reklamı kapat

POPÜLER

Samsung I8000 Omnia II

Boyutları itibariyle Apple iPhone ile hemen hemen aynı olan Omnia II, çok az daha ince ve 4 gram daha hafif. Cihaz Preston modeliyle başlayan tasarım çizgisini takip ediyor. Alt tarafı biraz yuvarlatılmış ve ortada küp görünümlü bir tuşa sahip olan Omnia II, ilk bakışta Jet modelinin büyük hali olarak algılanıyor. Üzerinde 3.7 inçlik büyük bir ekran bulunan cihazın çağrı tuşları oldukça büyük tasarlanmış. Bu sayede rahatça kontrol edilebiliyorlar. Cihazın sol yan yüzünde ses kontrol tuşları, üst kısmında USB ve 3.5 mm standart kulaklık çıkışı, sağ yan yüzünde ise kilit, kullanıcı kısayolu ve kamera tuşları konumlandırılmış. Üstteki USB bağlantısı hem şarj, hem kulaklık, hem de bilgisayar bağlantısı için kullanılıyor. Sağ yandaki kullanıcı tuşu özel küp menüye atanmış. Bu küp menü Samsung’un TouchWiz adını verdiği arayüz yazılımıyla Windows Mobile ekranını süslediği detaylardan biri.

BAŞARILI ARAYÜZ
Cihazın ekranı Windows Mobile’ın kapasitif teknolojisini desteklememesi sebebiyle dirençsel teknolojiyle donatılmış. Uzunca bir süredir yayınladığımız incelemelerde dirençsel dokunmatik ekranların kapasitif olanlara göre daha az hassas olduğunu belirtiyoruz. Fakat dirençsel dokunmatikte Samsung’un geldiği nokta gerçekten takdiri hak ediyor. Omnia II üzerinde dokunma ile ilgili problemler en aza indirilmiş. Ekrandaki görüntünün kalitesi gerçekten çok iyi. LCD yerine AMOLED teknolojisini kullanan Omnia II, 480×800 piksel çözünürlüğün yanı sıra netlik ve canlılık açısından da çoğu cihazla karşılaştırılamayacak kadar iyi. Cihazda üç adet ana ekran bulunuyor. Hangisinde olduğunuzu farklı arkaplan resimlerinden veya üstteki ince çizgilerden anlayabiliyorsunuz. Ekranın herhangi bir yerine dokunarak soldaki widget çubuğunu açıp kapatabiliyorsunuz. Kendiniz internetten yeni widget uygulamaları indirebiliyorsunuz. Fakat yüklü halde gelenler de çoğu ihtiyacı karşılayacak seviyede. Müzik çalar, şebeke, bağlantılar ve galeri gibi standart widget uygulamalarının yanı sıra Facebook, Myspace, Friendster ve Yahoo gibi internet tabanlı servislere de kısayollar eklenmiş. Ekranın üst kısmındaki simgeler parmakla dokunulamayacak kadar küçük. Bu sorun HTC cihazlarındaki yöntemle aşılmış. Üst kısma dokunduğunuzda büyük simgeler görüntüleniyor. Böylece istediğinizi seçebiliyorsunuz.

MÜZİK, VİDEO VE FOTOĞRAF
Samsung Omnia II multimedya açısından piyasadaki en zengin cihazlardan biri. Sahip olduğu 5 megapiksel kamerasıyla kaliteli fotoğraf ve video çekim imkanı tanıyor. 30 kare/sn değerinde 720×480 piksel boyutunda video kaydı yapabileceğiniz gibi hızlı nesneleri ağır çekim kaydetmek için özel bir mod da bulunuyor. Kamera başarılı arayüz ve güçlü bir galeri uygulamasıyla desteklenmiş. Fotoğrafları parmağınızı ekranda sağa sola sürerek görüntüleyebiliyorsunuz. Yakınlaştırmak için ekranda herhangi bir yere parmağınızı dokundurup bir süre tuttuktan sonra yukarı aşağı yönde sürmeniz yeterli. Aynı teknik internet tarayıcısında da kullanılıyor. Bu zoom tekniğinin iPhone üzerindeki iki parmağı birbirine yakınlaştırıp uzaklaştırma yönteminden sonra en kullanışlısı olduğunu söyleyebiliriz. Cihazın ana menüsü daha önce Samsung cihazlarında gördüğümüz gibi yatay olarak geçiş yapılan sayfalardan oluşuyor. Son sayfaya geldiğinizde durmak yerine en baştan gösterilmeye devam ediyor. Oldukça pratik bir özellik. Standart Media Player uygulamasının yanı sıra DivX oynatıcı, FM radyo, ortamdaki müziği tanımlamayı sağlayan Midomi uygulaması, video editörü, internet üzerinde canlı yayın yapma imkanı tanıyan Qik, streaming video oynatıcı ve DLNA bağlantı sihirbazı uygulamalarıyla küçük bir cep medya merkezi havasında. Dijital çerçeve adıyla eklenen uygulama sayesinde cihazı masaüstünde dijital çerçeve olarak kullanmak mümkün. Bu uygulama içerisinde takvim ve saat bilgileri seçtiğiniz klasörden fotoğraflarla birlikte görüntüleniyor. Şüphesiz Windows Mobile’a has Live servisleri, MSN messenger ve ofis uygulamaları Omnia II’nin zenginliğini artıran uygulamalar arasında.

GELİŞMİŞ BAĞLANTI
Cihazda bluetooth bağlantısının yanı sıra Wi-Fi ve HSPA bağlantıları bulunuyor. İkinci kamerasıyla 3G üzerinden görüntülü görüşme servisinden yararlanmak da mümkün. Ayrıca internet paylaşımı, fotoğrafları kolayca paylaşabilmek için Flickr, Picasa gibi popüler servislere kolay erişim gibi özellikleri, Omnia II’yi gerçek bir mobil iletişim ve eğlence cihazı haline getiriyor. Standart olarak yüklü gelen Opera tarayıcısı ile bilgisayarınızdan eriştiğiniz tüm sitelere mobil cihazdan erişmek mümkün.

LED EKRANsamsung-i8000-omnia-II-1AMOLED teknolojili dokunmatik ekran şu an piyasanın en iyisi

KÜP GÖRÜNÜMLÜ TUŞsamsung-i8000-omnia-II-2I8000 Omnia II üzerindeki küp görünümlü tuş Samsung Jet’i hatırlatıyor

Wi-Fi VE HSPAsamsung-i8000-omnia-II-3Wi-Fi desteğinin yanı sıra indirme ve gönderme için hızlı HSPA desteği sunuyor

WIDGETSsamsung-i8000-omnia-II-4Widgets yeni nesil Samsung modellerinin en güçlü ortak özelliği

GÜÇLÜ KAMERAsamsung-i8000-omnia-II-55 megapiksellik kamerasıyla hem fotoğraf, hem de video anlamında çok yetenekli

TUŞ KİLİDİsamsung-i8000-omnia-II-6Yan yüzde bulunan tuş kilidi hatalı seçimleri engelliyor

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
LED ekran şaşırtıcı derecede kaliteli görüntü sunuyor. Bağlantılar, kamera, yazılım özellikleri ve daha pek çoğu.

EKSİLER
Metin girişi için daha büyük tuşlu bir sanal klavye kullanılabilirdi.

SONUÇ
Özellikleriyle bizleri şaşırtan zenginlikte bir mobil iletişim cihazı. Hassas ve kaliteli ekranı, güçlü kamerasıyla ihtiyaçlarınızı karşılamanın ötesinde sizin ona yetişmenizi gerektirecek güçlü bir cihaz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Microsoft Windows Mobile 6.1

Şebeke
• GSM ve HSPA

Ekran
• 3.7 inç 480×800 piksel dirençsel dokunmatik
• 65 bin renk AMOL ED

Hafıza
• 2 / 8 / 16 GB dahili
• microSD kart (32 GB maks.)

Kamera
• 5 megapiksel, otofokus, konum etiketi

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, MPEG4, WMV, WMA, DivX, XviD

Bekleme / Konuşma Süresi
• 430 / 10 saat

Navigasyon
• Entegre A-GPS

Bağlantılar
• USB 2.0, Bluetooth 2.0, Wi-Fi, DLN A

Boyutlar
• 118 x 59.6 x 11.9 mm

Ağırlık
• 129 gram

İLGİLİ HABERLER