reklamı kapat

POPÜLER

Samsung NC210 incelemesi

Yakından takip edenler bilirler, netbook platformu ortaya çıktığından bu yana oldukça gelişti ve değişti. Hatta bu platform öyle cihazlara ev sahipliği yapıyor ki, aralarında sahip olduğu özellikleri ile donanımlı dizüstü bilgisayarlarına kafa tutan türde cihazlara rastlayabiliyoruz. Elbette bu da cihazın etiketine yansıyor ve kullanıcıyı satın alma aşamasında şöyle bir düşünceyi aklından geçirmeye itiyor: “Bu kadar para verip neden bir netbook alayım ki?” Samsung’un piyasaya yeni sürdüğü netbook’u, işte bu noktada sıkışıp kalan kullanıcılara gerekli olan netbook ihtiyacını giderme fırsatı tanıyor. Zira Samsung NC210, yalın özelliklerden oluşan klasik bir netbook.

STİL SAHİBİ
Klasik dediğimize bakmayın; yazının devamında değineceğimiz teknik özelliklerinin dışında, tasarımıyla bu klasik tutumu kırmayı başaran ve stil sahibi kullanıcıların beğeneceklerini düşündüğümüz bir konsepte bürünen NC210, kompakt yapısıyla her ele uygun. Her ne kadar incelediğimiz modelinin kapak rengi parlak gümüş bir malzemeyle işlenmişse de, NC210’un farklı tasarıma ve özelliklere sahip modelleri de bulunuyor. Ofisimize gelen NC210 modeli kapak tasarımı nedeniyle daha çok bayanlara özgü bir görünüm sunuyor. Parlak gümüş renkli zemin üzerine işlenmiş desenlerle dikkat çeken bir kapağa sahip olan NC210, üzerinde 10.1 inç büyüklüğünde mat bir ekran bulunduruyor. Ekranın mat olması, yoğun ışıklı ortamlarda yansımaları engellemek için oldukça iyi bir seçim doğrusu. Ekranının üzerinde bir kamera bulunduran NC210, böylece görüntülü sohbetlere fırsat tanıyor. Kullanım kolaylığı sağlayan ayrık bir tuş takımına sahip olan NC210, her ne kadar geniş boyutlu dizüstü bilgisayarlardan netbook platformuna yeni geçecek olan kullanıcıları ilk etapta zorlayacaksa da, bir süre sonra alışmaya elverişli görünüyor. Geniş bir touchpad’e sahip olan NC210, multi-touch desteği göstermiyor. Hoparlörlerini altında bulunduran NC210, her iki yanında toplam üç adet USB bağlantı noktası bulunduruyor.

YETERLİ ÖZELLİKLER
2010’un ikinci çeyreğinde piyasaya sürülmüş olan Intel Atom N455’i gövdesinde bulunduran NC210, 1.66 GHz işlemciye sahip. Bir netbook’tan beklenen standart performansı böylece garantileyen NC210, ayrıca 1 GB DDR2 belleğe ve yerleşik bir ekran kartına sahip. Teknik özelliklerine baktığımızda, bunların yanına 160 GB’lık bir sabit diskin uygun olacağını düşündürten NC210, 320 GB’lık geniş sabit diskiyle ise bizleri ters köşeye yatırıyor. Sonuç olarak, netbook’ların ağabeyleri olan notebook’larla yarışan türlü özellikleri arasında kaybolmak ve tüm bunlara ekstra ücret ödemek istemeyen kullanıcılar, NC210’u tercih edebilirler.

► Puanlama ve teknik özellikler sayfa 2‘de

YORUMLAR