reklamı kapat

POPÜLER

Samsung B5310 CorbyPRO incelemesi

 - Güncelleme: 20 Nisan 2010 11:43

Sürgü mekanizması altında bulunan klavyesi sebebiyle diğer modellere göre daha kalın olan CorbyPRO, buna rağmen hantal bir cihaz değil. Diğer Corby modellerinde olduğu gibi parlak plastik dış kaplamaya sahip olan B5310, canlı renkler sunan değiştirilebilir kapaklarıyla kişiselleştirilebiliyor. Cihazın üzerinde 240×320 piksel çözünürlük sunan 2.8 inç büyüklüğünde bir ekran bulunuyor. Dirençsel dokunmatik teknolojisiyle çalışan ekranın hassasiyeti ortalama düzeyde. Parmağınızı ekran üzerinde biraz sertçe kullanmanız gerekiyor. Şüphesiz alıştıktan sonra daha rahat kontrol edilebilir. Cihazın ekranının hemen altında ana menüye ulaşım sağlayan tek bir tuş ve iki yanında çağrı  tuşları bulunuyor. Klasik bir şekilde ses kontrol tuşları cihazın sol yan yüzüne, kamera, kilit tuşları ve evrensel bağlantı noktası da sağ yan yüze konumlandırılmış. Bu genel bağlantı hem şarj, hem de USB bağlantısı için kullanılıyor. Sadece müzik tutkunlarını değil, hemen her kullanıcı için avantaj olan standart kulaklık bağlantısı da kullanım kolaylığı ve pratiklik açısından en doğru yere, cihazın üst kısmına yerleştirilmiş.

TAM Q KLAVYE
Samsung CorbyPRO modeli sol yandan açılan sürgü mekanizmasına sahip. Sahip olduğu klavye ile rahat metin giriş imkanı sunan cihaz sürgü açıldığında ve kapandığında ekrandaki görüntüyü otomatik olarak döndürüyor. Klavye tuşları arka aydınlatmalı olan B5310 ışıksız ortamlarda dahi rahatça sevdiklerinizle ve arkadaşlarınızla mesajlaşma imkanı tanıyor. Klavyede yön tuşlarının bulunması cihazın kullanımını önemli ölçüde kolaylaştırıyor. Örneğin menüde seçenekler arasında gezerken bu ok tuşlarını kullanmak kesinlikle çok daha pratik. Klavye üzerinde ayrıca SMS ve tarayıcı kısayolları da mevcut. Dokunmatik ekranlı Samsung modellerinde standart haline gelen widget uygulamaları CorbyPRO üzerinde de sayısı artırılarak sunulmuş. Üç adet boş ekrandan oluşan ana ekranda sol yandaki widget çubuğundan seçeceğiniz küçük uygulamalarla cihazı istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz. Her incelemede bahsettiğimiz gibi statik veya uygulama kısayolu şeklinde widge’lar bulunduğu gibi, internetten veri çeken dinamik olanlar da mevcut. Ayrıca isterseniz widget çubuğunda bulunan özel kısayol ile ulaşacağınız Samsung sayfasından daha fazla widget uygulaması indirebilirsiniz.

BAĞLANTI SEÇENEKLERİ
Samsung CorbyPRO’yu rakiplerine göre güçlü kılan özellikleri arasında zengin bağlantı seçenekleri yer alıyor. GSM’in yanı sıra 3G desteği ve üzerine HSDPA geliştirmesiyle şu anda kullanılan en yüksek bağlantı hızlarını destekleyen cihaz, kablosuz iletişimde artık her teknoloji meraklısının ihtiyacı olan Wi-Fi bağlantısına da sahip. Böylece bulunduğunuz yerdeki kablosuz internet bağlantısını kullanarak internete hem çoğu zaman ücretsiz, hem de hızlı bağlanmanın keyfini sürebilirsiniz. CorbyPRO’nun bir diğer başarılı özelliği arka planda uygulama çalıştırma imkanı. Orta tuş bu sebeple diğer modellerdeki gibi bir önceki ekrana değil, ana menüye ulaşım sağlıyor. Bu tuşa basılı tuttuğunuzda çalışan uygulamalar resimler halinde sıralanıyor. Böylece istediğinize geçiş yapabiliyorsunuz. Cihazla birlikte sunulan müzik uygulamasında herhangi bir yenilik yok. Şarkıları albüm, sanatçı gibi kriterlere göre sıralayan uygulama dahilinde sadece ekolayzır ayarı sunuluyor. Fakat standart kulaklık bağlantısı, Samsung modellerinin ses çıkışı konusunda başarılı olması ve yüksek hafıza desteği sayesinde çoğu kullanıcının günlük müzik ihtiyacını karşılayabilecek seviyede. Dahili olarak 150 MB sunan CorbyPRO’nun bellek kapasitesi microSD kartlarla 16 GB’a kadar yükseltilebiliyor.

FOTOĞRAF VE VİDEO
Ön yüzdeki ikinci kamerası sayesinde üçüncü nesil şebekeler üzerinden görüntülü görüşme imkanı tanıyan cihazın arka yüzdeki kamerası 3 megapiksel çözünürlük sunuyor. Otomatik netleme özelliği bulunmayan kamera orta seviye performans sunuyor. Yazılımsal olarak eğlenceli özelliklerle desteklenmiş kamerayı arkadaşlarınızla paylaşacağınız fotoğraflar çekmek için kullanabilirsiniz. Kameranın video kayıt desteği de bulunuyor fakat o da orta seviye performansı geçemiyor. Son olarak Samsung B5310 modeli ile konum tabanlı servislerden de yararlanabileceğinizi söyleyelim. Cihaz sahip olduğu A-GPS destekli alıcı sayesinde konumunuzu belirleyebiliyor. Böylece Google Haritalar gibi birçok servisten faydalanabilirsiniz.

DOKUNMATİK EKRAN
samsung-b5310-corbypro-1Dirençsel dokunmatik teknolojisiyle çalışan ekran düşük hassasiyet sunuyor

KULAKLIK BAĞLANTISIsamsung-b5310-corbypro-23.5 mm standart kulaklık bağlantısı ile istediğiniz kulaklığı kullanabiliyorsunuz

BAĞLANTILARsamsung-b5310-corbypro-33G’nin yanı sıra HSDPA ve Wi-Fi bağlantılarını destekliyor

SOSYAL SERVİSLER
samsung-b5310-corbypro-4Facebook ve Twitter gibi sosyal servislere kolay erişim sağlayabiliyorsunuz

TAM Q KLAVYEsamsung-b5310-corbypro-5Türkçe karakterler olmasa da özellikle e-posta yazmak için ideal

İKİNCİ KAMERAsamsung-b5310-corbypro-63G şebekesi üzerinden görüntülü görüşme imkanı tanıyor

PUANLAMA

-4YILDIZ-

ARTILAR
Wi-Fi’ı da içeren zengin bağlantı seçenekleri. Sosyal servislere doğrudan erişim. Entegre GPS. Arka aydınlatmalı klavye.

EKSİLER
Kamera performansı orta seviyeyi geçemiyor. Klavyede Türkçe karakterler yok.

SONUÇ
Facebook, Google Haritalar gibi popüler servisleri kullanan, gerek SMS, gerekse e-posta iletişimini yoğun bir şekilde sürdüren kullanıcılar için iyi bir alternatif.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• TouchWiz ve Cartoon arayüz

Şebeke
• GSM ve HSDPA

Ekran
• 2.6 inç 240×320 piksel dirençsel dokunmatik
• 16 milyon renk TFT LCD

Hafıza
• 150 MB dahili, microSD kart (16 GB maksimum)

Kamera
• 3 megapiksel, gülümseme algılama
• QVGA 15 FPS video kaydı

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, WMA, DivX

Bekleme / Konuşma Süresi
• 560 / 8 saat

Navigasyon
• A-GPS

Bağlantı
• USB, Wi-Fi, Bluetooth

Boyutlar
• 105 x 56.8 x 15.7 mm

Ağırlık
• 135 gram

İLGİLİ HABERLER