XPG, söylendiği kadarıyla bu başarısıyla bu alandaki ilk hız rekorunun da sahibi oldu. Böylelikle XPG, bellek modülü üretimindeki teknik bilgi düzeyini ve DDR5 belleklerin tüm potansiyelini kullanma konusundaki becerisini de kanıtlamış oldu. Rekor denemesinde kullanılan DDR5 belleklerin varsayılan saat hızı şirketin açıklamasına göre 4800MT/s seviyesinde yer alıyordu.

Firmaya göre 2018 yılında bellek performanslarını sınırlarına kadar zorlama hedefiyle kurulan XOCL, geçen yıllar içinde DDR4 bellekler ile de pek çok hız rekoruna imza atmıştı. DDR4 bellekler de şu an birçok kişinin ihtiyacını sonuna kadar karşılıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın