reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S8’de kullanılacak yeni nesil Exynos işlemciler göründü

Samsung Galaxy S8‘in Qualcomm Snapdragon 835 işlemciyle geleceği uzun süredir biliniyor. Ancak Qualcomm’un işlemcileri yalnızca birkaç ülkede kullanılıyor. Dünyanın büyük bir bölümünde ve ülkemizdeki cihazlarda ise Exynos işlemciler kullanılıyor. Samsung’un yayınladığı görselle birlikte yeni nesil Exynos 9 serisi işlemcilerin ayak sesleri duyulmaya başladı.

Twitter üzerinden paylaşılan görsel, Exynos 9 işlemcisinin geleceğinden ve bir işlemci görselinden başka bir bilgi içermiyor. Söz konusu işlemcinin Samsung Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus’ta kullanılması bekleniyor. Amiral gemisi modelde kullanılacak olan işlemcinin üst seviyede performans göstereceğine kesin gözüyle bakılırken Snapdragon ve Exynos işlemciler arasındaki performans farkının bu sene nasıl olacağı merak ediliyor. Her iki işlemci de henüz telefonlarda kendisini göstermediği için bu soruya cevap vermek şimdilik mümkün değil. Ancak yakın zamanda benchmark testleriyle birlikte bu sorunun cevap bulacağını söyleyebiliriz.

Belirtilenlere göre 10 nanometre mimarisiyle geliştirilen işlemcide 4 adet 2,5 GHz hıza ulaşabilen M2 çekirdeği bulunuyor. Toplamda 8 çekirdekli olan işlemcinin kalan 4 çekirdeğinin ise en fazla 1,7 GHz hıza ulaşabilen ARM A53 olacağı ileri sürülüyor. Son olarak grafik işlemci olarak ARM Mali-G71’in kullanılacağı belirtiliyor. İşlemcinin diğer detayları hakkında ise herhangi bir bilgi bulunmuyor. Yeni 9 serisi işlemcilerin neler yapabildiğini görmemiz için Galaxy S8 ve Galaxy S8+’ı beklememiz gerekecek.