reklamı kapat

POPÜLER

Samsung B3310 incelemesi

 - Güncelleme: 21 Haziran 2010 22:43

Asimetrik bir tasarıma sahip olan B3310’un üzerinde 2 inç büyüklüğünde bir ekran bulunuyor. Dokunmatik modellerden alıştığımız büyük ekranlar yüzünden biraz ufak gelse de, cihazın fonksiyonlarının kullanımı açısından yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca yüksek çözünürlük sayesinde ekranın ufaklığı tamamen sorun olmaktan çıkıyor. Zira cihaz 240×320 piksel çözünürlük sunuyor. Ekranın hemen altında standart kontrol tuşları konumlandırılmış. Sol, sağ seçim tuşları ve çağrı tuşları biraz ufak fakat yeterli boşluklar ve çıkık olmaları sayesinde rahatça kontrol edilebiliyorlar. Yön ve orta seçim tuşlarının da kullanımı sorunsuz. Numara tuşları cihazın sol yanına yukarıdan aşağıya tek sıra halinde dizilmiş. Yıllar evvel Siemens ve diğer birkaç marka bu tip bir tuş t akımı tercih etmişti. Her ne kadar kusursuz bir kullanım kolaylığı sunmasa da, kısa sürede alışabiliyorsunuz. Ses kontrol tuşları sol yan yüzde bulunuyor. Sağ yan yüze baktığımızda ise USB, şarj ve kulaklık için ortak olarak kullanılan evrensel bağlantı noktasıyla kamera tuşunu görüyoruz. Sürgü mekanizmasıyla açılan klavye eşit seviyedeki tuşlar sebebiyle çok ergonomik değil. Sürgüyü açtığınızda ekran otomatik olarak yatay konuma geçiyor ve numara tuşları klavyeyi tamamlayarak hoş ve pratik bir kullanım sunuyor. Klavye tamamen kullanım amacına göre özelleştirilmiş. E-posta/SMS kısayolları, gülen surat simgeleri ve yön tuşları da ilgili tuşlara ikinci fonksiyon olarak atanmış. İlk bakışta fark edilmeyen seçim tuşları klavyenin sol ve sağ üst bölümlerine yerleştirilmiş. Ekranın altında sol ve sağ tarafta görüntülenen seçeneklere bu tuşları kullanarak ulaşabiliyorsunuz.

SOSYAL AĞLAR VE İLETİŞİM
Samsung B3310, e-posta ve SMS iletişimini klavyesi sayesinde kolay bir hale getirdiği gibi, mesajları karşılıklı diyalog şeklinde görüntüleyebiliyor. Böylece bir kişi ile sürdürdüğünüz metinsel iletişiminizi tek ekranda görebiliyorsunuz. Yeni nesil çevrim içi sosyal servislere kolay erişim sağlayacak şekilde geliştirilen Samsung B3310, genç kesime hitap eden eğlenceli bir mobil iletişim cihazı. 40 MB dahili hafıza sunan cihazın bellek kapasitesi mircoSD kartlarla artırılabiliyor. Dahili hafızanın düşük olması müzik ve fotoğraf tutkunları için hafıza kartını zorunlu kılıyor. Cihazın içerisinde çoğu Samsung modelinde sunulan standart uygulamalar bulunuyor. Müzik çalar uygulaması arkaplanda çalışabiliyor ve belirlenen süre sonunda otomatik olarak kapanabiliyor. Ayrıca ana menüde Müzik başlığı altında bir de müzik tanıma uygulaması bulunuyor. Bu uygulamayı kullanarak bulunduğunuz mekanda çalan müziğin ne olduğunu internetten öğrenebiliyorsunuz. 3G desteği bulunmayan B3310 bağlantı ve internet erişimi açısından yeni nesil mobil iletişim cihazlarıyla yarışabilecek seviyede değil maalesef. Cihazla birlikte sunulan internet tarayıcı da yüklü HTML sayfaları görüntüleyemiyor. Facebook ve diğer sosyal ağlara erişim ise tarayıcı üzerinden servislerin WAP versiyonları üzerinden sağlanıyor. Ekran çözünürlüğü ve yükleme hızı gayet başarılı fakat cihazın tamamında tercih edilen eğlenceli yazı tipinin site içeriğine de uygulanması bazı kullanıcılara şirin gelse de pek doğru değil. Zira görüntülediğiniz sayfanın tasarımı değişmiş oluyor. Cihazın ana ekranında yatay konumda sıralanan kısayollar sayesinde sık kullanılan fonksiyonlara kolay erişim sağlanmış. Facebook ve Myspace sitelerine de kısayollar bulunuyor.

FOTOĞRAF VE VİDEO
Samsung B3310’un arka yüzünde 2 megapiksel çözünürlük sunan basit bir kamera mevcut. Kamera otomatik netleme özelliğine sahip değil. Herhangi bir aydınlatma da bulunmuyor. Sadece kendi fotoğrafınızı doğru kadrajda çekebilmeniz için küçük bir ayna eklenmiş. Kamerayı kullanarak fotoğraf çekebileceğiniz gibi QVGA çözünürlüğünde sesli video kaydı da yapabiliyorsunuz. Çektiğiniz fotoğrafları ana menüde Uygulamalar- Topluluklar başlığıyla ulaşacağınız ekrandan da yönetebileceğiniz çevrim içi servislere yükleyebiliyorsunuz. Flickr, Picasa, Facebook gibi sitelere doğrudan içerik gönderebilmek oldukça eğlenceli ve faydalı. Tüm bu özelliklerin yanı sıra FM radyoya da sahip olan B3310, hitap ettiği kitle açısından uygun fiyatlı bir alternatif olabilir.

EKRANÇok büyük olmasa da yüksek çözünürlük ve eğlenceli tema ile ekran gayet başarılı

KAMERA2 megapiksel çözünürlük sunan kamera günlük fotoğraf ihtiyacını karşılayabilir

SOSYAL İLETİŞİMFacebook, Myspace ve Fring uygulamaları sizi arkadaşlarınıza bağlıyor

MÜZİKStandart müzik çaların yanı sıra cihaz ortamdaki müzik bilgisini verebiliyor

KLAVYEKlavye kusursuz bir ergonomi sunmasa da SMS ve e-posta tutkunları için ideal

SIRA DIŞI TASARIMDikey numara tuşları ve canlı renkleriyle farklı olmak isteyenler için iyi bir alternatif

PUANLAMA
-3YILDIZ-

ARTILAR
Sosyal ağlara kısayollar ve Fring anında mesajlaşma uygulaması avantajlar arasında sayılabilir. Tam klavye de metin girişini kolaylaştırıyor.

EKSİLER
3g desteği yok. Klavye ergonomik bir kullanım sunmuyor. Tarayıcı daha iyi olabilirdi.

SONUÇ
Genç kesime hitap eden uygun fiyatlı olacağını düşündüğümüz eğlenceli bir mobil iletişim cihazı olan Samsung B3310, klavyesi ve sosyal servis erişim olanaklarıyla dikkat çekiyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Standart şirket yazılımı

Şebeke
• GSM

Ekran
• 2 inç 240×320 piksel
• 256 renk LCD

Hafıza
• 40 MB dahili
• microSd kart

Kamera
• 2 megapiksel, video kaydı

Multimedya Desteği
• MP3, MP4, H.263, H.264

Bekleme / Konuşma Süresi
• 380 / 50 saat

Navigasyon
• Yok

Bağlantılar
• USB 2.0, Bluetooth 2.1

Boyutlar
• 91 x 54 x 17 mm

Ağırlık
• 101 gram

İLGİLİ HABERLER