reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli uçak

1 saatlik uçuşlara özel 100 kişilik elektrikli uçak: “Wright Spirit”

Elektrikli uçak çalışmaları çok hızlı şekilde devam ediyor. Bu sefer 1 saatlik uçuşlara özel 100 kişilik elektrikli uçak Wright Spirit ses getirdi.

ABD merkezli Wright firması tarafından duyurusu yapılan elektrikli uçak Wright Spirit, 2026 yılında havalanması beklenen bir model olarak ses getirdi. BAe 146’yı temel olarak alan uçak, yukarıda da dediğimiz gibi 1 saatlik rotalarda hızlı aktarımlar için planlanıyor. Burada yaklaşık olarak 1.000 km menzilin adı geçiyor.

2026 itibarıyla bütün kısa mesafeli uçuşlar emisyonsuz olacak diyen firma, 100 kişilik uçağı hidrojen ya da alüminyum yakıt hücresi (Geri dönüştürülmüş metaller ile) üzerine kurmayı planlıyor. Henüz geliştirme aşamasına yeni giren elektrikli model, gürültü çıkarmayacak mottosuyla öne çıkarılıyor ve bu durum şehirler için güzel görünüyor.

İleride teknik olarak daha detaylı hale gelecek elektrikli uçak Wright Spirit’in birçok parçası direkt olarak Wright tarafından özel geliştirilerek üretilecek.

Uçağın Londra’dan kalkışta ulaşabileceği rotalar, ülkeler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli uçak konusunda en son Alaska Air ve ZeroAvia gündeme gelmişti

Çünkü Alaska Air ve ZeroAvia, 800 km menzilde uçması için tamamen elektrikli bir uçak geliştirmek adına bir araya geldi. Bu pervaneli yapıdaki uçak, aktarıldığı kadarıyla 76 kişilik olacak ve hidrojen temelinde çalışacak.

Uçağın kanatlarında fosil yakıt yerine hidrojen olacak, bu hidrojen kullanılarak elektrik motorları çalıştırılacak ve böylelikle çevreye zarar vermeden yol alınabilecek. Süreçte geliştirilen ZA2000 isimli aktarma sisteminin 2,000-5,000 kW güç üretebileceği aktarılıyor.

Alaska Air Group, 2040 yılına kadar operasyonlarında emisyonu sıfırlamak istiyor ve bunun için elektrikli hava aracı çalışmaları gerçekten büyük önem arz ediyor.

İlginizi Çekebilir

Havacılığın geleceği, insansız uçabilen helikopter modeli