reklamı kapat

POPÜLER

Alaska Air ve ZeroAvia'dan hidrojen destekli elektrikli uçak

Alaska Air ve ZeroAvia’dan hidrojen destekli elektrikli uçak çalışması

Elektrikli uçak çalışmaları çok hızlı şekilde devam ediyor. Bu alanda en son dikkat çeken ise Alaska Air ve ZeroAvia oldu.

Çünkü Alaska Air ve ZeroAvia, 800 km menzilde uçması için tamamen elektrikli bir uçak geliştirmek adına bir araya geldi. Bu pervaneli yapıdaki uçak, aktarıldığı kadarıyla 76 kişilik olacak ve hidrojen temelinde çalışacak.

Uçağın kanatlarında fosil yakıt yerine hidrojen olacak, bu hidrojen kullanılarak elektrik motorları çalıştırılacak ve böylelikle çevreye zarar vermeden yol alınabilecek. Süreçte geliştirilen ZA2000 isimli aktarma sisteminin 2,000-5,000 kW güç üretebileceği aktarılıyor.

Alaska Air Group, 2040 yılına kadar operasyonlarında emisyonu sıfırlamak istiyor ve bunun için elektrikli uçak çalışmaları gerçekten büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DHL dahil birçok firma elektrikli uçak geliştiriyor

Dünyanın en büyük kargo taşımacılığı firmaları arasında yer alan DHL, geçtiğimiz aylarda son dönemde adı sık duyulan Eviation ile bir ortaklık kurduklarını duyurdu. Bu ortaklık kapsamında DHL, Eviation imzası taşıyan Alice elektrikli uçak modeli ile kargo taşımaya başlayacak.

Burada 12 uçaklık bir ortaklık kuran ikili, kargo taşımaya özel hazırlanacak bu uçak için 2021 bitmeden uçuş testlerine başlayacak. Ancak ticari kullanım hemen olmayacak. Burada hedef 2024 olarak görünüyor ve aslında bu da aşırı uzak görünmüyor.

Elektrikli hava araçları ile kargo taşımacılığı, havacılığın daha temiz hale getirilmesi için çok büyük önem arz ediyor. Küresel ısınmanın etkisini inanılmaz hissettirdiği günümüzde bu tarz gelişmeler hayati görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Havacılığın geleceği, insansız uçabilen helikopter modeli