reklamı kapat

POPÜLER

Samsung, Apple davasında reddedilen delilleri kamuoyu ile paylaştı

Apple‘ın Samsung’a açtığı dava, Amerika’nın Kaliforniya eyaletindeki Güney Bölge Mahkemesi’nde devam ediyor. Samsung’un, Apple’ın iPhone serisi akıllı telefonlarında Sony’den esinlendiği iddiası mahkeme tarafından reddedildi. Bildiğiniz üzere Samsung, Apple’ın eski endüstri tasarımcılarından Shin Nishibori ile bağlantıya geçmiş ve edindiği bilgiler doğrultusunda iPhone modellerinin tasarımda Sony’den esinlendiğini iddia etmişti. 10 senedir Apple’da çalışan tasarımcı, temmuz ayında işinden ayrılıp, sağlık problemleri sebebiyle Hawaii’ye yerleşmişti. Elindeki delillerle iddiasını ispatlayabileceğine inanan Samsung’un, delillerin kabul edilmemesi sonucunda planları da alt üst oldu. Bu deliller mahkeme tarafınca reddedilince Samsung da mahkemece kabul edilmeyen delilin içerdiği birkaç sunum dosyasını medyayla paylaştı. Bu durum yargıç Luch Koh’u bir hayli sinirlendirdi ve dosyayı medyayla paylaşan kişiye ceza verilmesi gerektiğini belirtti.

Apple Samsung
Samsung Apple
Samsung Apple

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Samsung, Apple davasında reddedilen delilleri kamuoyu ile paylaştı” için 2 cevap

  1. Atıl Güven dedi ki:

    samsung bu 2006 da tasarladığını iddaa ettiği telefonlarını niye hiç piyasaya sürmedi ? 2006 da onlar hala kızaklı telefonlarla ve nokia ile rekabet halindelerdi samsung innov 8’i 2008in ortasında piyasaya sunduğunda apple iphone 3g tanıtma çalışmaları yapıyordu.Bence bu yüzden bu dava düşmüş.Önce bir tarihlerine bakmaları lazım …
    Burdanda inceleyebilirsiniz 2008 de samsung nelerle uğraşmış bir bakın http://forum.donanimhaber.com/m_24714362/tm.htm

  2. Murat Ulubay dedi ki:

    Apple’ın piyasaya önce atılması bir şeyi değiştirmez, sadece parsayı toplamasına ve öncü olma ayrıcalığına sahip olmasını sağlar, hepimiz de takdir ediyoruz zaten. Samsung’un sunduğu delillerin sahte olduğu iddia edilmediği sürece, bunlar ciddiye alınmalıydı. Bu tasarım belgeleri davanın kararının meşruiyetini zedeler. Dokunmatik ekran teknolojisi ve cihaz etkileşimi ile ilgili en bariz, aşikar şeyleri (menü tuşu, tek parmakla aşağı sayfa kaydırma gibi) patentle kendine münhasır haline getirmek Microsoft’un “çift tıklama”nın patentini alması ve Apple’ı dava etmesi ile aynı saçmalık. (Aynen vakidir, google’da arayın).