reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy Tab S3 incelemesi

08 Ekim 2017

NE, NE KADAR İYİ

Samsung Galaxy Tab S3’ün genel performans detaylarına geçmeden evvel S Pen’in sunduğu deneyimden kısaca bahsedelim. Galaxy Note serisinden alıştığımız gibi kutu içeriğinden çıkan S Pen’in ekstra bir ücret ödemeye gerek kalmadan sunulması güzel bir detay. 0,7 milimetrelik ucu ve 4.096 basınç hassasiyetiyle bir kağıda yazı yazıyormuş veya çizim yapıyormuş hissini vermeyi başaran S Pen, yapısının biraz kalın olmasından ötürü Note serilerinde olduğu gibi cihaz içine gizlenemiyor. S Pen’in yazılımsal destekleri arasında dikkati en çok çekenlerden biri çeviri özelliği. Herhangi bir dilde okunan makaleyi, yazı üzerinden çevirme olanağı sunan bu detay Galaxy Note8’de de karşımızdaydı. Bizim İngilizce-Türkçe olarak gerçekleştirdiğimiz testteyse bu özelliğin çok verimli çalıştığını söylemek şimdilik biraz güç. Son olarak Samsung’un burada Apple’ın yapmadığını yaparak, kalemi cebinize veya cihaz için alacağınız bir kılıfa takabilmeniz için bir klipse yer vermesi de önemli bir detay.

Cihazda dört çekirdekli Snapdragon 820 işlemci yer alıyor. İkisi 2,15 Ghz diğer ikisi ise 1,6 Ghz hızında çalışan bu işlemciye bellek kısmında 4 GB RAM eşlik ediyor ki burada da gözlerimiz biraz daha yüksek bir değer aramadı değil. Günlük ve yoğun oyun kullanımlarında deneyim açısından sorun yaşatmayan cihaz, Geekbench 4 testinden tek çekirdekte 1.739, çoklu çekirdek performansındaysa 4.141 puan aldı.

2048×1536 çözünürlüklü ekranın kullanıldığı Galaxy Tab S3’te dokunmatik kontroller Samsung cihazlarından alışık olduğumuz gibi kusursuz çalışıyor. HDR teknolojisine sahip olan bu ekranın çekilen fotoğraf ve diğer görsellerde verdiği renk doğruluğu da başarılı olarak nitelendirebileceğimiz noktalar arasında yer alırken, dış ortam kullanımlarında özellikle gün ışığında problemler gözlemlenebiliyor. Samsung, Galaxy Tab S3’te 6.000 mAh kapasiteli bir pile yer vermeyi tercih etmiş. Bekleme süresinde ciddi anlamda başarılı olan cihazda ortalama bir ekran ışığında izlediğimiz bir saatlik videoda yüzde 9 civarında bir pil tüketimi gözlemledik. Günlük kullanılan uygulamalarla ortalama 11 saatlik bir kullanım vadeden cihazda, işin içine yüksek grafikli oyunlar girdiği zaman tüketim haliyle artıyor. USB Type-C ile 2,5 saat civarında bir sürede tableti tamamen şarj etmek mümkün.

S Pen desteğiyle birlikte eksiksiz bir multimedya cihazı olma konusunda iddialı olan Galaxy Tab S3’ün en dikkat edilmesi gereken noktası kamerası. Arkada 13 megapiksel çözünürlüklü f/1.9, önde 5 megapiksel çözünürlüklü f/2.2 diyafram açıklığına sahip kameraların görev yaptığı Galaxy Tab S3’ün gün içindeki video ve fotoğraf performansı beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Cihazın gece çekimlerindeyse nispeten az grenli fotoğraf ve video deneyimi yakalamak mümkün. Arka kamerasında 4K’ya kadar video desteği sunan Galaxy Tab S3’ün ön kamerasındaysa bu değer 1080p olarak veriliyor. Cihazın ön kamerasının da temel ihtiyaçları karşılıyor ancak beklentileri çok yüksekte tutmamakta fayda var.