reklamı kapat

POPÜLER

Samsung 9 Serisi (900X3A) incelemesi

Samsung’un 9 serisi dizüstü bilgisayarı ile geçtiğimiz aylarda düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda daha sonra da Forum 2011 konferansında tanışma fırsatı bulmuş; inceliğine hayran kalmış fakat fazla da inceleme şansına erişemeden ayrılmak zorunda kalmıştık. Bu ay ise 9 serisi bir dizüstü bilgisayarı test ettik, kullandık ve uzun uzun inceleyebildik. Lüks segmentin mobil kullanıcılarına hitap eden Samsung 9, hızlı başlatma süresi ile ön plana çıkan bir modeldi. Hal böyleyken denemek istediğimiz ilk şey de bu oldu; acaba cihaz gerçekte kaç saniyede “boost” edebiliyordu? 12 saniyede sıfırdan açılan, 3 saniyede ise uyku modundan çıkabilen Samsung 9 bizim kronometremize göre tam 17 saniyede sıfırdan açıldı; uykudan uyanması ise 4 saniyeye yakın sürdü. Cihazda Windows 7 Professional yüklü olduğunu hatırlatalım.

SAĞLAM VE HAFİF
Duralumin, Samsung 9 Serisi bir dizüstü bilgisayarı elinize aldığınızda kalitesini hissedeceğiniz maddenin ismi. Uçakların yapımında kullanılan bu madde, alüminyumdan daha güçlü fakat çok daha ince ve hafif. Cihazın ağırlığı 1,31 kilogram; yani dışarı çıkarken kol çantanızın içinde atsanız bile olur. Samsung 9 Serisi, yansıma yapmayan LED HD ekranla donatılmış. 1366×768 piksel çözünürlük sunan ekran, 13,3 inç büyüklüğünde ve SuperBright Plus teknolojisine sahip. Ekranda HD içerikleri görüntülerken doğrudan güneş ışığı altında fazla vakit geçirmeyeceğinizi tahmin ediyoruz ama yine de ışığın yansıma yapmayacağı aklınızın bir köşesinde bulunsun. Alttan aydınlatmalı tuşlar, bulunduğu ortamın ışık durumuna göre aydınlatma seviyesini ayarlayabiliyor. Samsung Samsung 9 Serisi’nin geniş bir bilek bölgesi bulunuyor. Touchpad ise bu modelde geleneksel touchpad’lerden oldukça farklı; Samsung buna “SuperButton clickpad” demeyi uygun görmüş. Bazı MacBook modellerinde olduğu gibi tek parçadan oluşuyor. Bölünmüş bir alan değil ve çoklu dokunmayı da destekliyor. Çimdik, döndürme, sürükleme gibi 21 farklı jesti bu kullanışlı SuperButton sayesinde kolayca halledebiliyorsunuz. Kesinlikle çok kullanışlı. Aynı zamanda da Samsung 9 Serisi, lüks bir seriye dahil olduğu için bu alan, malzeme kalitesi, cihazın tasarımı ve tarzıyla uyumlu bir görünüm de sergiliyor.

TASARIMIN GÜCÜ
Samsung Samsung 9 Serisi’nin bel ölçüsü en kalın yerinde 16,2 mm kadar. Cihazın her iki yanında da küçük birer kapakçığın altına gizlenmiş olan bağlantı noktaları yer alıyor. Sağda USB 2.0, 3,5 mm kulaklık ve microSD kart okuyucu için girişler bulunuyor. Solda ise USB 3.0, micro HDMI, Ethernet girişleri var. Bir de adaptör girişi. Bilgisayarın adaptörü de kendisi gibi minik boyutlarda. Gayet de hafif. Yani, Samsung 9 Serisi, hiçbir şekilde size yük olmuyor. Dışı kadar içinin de güzelliğinin önemli olduğunu hatırlatmanıza gerek yok; medya performansının nasıl olduğuna bakmakla işe başlıyoruz. HD LED ekranın parlaklığı tatmin edici. Bir video seçip yürütmeye başladığınız zaman Movie Color Enhancer otomatik olarak aktif hale getiriliyor. Aynı seçeneği cihazın en temel ayarlarının bir arada bulunduğu (Samsung’a özel bir yazılım olan) Control Center’da görebilir ve hoşlanmazsanız değiştirebilirsiniz. Control Center’da Wi-Fi ve Bluetooth’u açıp kapatma, klavye ve ekranın parlaklığının otomatik ayarlanmasına izin verme gibi birtakım işlemleri kolayca yapabiliyorsunuz. Bilgisayarın (duralumin ve stil konusundan sonra) en iddialı olduğu konu olan hızlı başlatma özelliğine de bu ayarlar arasında yer verilmiş. Açık konuma getirirseniz bilgisayar Hybrid Sleep Mode’a girmeyi mümkün hale getiriyor, bilgisayar uyku modundan masaüstüne çok daha hızlı geçebiliyor. Çok daha hızlıdan kastımız 3 saniyelik bir süre.

MOBİLİTENİN DE ÖTESİNDE
Küçük ve hafif gövdede Intel’in Sandy Bridge mimarisini barındıran Samsung Samsung 9 Serisi, i5 işlemciye sahip. 13 inç ekran boyutu olan bir dizüstü bilgisayardan beklenmeyecek türden performans beklentisi içinde olabilirsiniz. Günlük işleri halletmenin ötesinde, 4 GB’lık DDR3 bellek kapasitesi ile ciddi işlemci gücü gerektiren işlerin altından rahatça kalkabiliyor. Dolayısıyla asıl hedef kitlesini oluşturan mobil kullanıcılara ekstradan bir de güçlü işlemcili bir dizüstü bilgisayar alternatifi oluşturmuş oluyor. Bilgisayar, 250 GB depolama alanı standart sabit disk formunda. Ancak 128 GB SSD’li versiyonunun da bulunduğunu hatırlatalım. Pil ömrü 6 ila 7 saat arası kullanıma müsaade ediyor; bunun dışına çıkmanız (ortalamanın üstünde pil harcayan görevleri yerine getirmesini istediğini takdirde) pek mümkün değil ama günlük kullanımda biraz daha uzayabilir. Samsung 9 Serisi, jilet gibi bir dizüstü bilgisayar: Çok şık, fonksiyonel, güçlü, tüm gün yanınızda taşıyabileceğiniz kadar hafif ve tüm gün belirli aralıklarla kullanabileceğiniz kadar uzun pil ömrüne sahip. 9 Serisi, övgüleri hak ediyor olsa da üzerindeki fiyat etiketini kendisine yakıştıramadık. Yanlış fiyat politikası yüzünden muhtemel kullanıcılarını benzer modeli bulunan 
başka markalara kaptırabilirler.

► Detaylar sayfa 2‘de

YORUMLAR