reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Wave 723

Mobil iletişim dünyasında Apple iOS ve Google Android işletim sistemlerine rakip olarak geliştirilen Bada, Samsung Wave ailesinde yeni modellerle gelişimini sürdürüyor. Serinin son üyelerinden Wave 723, genç kesime hitap eden pratik bir mobil iletişim ve eğlence cihazı. Arka tarafı yanlardan kavisli ve metal kaplamaya sahip olan cihazın ön yüzünde 240×400 piksel çözünürlük sunan 3.2 inç büyüklüğünde bir ekran bulunuyor. Ekran kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışıyor. Elektrik enerjisini kullanarak çalışan ekran gerçekten çok hassas. Cihazın üst kısmında ise 3.5 mm kulaklık ve standart micro USB bağlantıları bulunuyor. Tuşların ve bağlantıların pozisyonları gayet ergonomik. Fakat sağ yan yüzde üstte bulunan güç tuşu, istemsiz basışları engellemek adına yüzeye eşit seviyede tasarlanmış. Yapısı ve pozisyonu itibariyle tamamen rahat bir kullanım sunduğunu söyleyemeyiz.

BADA İŞLETİM SİSTEMİ
Samsung tarafından geliştirilen Bada işletim sistemiyle çalışan Wave 723, farklı bir yazılıma sahip olsa da tamamen özgün bir arayüze sahip değil. Samsung, tamamen kendi geliştirdiği kapsamlı Bada işletim sistemi arayüzünü oluştururken farklı mobil işletim sistemlerinde rastladığımız bazı nesne ve özellikleri neredeyse aynen uygulamış. Bada arayüzünde ana ekran dokunmatik ekranlı modellerin hemen hepsinde olduğu gibi parmakla kontrol edilebilen boş sayfalardan oluşuyor. Bu üç boş sayfayı widget uygulamalarıyla düzenleyebiliyorsunuz. Düzenleme moduna geçmek için sol üstteki widget butonuna dokunmak yeterli. Düzenleme modundayken cihazı yan çevirdiğinizde sayfa yönetim ekranı açılıyor. Burada sayfaları sürükleyip bırakarak düzenleyebiliyorsunuz ve yeni sayfalar ekleyebiliyorsunuz. En fazla 10 adet sayfa eklemek mümkün. Bu özellik gerçekten özgün ve çok pratik. Ekranın alt kısmında sık kullanılan telefon, rehber ve mesaj fonksiyonlarına kısayollar bulunuyor. Cihazla birlikte sınırlı sayıda widget uygulaması geliyor. Saat, doğum günleri, takvim gibi standart widget uygulamalarının yanı sıra internet araması ve e-posta uygulamaları da mevcut. Widget’lar arasında bulunan ‘Feeds and Updates’ tüm güncellemeleri tek ekranda görmenizi sağlayan başarılı bir uygulama. Anlık bildirim desteği de sunan uygulama üzerinden Exchange, Gmail gibi popüler e-posta servisleri (ayrıca diğer e-posta hesapları da eklenebiliyor), Facebook, Twitter gibi sosyal servislerin güncellemelerini görüntüleyebiliyorsunuz. Arayüzde SMS, e-posta gibi bildirimler üstte küçük simge olarak görüntüleniyor. Bu üst çubuğu parmağınızla aşağı doğru çektiğinizde bildirim penceresine ulaşıyorsunuz. Bu özellik Android işletim sistemindekinin neredeyse aynısı. Bu pencerede ayrıca Wi-Fi, Bluetooth ve ses açma kapama tuşları bulunuyor. Böylece tek dokunuşla ilgili fonksiyonu açıp kapayabiliyorsunuz. 3G ve HSDPA desteği sayesinde hızlı mobil bağlantılardan faydalanmanızı sağlayan Wave 723 üzerinde gelişmiş bir HTML tarayıcı bulunuyor. Adobe Flash desteği de sunan tarayıcı genel tarama performansı açısından başarılı olsa da, cihazın genel işlem yavaşlığı sebebiyle yüklü sayfalarda tepkileri oldukça yavaşlıyor. Artık hemen her dokunmatik cihazda sunulan çimdik hareketi ile yakınlaşıp uzaklaşma Wave 723 üzerinde de mevcut. İyi çalıştığını söyleyebiliriz. Ekranın hassasiyeti, performans düşüklüğünü nispeten dengeliyor. Fakat dokunmatik klavyede dahi hızlıca yazdığınızda ekrandaki görüntü ve ses efeklerinin geciktiğini fark ediyorsunuz.
Ana menü ve özel widget ile erişilebilen Samsung Apps uygulama dükkanı üzerinden daha fazla uygulama edinmek mümkün. Her ne kadar uygulama sayısı henüz tatmin edici olmasa da, hızla zenginleşiyor. Wave 723 üzerinde A-GPS modülü de mevcut. Böylece konum tabanlı servislerden yararlanabiliyorsunuz. Diğer Samsung modellerinde olduğu gibi navigasyon yazılımı Route 66 tarafından sağlanıyor. Multitasking olarak adlandırılan aynı anda birden fazla uygulama çalıştırabilme özelliği cihazı güçlü kılıyor. Menü tuşuna basılı tutarak çalışan uygulamalar listesine ulaşabiliyorsunuz. Uygulama geçişleri gayet hızlı. Ayrıca arka planda çalışan uygulama sayısının artması genel performansı etkilemiyor.

KAMERA
Samsung Wave 723 üzerinde 5 megapiksel çözünürlük sunan başarılı bir kamera bulunuyor. İki kademeli olarak tasarlanan çekim tuşu sayesinde rahatça netleme yapabiliyorsunuz. Netleme hızı rakiplerine göre biraz düşük fakat yeterli uzaklığa sahip olduğunda hatasız olarak tek seferde netleyebiliyor. Kamera, klasikleşen Samsung arayüzü ile çalışıyor. Gülümseme algılama, panorama ve hazır çekim modları sayesinde otomatik çekim yapabiliyorsunuz. Fotoğrafın yanı sıra video kaydı da yapabilen kamera, en yüksek 320×240 piksel çözünürlüğünde video çekiyor. Genel performansı ileri seviye kullanıcıları tatmin etmeyecek seviyede olsa da, çok hassas dokunmatik ekranı, zengin uygulamaları, özgün işletim sistemi ve güçlü bağlantı seçenekleriyle genç kesim için oldukça iyi bir alternatif. Hafif ve küçük olması da düşünülürse dokunmatik dünyaya geçiş için ideal bir başlangıç olabilir.

EKRAN
Samsung Wave 723
Cihazın çok dokunuşu algılayabilen kapasitif dokunmatik ekranı çok hassas

KAMERA
Samsung Wave 723
Wave 723 güçlü kamerasıyla 5 megapiksel fotoğraf çekiyor

TUŞ TAKIMI
Samsung Wave 723
Sade tasarımlı tuş takımı Samsung Wave 723’ün kullanım kolaylığını artırıyor

BADA
Samsung Wave 723
Samsung Bada işletim sistemiyle çalışan cihaz oldukça pratik

BAĞLANTILAR
Samsung Wave 723
Zengin kablosuz bağlantılar ve standart kulaklık girişi artıları arasında

KUTU İÇERİĞİ
Samsung Wave 723
Cihazla birlikte verilen deri kapağı doğrudan cihaza monte edebiliyorsunuz

TASARIM
-4YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-4YILDIZ-

PERFORMANS
-4YILDIZ-

ARTILAR
Bada işletim sistemini kullanmak hassas ekranda çok pratik. Zengin bağlantılar ve başarılı kamera da cabası.

EKSİLER

Uygulama marketi henüz zayıf. Video kayıt performansı vasat. Genel performansı düşük.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Bada

Şebeke
• GSM ve HSDPA

Ekran
• 3.2 inç, 240×400 piksel
• 256K renk LCD
• Kapasitif dokunmatik

Hafıza
• 90 MB dahili
• microSD kart (16 GB maksimum)

Kamera
• 5 megapiksel
• Gülümseme yakalama, video kaydı
Multimedya Desteği
• AAC, MP3, MPEG4

Navigasyon
• Entegre A-GPS, Route 66

Bağlantılar
• USB 2.0, Bluetooth, Wi-Fi

Boyutlar
• 109.5 x 53.9 x 11.8 mm

Ağırlık

• 113.8 gram (deri kapak ile)