reklamı kapat

POPÜLER

Samsung S8500 Wave incelemesi

 - Güncelleme: 06 Ekim 2010 23:13

Oldukça ince bir ürün olan Wave, donanımında kullanılan bileşenler sayesinde performanstan feragat etmeden daha zarif ve dayanıklı bir gövde sağlıyor. Oldukça kaliteli bir dış malzemeye sahip olan Wave modeli Samsung çizgisini yansıtan fakat kendine has bir tasarım sunuyor. Ön yüzde 3.3 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olan Samsung S8500, Super AMOLED olarak anılan teknoloji sayesinde şimdiye kadar hiçbir mobil cihazda olmadığı kadar canlı ve net bir görüntü sunuyor. Öyle ki, HD olarak anılan modellerden dahi çok daha iyi bir ekrana sahip. Ekran 480×800 piksel çözünürlük sunuyor ve 16 milyon renk desteğine sahip. Fakat yine tekrarlamalıyız ki ekranda fotoğraftan videoya, internet sitelerinden diğer içeriklere kadar her şeyde hayranlık uyandıracak kadar başarılı bir görüntü sunuyor.

KULLANIŞLI TASARIM
Samsung Wave’in ekranının hemen altında çağrı tuşlarının ortasına yerleştirilen orta tuş, bir önceki ekrana dönüş için kullanılıyor. Cihazın sol yan yüzünde ses kontrol tuşları, sağ yanda ise kilit tuşu konumlandırılmış. Bu kilit tuşuna basarak ekranı ve tuşları kilitleyip açabiliyorsunuz. Diğer birçok Samsung modelinde de sunulan akıllı kilit özelliği Wave modelinde geliştirilmiş olarak yeniden karşımızda. Ekrana önceden belirlediğiniz bir şekli parmağınızla çizerek kilidi açma imkanı veren bu özellik görsel ve yazılımsal açıdan güncellenmiş. Artık hem daha fazla şekil seçeneğine sahipsiniz, hem de kullanım daha pratik hale getirilmiş. Parmağınızla çizim yaparken ekranda belli belirsiz görüntüleniyor. Böylece her seferinde doğru bir şekilde şekli çizebiliyorsunuz. Tıraşlanmış metal kaplaması ve ergonomik yapısıyla oldukça hoş bir ürün olan S8500’ün üst kısmına bir hoparlör, standart kulaklık bağlantısı ve şarj bağlantısı yerleştirilmiş. Kulaklık bağlantısı tam ortada bulunuyor. Üstte olmasının da verdiği avantajla çok rahat bir kullanım sunuyor.

YENİ VE ÖZGÜN BİR İŞLETİM SİSTEMİ
Samsung tarafından geliştirilen Bada işletim sistemiyle çalışan Wave modeli, bu alanda bir ilk olması sebebiyle özel bir ürün. Bada işletim sisteminin arayüzü dokunmatik ekranda parmakla yönetilen diğer modellerin ortak noktalarını koruyarak üzerine birçok faydalı yenilik sunuyor. TouchWiz 3.0 olarak anılan arayüz, mükemmel ekran sayesinde gerçekten çok keyifli bir kullanım sunuyor. Arayüzde ana ekran kullanıcı tarafından kişiselleştirilebilen boş ekranlardan oluşuyor. Bada üzerinde TouchWiz 3.0 arayüzü kişiselleştirme adına çok başarılı bir yenilik sunuyor. Herhangi bir simgeye, widget’a parmağınızı basılı tutarak veya sol üstteki düzenle (edit) butonuna dokunarak düzenleme moduna geçebiliyorsunuz. Bu andan itibaren altta görüntülenen widget uygulamalarını ekranlara sürükleyip bırakabiliyorsunuz. Düzenleme modu açıkken cihazı yan çevirdiğinizde ekranlar, üzerindeki widget’larla birlikte küçük halde sıralanıyor. Böylece ana ekrana 10 adete kadar yeni boş ekran ekleyebiliyorsunuz. Bu sayede hem daha fazla widgt uygulamasını ekrana yerleştirebiliyor, hem de kullanmadığınız sayfaları silerek kullanımı daha pratik hale getirebiliyorsunuz. Ekranın altında telefon, rehber ve ana menü kısayolları konumlandırılmış. Aynen iPhone üzerinde olduğu gibi bu üç kısayol simgesini de istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Ana menüye girdikten sonra yine sol üstte düzenle (edit) butonunu kullanarak düzenleme moduna geçebiliyorsunuz. Burada da simgelerin yerlerini değiştirmek mümkün. Kurulu uygulamaları kaldırmak için ayarlar altındaki uygulamalar menüsünü veya uygulamanın bulunduğu yer menülerini kullanabiliyorsunuz. Arayüzde bulunduğunuz uygulama veya fonksiyon ekranı ile ilgili seçenekler Android işletim sistemindekine benzer bir şekilde aşağıda küçük bir ok simgeli buton ile sunuluyor. Dokunduğunuzda sade ve büyük butonlardan oluşan menüden istediğiniz seçimi yapabiliyorsunuz. Ekran kapasitif dokunmatik teknolojisiyle geliştirildiğinden ve arayüzün kullanım kolaylığı sayesinde cihazı çok ama çok pratik bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

MÜZİK VE MULTİMEDYA
Samsung S8500, dokunmatik ekranlı çoğu modelde sunulan basit müzik çalar uygulamasının ötesinde gelişmiş bir taşınabilir müzik çalar seviyesinde. Performansı ve kullanışlılığıyla oldukça başarılı olan müzik çalar uygulaması arayüz anlamında da özgün ve hoş. Parça sıralama kategorilerini (sanatçı, tür vs.) kendiniz düzenleyebiliyorsunuz. Parçayı Bluetooth ve e-posta üzerinden paylaşma, alarm ve zil sesi olarak belirleyebilme gibi basit özelliklerin yanı sıra gelişmiş fonksiyonlar sunuyor. Örneğin aynen iPod’da olduğu gibi benzer parçaları listeleyebiliyorsunuz. Fakat ‘çabuk liste’ ve gelişmiş çalma listesi düzenleme özellikleriyle bir adım öne çıkıyor. Müzik çalar uygulamasının yanı sıra Wave standart olarak müzik tanımlama uygulamasına da sahip. Böylece bulunduğunuz mekanda çalan müziği kaydedip internetten sorgulayarak detaylı bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Standart 3.5 mm kulaklık bağlantısı sayesinde favori kulaklığınızla kullanabileceğiniz Samsung Wave, FM radyo ile müzik zevkini artırmakla kalmıyor, DNSe (Digital Natural Sound Engine) adı verilen gelişmiş ses çipi sayesinde sanal 5.1 çevresel ses veriyor.

MÜKEMMEL VİDEOLAR
Samsung S8500 ile yapmaktan en çok zevk alacağınız şey video izlemek olacak. Piyasanın tartışmasız en iyisi Super AMOLED ekranı üzerinde hayranlık uyandıracak netlikte video oynatabiliyor. 2 ve 8 GB kapasite seçenekleriyle satışa sunulacak olan cihaza yükleyeceğiniz film, dizi, konser kaydı gibi videoları izlerken kendinizden geçeceğinizden emin olabilirsiniz. Cihazın bellek kapasitesi microSD kartlarla 32 GB’a kadar yükseltilebiliyor. Üstelik DivX desteği sayesinde hafızayı sevdiğiniz filmlerle doldurabilirsiniz.

BAĞLANTI, SORUN DEĞİL
Samsung Wave, GSM şebekesinin yanı sıra 3G üzerine HSPA geliştirmesiyle mevcut en hızlı kablosuz mobil bağlantıları destekliyor. Kuşkusuz geriye dönük olarak GPRS ve EDGE desteği de mevcut. Bunun yanı sıra standart microUSB bağlantısı sayesinde bilgisayara bağlayabiliyorsunuz. Bağlantı noktası cihazın üst kısmında küçük bir kayar kapak altında bulunuyor. Veri iletişimi için kullanacağınız bu bağlantıların yanı sıra cihazda bir de A-GPS bulunuyor. Böylece birlikte gelen navigasyon yazılımı ile rota takibi gibi işlemleri gerçekleştirebileceğiniz gibi Google Buzz, Foursquare, Twitter gibi konum tabanlı özellikler içeren popüler servisleri kullanabiliyorsunuz.

UYGULAMA ZENGİNİ
Samsung S8500 Wave uygulama anlamında da zengin bir cihaz. Ses kaydedici, not defteri gibi standart uygulamaların yanı sıra bir çizim uygulaması bulunuyor. Ekranın hassasiyetini de görebileceğiniz bu eğlenceli uygulama, Dynamic Canvas adıyla ana menüde bulunuyor. Parmağınızı kullanarak yaptığınız çizimleri daha sonra hareketli olarak da izleyebiliyorsunuz. Güçlü bir kameraya sahip olan Wave, 5 megapiksel çözünürlüğünde fotoğraf ve 720p çözünürlüğünde HD video kaydı yapabiliyor. Kamera uygulaması gülümseme, göz kırpma ve yüz algılama özellikleriyle çok yüksek performans gösteriyor.

GÜÇLÜ İŞLEMCİ
Tüm bu gelişmiş fonksiyonlarıyla Bada işletim sistemli ilk cihaz olmasının ötesinde zaten özel bir ürün olan Samsung S8500 Wave, yeteneklerini 1 GHz hızındaki ARM Cortex A8 işlemcisi ile sergiliyor. Tüm işlemleri sorunsuzca yerine getiren, cihazın tüm fonksiyonlarını performans kaygısı olmaksızın kullanmanızı sağlayan cihaz, piyasadaki az sayıda rakibi ile yüzleşmek için gün sayıyor.

MÜKEMMEL EKRANsamsung-s8500-wave-1Super AMOLED kapasitif dokunmatik ekran kusursuz netlik sunuyor

İNCE GÖVDEsamsung-s8500-wave-2Metal kaplamalı gövdesi sadece 10.9 mm kalınlığında

BADAsamsung-s8500-wave-3Samsung tarafından geliştirilen Bada işletim sistemli ilk cihaz

KAMERAsamsung-s8500-wave-45 megapiksel çözünürlüklü kamera fotoğrafın yanı sıra 720p HD video kaydı yapıyor

PUANLAMA
-5YILDIZ-

SONUÇ
Gelişmiş donanımı üzerinde özgün, yenilikçi ve kullanışlı bir arayüz sunan Samsung S8500 Wave, teknoloji tutkunları için heyecan verici bir alternatif.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Samsung Bada

Şebeke
• GSM ve HSPA

Ekran
• 3.3 inç 480×800 piksel
• 16M renk Super AMOLED
• Kapasitif dokunmatik

Hafıza
• 2-8 GB dahili
• microSD kart (32 GB maksimum)

Kamera
• 5 megapiksel
• 720p HD video kaydı

Multimedya Desteği

• AAC, MP3, MPEG4, WMA, DivX, XviD

Navigasyon
• Entegre A-GPS

Bağlantılar
• USB 2.0
• Bluetooth 2.1, Wi-Fi

Boyutlar
• 118 x 56 x 10.9 mm