reklamı kapat

POPÜLER

Samsung, 7 milyar dolara Çin’de NAND flash bellek fabrikası kuracak

Samsung, Çin’de kurmayı planladığı flash bellek üretim tesisi için 7 milyar dolar para harcayacağını doğruladı. Yeni tesis, Koreli elektronik devinin bugüne kadar üstlendiği en büyük yurt dışı yatırım olma özelliğiyle de önemli bir yere sahip.

Economic Times’ın haberine göre Samsung, maliyetinin 7 milyar doları bulması beklenen tesis için 2,3 milyar dolarlık yatırımı garantiledi. Yeni kurulacak tesiste birçok akıllı telefon ve tablette kullanılan NAND flash belleklerin üretimi yapılacak. Güey Kore hükümeti tarafından desteklenen proje, halihazırda Çin hükümetinden onay bekliyor. Şayet her şey yolunda giderse önümüzdeki yılın ikinci yarısında tesiste üretimin başlaması öngörülüyor.

Samsung’un hem en büyük rakibi hem de müşterisi olan Apple, bağımsızlık peşinde ve üçüncü parti tedarikçilerle iş birlikleri yapıyor. Samsung’la aralarındaki patent davaları, haliyle üretim sürecine de etki ediyor. İki dev şirketin ilişkilerinin kötü olmasının kanıtı olarak; Apple’ın yeni iPad’de Toshiba‘nın ürettiği NAND flash bellekleri kullanmasını ve geçtiğimiz günlerde, yaklaşık 500 milyon dolar karşılığında İsrail merkezli NAND flash bellek üreticisi Nanobit’i satın almasını göstermek mümkün.

İLGİLİ HABERLER