reklamı kapat

POPÜLER

Samsung I5510 incelemesi

Mobil iletişim dünyasının ürün çeşitliliği anlamında en agresif firması olan Samsung, mesaj tutkunları için yeni bir klavyeli model ile karşımızda. Sürgü mekanizması altında tam Q klavyeye sahip olan I5510, normal modellere göre kalın olsa da aynı türden rakipleri arasında nispeten ince ve küçük bir model. Cihazın ekranı 3.2 inç büyüklüğünde ve 240×400 piksel çözünürlük sunuyor. Kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışan ekranın algılama hassasiyeti kusursuz olmasa da kullanımı olumsuz etkilemeyecek kadar yüksek. Ekranın altında Android işletim sistemini yönetmek için gerekli tuşlar bulunuyor. Sol yanda ses kontrol tuşları ve sağ yanda güç düğmesi konumlandırılmış. Cihazın üst kısmında ise mikro USB ve 3.5 mm standart kulaklık bağlantısı konumlandırılmış. USB hem bilgisayar bağlantısı hem de şarj için kullanılıyor. Kulaklık bağlantısının standart olması da hem istediğiniz kulaklığı kullanma hem de ses sistemlerine kolayca bağlamayı mümkün kılıyor.

ANDROID VE TOUCHWIZ
Samsung I5510 mobil iletişim cihazı Android işletim sisteminin 2.2 versiyonuyla çalışıyor. Mevcut en son sürüm olan işletim sistemi ihtiyacınız olan her özelliğe sahip. Samsung, standart Android arayüzü yerine TouchWiz adını verdiği bir yazılımı tercih etmiş. Her ne kadar ana sayfa standart arayüze çok yakın olsa da ana menü ve simgeler Samsung’a özel. Ana menü dikey değil yatay olarak geçiş yapılabilen sayfalardan oluşturulmuş. Kullanılan grafik simgeler de Samsung Bada işletim sisteminde de kullanılanlarla aynı. Cihazın ana ekranı boş sayfalardan oluşuyor. İsteğinize göre düzenlemek üzere en fazla yedi sayfaya kadar artırabiliyorsunuz. Bu sayfaları Samsung ve Android widget uygulamaları, kısayollar ve klasörlerle düzenleyebiliyorsunuz. Bu sayede sık kullandığınız fonksiyonlara kolayca erişerek çoğu zaman menülerde gezinmeden yapmak istediğinizi yapabiliyorsunuz. Samsung I5510 güçlü donanım bileşenleri dahilinde zengin bağlantı seçenekleri sunuyor. 3G, HSPA bağlantılarının yanı sıra Wi-Fi ve DLNA bağlantıları da mevcut. Bu sayede kablosuz internet erişimi ve içerik paylaşımı kolayca gerçekleştirilebiliyor.

TAM Q KLAVYE
Samsung I5510 sürgü mekanizması altında geniş ve pratik bir klavyeye sahip. Sağlam bir menteşeyle sağlanan sürgü hareketi kolayca kontrol edilebiliyor. Sürgüyü açtığınızda ekran otomatik olarak yatay konuma geçiyor. Böylece hem dokunmatik ekranı hem de klavyeyi kullanarak işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Android işletim sisteminin Google ile kusursuz uyumu sayesinde sürgüyü açıp yazmaya başlayarak doğrudan Google araması gerçekleştirebiliyorsunuz. Klavye tuşları araları yeterli boşluğa sahip olacak şekilde dizilmiş. Geniş tuşlar kalın parmaklarla dahi rahat bir kullanım sunuyor. Klavyede üst sıradaki tuşlara ikincil fonksiyon olarak rakamlar atanmış. Böylece sol alttaki kırmızı ALT tuşunu kullanarak rakamları da rahatça girebiliyorsunuz. Klavyenin pratikliğini artıran tuşlar arasında Enter, OK, özel kısayollar ve en önemlisi yön tuşları bulunuyor. Yön tuşları sürgü açıkken dokunmatik ekranı kullanma zorunluluğunu büyük oranda ortadan kaldırıyor. Örneğin uyarı pencerelerinde ilgili seçeneğe yön tuşları ile gelip OK tuşu ile onaylayabiliyorsunuz. Klavye hakkında söyleyebileceğimiz bir diğer olumlu özellik arka aydınlatma. Böylece tamamen karanlık ortamlarda dahi klavyeyi rahatça kullanabiliyorsunuz.

MULTİMEDYA
Cihazın kamerası rakiplerine oranla biraz zayıf. 3 megapiksel çözünürlük sunan kamera otomatik netlemeye sahip. Video kayıt performansı QVGA çözünürlük ve 15 kare/sn değeriyle vasat. Cihazda ön kamera da bulunmuyor. Her ne kadar çok az bir kullanım alanı olsa da görüntülü görüşme için gerekli. Genel işlem performansı gayet yüksek olan Samsung I5510 667 MHz hızında işlemciyle çalışıyor. Dahili hafıza da 160 MB olarak sunulmuş. Cihazın bellek kapasitesini microSD kartlarla 32 GB’a kadar yükseltebiliyorsunuz. Gerek donanım gerek işletim sisteminin sunduğu özelliklerle müzik ve videolarınızı da yanınızda taşıyabilirsiniz. Malesef I5510 DivX, XviD format desteği sunmuyor. Müzik zevki entegre FM radyo ile desteklenmiş. İhtiyacınız olan hemen her uygulamaya sahip olan Samsung I5510 Android Market’in Türkiye’de kullanılamaması sebebiyle diğer Android’li modellerde olduğu gibi farklı Market uygulamalarına bel bağlamış durumda. Fakat Samsung Apps ve Slide Me market uygulamalarını bir arada sunan I5510’un Türkiye’de kullanılabilen en geniş iki market uygulamasıyla rakiplerine göre avantajlı olduğu söylenebilir. Entegre A-GPS modülü sayesinde konum tabanlı servislerden de yararlanabilirsiniz.

► Detaylar sayfa 2‘de

YORUMLAR