reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Wave 3 incelemesi

Mobil cihazlarda platform savaşları tüm hızıyla sürüyor. Apple’ın iOS işletim sistemi karşısında Google Android ve Microsoft Windows Phone en güçlü rakipler. Android henüz bu denli gelişmeden önce Samsung tarafından geliştirilen bada işletim sistemi başta büyük ses getirmişti. Fakat Samsung’un gelişmiş mobil iletişim cihazlarında yoğun bir şekilde Android işletim sistemini tercih ettiğini görüyoruz. Ücretsiz olan Android, dev firma Google tarafından geliştirildiğinden, Samsung’un bada ile bu hıza yetişip yetişemeyeceğini değerlendirmeden önce, gerek var mı yok mu ona karar vermek gerekiyor. Samsung Wave serisi cihazlara güç katan bada işletim sistemi, yeni mobil iletişim cihazı Wave 3 üzerinde ikinci kararlı sürümüyle karşımızda. İşletim sistemi ve diğer detaylara girmeden önce cihazın fiziksel özelliklerinden bahsedelim. Samsung Wave alıştığımız Samsung tasarım çizgisinde şık bir ürün. Firmanın diğer modelleri arasında nadir görülen yüksek malzeme kalitesiyle Wave 3 oldukça özel bir konumda. Wave 3 modelinin arka kapağı metalden yapılmış ve yekpare tasarımıyla cihazı komple içine alıyor. Kusursuz bir sıkılıkta kaydırılarak çıkarılan kapak cihazın sağlamlığını artırıyor. Ayrıca kapağın tamamen çıkmadığını da belirtelim. Sürgü üzerinde en üst seviyeye kadar kaydırdığınızda pili çıkarıp SIM ve hafıza kartı yuvalarına ulaşabiliyorsunuz. Hem tasarım hem sağlamlık hem de ergonomi açısından çok başarılı. Sadece 9,9 mm kalınlığında olan Wave 3, gerçekten çok sade bir tasarıma sahip. Ekran altındaki ana tuş fiziksel, iki yanındaki kontrol tuşları ise dokunmatik olarak tasarlanmış. Böylece kullanılmadığı zaman aydınlatılmadığından bu tuşlar görünmüyor. Bu da cihazı daha sade bir görünüme kavuşturmuş. Cihazın sol yanında klasik bir şekilde ses kontrol tuşları konumlandırılmış. Sağ yanda ise güç tuşu bulunuyor. Standart micro-USB ve 3,5 mm ses çıkışı cihazın altında bulunuyor. Malesef cihazın kamera tuşu bulunmuyor. Samsung Wave 3 üzerinde 480×800 piksel çözünürlük sunan 4 inç büyüklüğünde bir ekran bulunuyor. Kapasitif dokunmatik bu ekran, Super AMOLED teknolojisiyle geliştirilmiş. İnç başına 233 piksel yoğunlukla piyasanın en kaliteli ekranları arasında sayılabilir. Super AMOLED ekranın özellikle parlaklık, canlılık ve renk doygunluğu açısından başarısı ortada. Genel kullanım sırasında ekran hassasiyetinin diğer Wave modellerine göre çok daha yüksek olduğunu da belirtelim.

BADA 2.0
Her ne kadar haberlerimizde “bada işletim sistemi” tabirini kullansak da teknik anlamda bada kendi başına bir işletim sistemi değil, düzenlenebilir çekirdek mimarisi üzerine kurulu bir platform. Açık kaynak kodlu yazılımlar, paketler ve modüllerin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Son kullanıcıyı ilgilendirmeyen bu teknik açıklamayı yaptıktan sonra bada’ya işletim sistemi demeye devam edebiliriz. Samsung Wave 3, bada 2.0 işletim sistemiyle çalışan gelişmiş bir mobil iletişim cihazı. Yeni yazılım beraberinde birçok yenilik getiriyor. bada 1.x versiyonlarında ölümcül sayılabilecek eksiklikler vardı. Bunların başında yeni nesil algılayıcıların yazılımsal olarak kullanılmasındaki zorluk, uygulamaların mesajlara ulaşamaması ve aynı anda sadece tek bir uygulama çalıştırabilme geliyordu. bada 2.0 ile bu eksiklikler giderilmekle kalmadı, kullanıcı arayüzü ve altyapı da oldukça geliştirildi. Wave 3 bu bağlamda çok daha kararlı bir şekilde çalışabiliyor. Yenilenen kullanıcı arayüzü oldukça sade ve pratik bir şekilde kullanılabiliyor. İşletim sisteminin bu versiyonunda kullanıcılara sunulan en önemli yenilikler arasında multitasking, anlık bildirimler, işletim sisteminin genelinde Javascript, HTML5 desteği ve NFC sayılabilir. Wave 3 üzerinde tüm bu fonksiyonları sorunsuzca çalıştırabilmek için 1.4 GHz hızında bir işlemci mevcut. 3G ve HSPA şebeke desteğinin yanı sıra gelişmiş mobil cihazların olmazsa olmazı Wi-Fi bağlantısı da mevcut. Wi-Fi modülü, Wi-Fi bağlantı noktası ve Wi-Fi Direct özellikleriyle güçlendirilmiş. Böylece hem internet paylaşımı hem de çevre cihazlara bağlanarak mini ağ oluşturma özelliklerinden yararlanabiliyorsunuz.

KAMERA
Cihazın üzerinde 5 megapiksel çözünürlük sunan başarılı bir kamera bulunuyor. Kamera tuşu olmadığından çekimi dokunmatik ekran üzerinde yapıyorsunuz. Hazır çekim modlarının yanı sıra gülücük yakalama özelliği sunan kamera ile çektiğiniz kişiyi gülümserken yakalamak çok kolay. Kamera uygulamasında diğer Samsung modellerinde olduğu gibi basit pozlama müdahaleleri de bulunuyor. Wave 3 ile yüksek çözünürlüklü fotoğrafın yanı sıra 720p HD video kaydı da yapabiliyorsunuz. Cihaz, ihtiyacınız olacak bir dizi uygulamayla birlikte geliyor. Samsung tarafından geliştirilen ChatON yazılımı sayesinde diğer Samsung mobil cihaz ve bilgisayarlarla anlık mesajlaşabiliyorsunuz. GPS modülünden yararlanmak üzere ise Mobile Navigator yüklü geliyor. Güncel harita ve diğer verileri internet üzerinden alan uygulama gayet zengin fakat dokunmatik ekran üzerinde harita performansı biraz yavaş. Daha fazla uygulama için Samsung Apps uygulama marketine özel uygulama üzerinden erişebilirsiniz. Kuşkusuz market içeriği iOS ve Android ile kıyaslanamayacak kadar zayıf.

YORUMLAR