reklamı kapat

POPÜLER

Samsung
Samsung

Samsung tarafından SDC 2021’de yapılan en önemli duyurular

Samsung Developer Conference 2021 yani SDC 2021 kapsamında Samsung oldukça önemli sayılacak duyurulara imzasını attı.

Samsung tarafından SDC 2021 kapsamında gelen en önemli duyurulardan birisi Tizen işletim sistemli akıllı televizyonlar için “Cloud Gaming Platform” oldu. Kendisini ismiyle açıklayan bu servis, henüz aşırı detaya sahip değil ancak kişilerin televizyonlarında bulut yani internet üstünden oyun oynayabilmesine odaklanıyor.

Oyun PC’si ya da oyun konsolu almadan yüksek kaliteli oyun keyif güzel görünüyor ancak biliyorsunuz bu konuda Xbox, Google, Amazon ve Nvidia tarafında daha güçlü seçenekler yer alıyor. SDC 2021’de aynı zamanda “One UI Book 4” duyurusu da çok dikkat çekti.

Biliyorsunuz firma Android telefon ve tabletlerinde kendi One UI arayüzünü kullanıyor. İşte bu durum One UI Book 4 ile Windows tarafına da geliyor. Samsung, One UI Book 4 ile Windows dizüstülere kendi arayüz temasını ekliyor.

Bu arayüzün çıktıktan sonra Galaxy Book Pro 360, Galaxy Book Pro, Galaxy Book Flex 2, Galaxy Book ve Galaxy Book Odyssey dizüstüler için indirilebilir olacağı aktarılıyor. Aynı zamanda Samsung’dan çıkacak yeni diğer dizüstülerde de One UI Book 4 aktif olarak yer alacak.

One UI Book 4 ile Windows dizüstülerin görünüşünü, telefonlarındaki OneUI’ın tasarım çizgisine yaklaştıracak (İlk gösterim üstte) Samsung, bu şekilde aşırı dikkat çekebilecek gibi görünmüyor ancak yine de atılan adım sürpriz oluyor. Sanıyoruz başka hiçbir firma Windows’un arayüzünü değiştirmek için özel bir çalışma yürütmüyor.

Samsung

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung gelecek için önemli planlar yapıyor

Samsung’dan SDC 2021 kapsamında başka duyurular da geldi. Örneğin firma, Tizen işletim sistemini diğer akıllı televizyon firmalarına açacaklarını da duyurdu. Bu sayede pazarda daha fazla Tizen’li TV göreceğiz. Genel olarak beğenilen Tizen işletim sistemi, birçok TV üreticisi için Android’in yerini alabilir.

Tizen TV’lerdeki video görüşme altyapısı için Google ile bir araya geldiklerini aktaran Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, sağlık konusunda da adım atıyor.

Örneğin yakında Tizen TV’lerin kamera bağlantısı ile ekran önü sporlarda kişileri analiz edebileceği açıklanıyor. Tizen TV’lere oyun odaklı HDR10+ kalibrasyonu ve düşük gecikme için otomatik ayarlar da getirilecek yenilikler arasından öne çıkıyor.

Bu arada firmanın SDC 2021 kapsamında paylaştığı, yakında gelecek telefonlara özel Android 12 temelli One UI 4.0 için hazırladığı resmi videoları da aşağıda izleyebilirsiniz: