reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Samsung NX100 incelemesi

Aynasız dijital fotoğraf makinesi kategorisinde uzun süre kendinden söz ettiren NX10’un tahtına yerleşecek olan NX100, devrim niteliğindeki i-Function özelliğiyle çok konuşuldu. Bizim de oldukça beğendiğimiz cihazla mart ayının hem karlı hem güneşli günlerini yakaladık. Bir yaprağın üzerindeki çiğ tanesinden esinlenilen NX100’ün kasası oldukça sade. Hatta biraz fazla sade olduğunu söylemek mümkün. O kadar sade ki pürüzsüz yüzeyi, cihazın olduğundan daha büyük görünmesine sebep oluyor. Samsung NX100 siyah, beyaz, kahverengi ve gümüş olmak üzere toplam dört farklı renk seçeneği ile geliyor. Cihazın en önemli özelliklerinden biri ise kilit bileşenlerinin yüzde yüz Samsung tarafından üretilmiş olması. Daha önce Olympus’un lenslerinde karşılaştığımız, kullanılmadığı zaman içe doğru kapanabilen lens teknolojisini yeni nesil NX lenslerinde Samsung da kullanmış. i-Function teknolojisiyle de birleştiğinde, yeni nesil NX lensleri çok beğendiğinmizi gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. 20-50 mm’lik zoom lens, içeri katlanma özelliği sayesinde, kullanılmadığı zamanlarda pancake lensten yalnızca biraz daha büyük olan boyutlarıyla boyunda taşımayı kolaylaştırıyor. NX100 ile bir de 20mm F2.8 pancake lens seçeneği sunuluyor. NX10’da kullanılan 14,6 megapiksellik APS-C boyutlu CMOS sensör korunmuş. Yine NX10’dan NX100’e aktarılan bir diğer özellik ise 3 inç büyüklüğündeki AMOLED ekran. Güneşli havalarda bile keskin görüntü sağlayan AMOLED ekran oldukça başarılı fakat cep telefonu ekranlarına alışan gözlerimiz artık daha yüksek çözünürlük arıyor. Düşük ışık koşullarında yüksek performans sağlamayı sürdüren sensör, ortam ışığının yeterli olduğu ortamlarda ve özellikle güneşli havalarda sağladığı canlı renkler ve yüksek kontrastla fotoğraf kalitesi anlamında beğenimizi kazandı. 720p çözünürlükte HD video kaydedebilen NX100’ün video becerileri vasat. Eğer fotoğraf makinenizle video çekmek isteyen bir kullanıcıysanız NX100’den çok yüksek bir performans beklememenizi tavsiye ediyoruz.

ÇOK FONKSİYONLU LENS
Samsung NX100’ü rakiplerinden ayıran en önemli özelliği, lens üzerine yerleştirdiği bir kısa yol tuşu olan i-Function. i-Function özelliğini etkin hale getiren iFn tuşuna basarak diyafram açıklığı, enstantane hızı, ISO, beyaz ayarı ve EV fonksiyonlarına kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bu ayarları yine lens üzerindeki odak halkasını çevirerek yönetebiliyorsunuz. Bu, fotoğrafçılığa ilk kez NX100 ile başlıyorsanız çabuk alışabileceğiniz, kullanımı aslında oldukça kolay ve pratik bir özellik. Fakat uzun zamandır fotoğraf çekiyorsanız sizin de bizim gibi bu özelliğe alışmanız biraz zaman alacak. iFn tuşu oldukça iyi konumlandırılmış. Odak halkasından ayarların yönetimi de oldukça kolay. Ancak bu özellikleri önceki çekimlerimizde deneme amaçlı kullanmış olmamıza karşın bir fotoğraf çekimi için dışarı çıktığımızda elimizin kolay kolay bu özelliklere gitmediğini farkettik. Açıkcası i-Function kontrol sistemi hemen alışabileceğiniz ve hayatınızdan çıkarmak istemeyeceğiniz bir kullanım sunmuyor. Kullanıcıların bu sisteme alışması ve çekim alışkanlıklarına katması biraz zaman alacak. Yeni NX lenslerin bir diğer özelliği ise üzerindeki simgelerden hangi çekim modu için daha uygun olduğunu anlayabilmeniz. Özellikle fotoğrafçılığa yeni başlayanların hayatını kolaylaştıracak bu özeliğin adı i-Scene. NX100’ün dahili i-Scene modu, cihazın üzerinde hangi mercek türünün takılı olduğunu otomatik olarak algılıyor. Lensi cihazın üzerine monte ettiğinizde, kendiliğinden üzerinde simgesi bulunan moda geçiyor.

AKILLI ARTİSTİK FİLTRELER
Samsung NX100’de yedi farklı Akıllı Filtre efekti bulunuyor. Bunlardan en kullanışlı bulduklarımız, fotoğrafınızdaki her şeyi minyatürleştiren Minyatür filtresi, çarpıcı bir kompozisyon kontrastı sunan ve fotoğrafın kenarlarını karartarak çektiğiniz karenin ortasına yoğunlaşmayı sağlayan Vignette filtresi ve fotoğraflarınızı sanki bir balık gözü lensle çekmişsiniz gibi deforme eden Balık Gözü filtresi. Fotoğrafçılığa yeni başlayanların eğlenceli bulacağı bu efektleri, ileri seviye kullanıcılar, bilgisayarda kendileri uygulamayı tercih edebilirler. Yeni başlayanların i-Function özelliklerine daha kolay adapte olabileceğini düşündüğümüz için özellikle fotoğrafçılığa yeni başlayanların hayatını kolaylaştıracak olan Samsung NX100, aynasız fotoğraf makineleri segmentinde iyi bir yere oturacak. Kompakt kullanım özellikleri ve AMOLED ekranıyla rakiplerinden ayrılan, i-Function ve i-Scene özellikleriyle de bu segmentte farklı bir yer edineceğini düşündüğümüz NX100, kullanışlı bir giriş seviyesi fotoğraf makinesi. İleri seviye kullanıcılara hitap etmese de orta ve giriş seviyesindeki kullanıcıları ve akıllı filtreleriyle özellikle gençleri memnun edecek.

► Detaylar sayfa 2‘de