reklamı kapat

POPÜLER

Samsung M5650 Lindy incelemesi

 - Güncelleme: 04 Mayıs 2010 08:19

Küçük ve hafif olmasının yanı sıra kullanışlı özelliklere de sahip. Cihazın üzerinde bu boyutlardaki cihazlarda standartlaşan 240×320 piksel çözünürlüklü bir dokunmatik ekran bulunuyor. Kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışan ekran bu sayede oldukça hassas bir kullanım sunuyor. Dirençsel modellere göre çok daha avantajlı olan kapasitif dokunmatik teknolojisi, Lindy modelini rakipleri arasında güçlü kılıyor. Lindy üzerinde bulunan tuşlar açısından da muadillerinden ayrılıyor. Arka yüzü Corby ile aynı tasarıma sahip olan Lindy’nin yan yüzlerinde ses kontrol ve kamera tuşları gibi standart kısayollar konumlandırılmış. Fakat Corby incelemesinde de belirttiğimi  gibi eğimli bu yüzeyde özellikle ekran kilidi gibi sıklıkla kullanılan tuşlar sıkıntı yaratabiliyor. Üst yüze ise sadece 3.5 mm standart kulaklık bağlantısı yerleştirilmiş. Buraya kadar standart çizgide. Farkılılık özel müzik tuşlarından kaynaklanıyor. Müziksever genç kesime hitap ettiği açık olan Samsung M5650 Lindy’nin dokunmatik ekranı altında ileri-geri ve oynat-durdur fonksiyonlarına atanmış özel müzik tuşları mevcut. Bu sayede ekranda herhangi bir işlem yapmadan anında müzik dinlemeye başlayabiliyorsunuz. Yine müzik dinlerken sonraki ve önceki parçalara geçiş için dahi ekranı kullanmanıza gerek kalmıyor. Cihazın mikrofonu da oynat tuşunun hemen altına gelecek şekilde ön yüze konumlandırılmış. Bu da konuşma sırasında sesinizin karşı tarafa sorunsuz ve net bir şekilde ulaşmasını sağlıyor.

TOUCHWIZ VE CARTOON ARAYÜZ
Samsung tarafından geliştirilen TouchWiz arayüzünün hemen hemen tüm dokunmatik ekranlı modellerde sunulduğunu biliyoruz. Firma, Corby ile yoğun olarak sunduğu karikatür arayüzü Lindy modelinde de kullanıma sunuyor. Bu arayüz el çizimi hoş simgelerden ve eğlenceli animasyonlardan oluşuyor. Müzik anlamında oldukça yetenekli olan cihaz standart kulaklık bağlantısı sayesinde istediğiniz kulaklığı kullanma imkanı tanıyor. Ayrıca Samsung tarafından gelişmiş modellerde sunulan DNSe (Digital Natural Sound Engine, Dijital Doğal Ses Motoru) çipi sayesinde yüksek ses kalitesi vadediyor. RDS destekli FM radyo ile istasyon yayınlarını dinleyebiliyorsunuz. Ayrıca cihazla birlikte yüklü olarak gelen müzik tanımlama servisini kullanarak ortamda çalan şarkı hakkında internetten bilgi edinebiliyorsunuz. Müzik zenginliği açısından Lindy ile birlikte bir de Last.fm (skroplama) uygulaması yükle halde geliyor. Bu uygulama, mobil cihazınız üzerinde dinlediğiniz şarkıların bilgilerini toplayarak Last.fm profilinizi güncel tutmanızı sağlıyor. Türkiye’de kullanıcılar tarafından tercih edilecek bir uygulama olduğunu düşünmüyoruz. TouchWiz arayüzünün standardı widget çubuğu güncellenen ve sayısı artırılan widget uygulamalarıyla Lindy modelinde de karşımızda. Statik widget ve uygulama kısayollarının yanı sıra internetten veri çeken dinamik widget uygulamaları da bulunuyor. Böylece Facebook, Myspace ve Twitter gibi popüler servislere kolayca erişebiliyor, güncellemeleri mobil cihazınızdan takip edebiliyorsunuz.

BAĞLANTI SEÇENEKLERİ
Cihazın bağlantı seçenekleri de oldukça gelişmiş. Üçüncü nesil şebekeler üzerinde HSDPA desteğiyle mevcut en hızlı mobil bağlantı türünü destekleyen Lindy, Wi-Fi bağlantısı sayesinde kullanıcılar arasında kısa sürede odak noktası haline geleceğe benziyor. 98 gram ağırlığında bu küçüklükte bir cihazda Wi-Fi olması oldukça önemli bir avantaj. Tarayıcıdan internet sitelerine girmenin yanı sıra dinamik widget uygulamaları da bu sayede her an her yerde güncel kalabiliyor. Samsung M5650 üzerinde 3 megapiksel çözünürlük sunan bir kamera bulunuyor. Kamera ne aydınlatma ne de otomatik netleme özelliğine sahip. Bu sebeple orta altı performans gösteriyor. Firmaların mobil iletişim cihazlarında artık kameraya ağırlık vermediğinin de bir göstergesi bu. Siyah ve neon mavisi olmak üzere iki farklı kapak seçeneğiyle satışa sunulan Samsung Lindy, dahili olarak 50 MB hafıza sunuyor. MicroSD kartları kullanarak hafızayı 8 GB’a kadar artırabiliyorsunuz. Samsung Lindy hakkında söylenebilecek belki de en önemli eksiklik GPS. GPS alıcısı bulunmayan cihaz, sayıları gün geçtikçe artan konum tabanlı servislerden yararlanma imkanını maalesef sunmuyor. Sonuç olarak gelişmiş donanım özelliklerine rağmen oldukça küçük ve hafif bir cihaz olan Samsung Lindy, özel müzik tuşları ve zengin müzik yetenekleri sayesinde genç kesime hitap eden başarılı bir mobil iletişim cihazı.

KULAKLIK BAĞLANTISIsamsung-m5650-lindy-13.5 mm standart kulaklık bağlantısı ile istediğiniz kulaklığı kullanabiliyorsunuz

HSDPA VE Wi-Fisamsung-m5650-lindy-2Gelişmiş bağlantı desteği sunan cihaz ile her an internete erişebilirsiniz

MÜZİK TUŞLARIsamsung-m5650-lindy-3Müzik dinlerken cihazı fonksiyon tuşlarıyla kontrol edebiliyorsunuz

DNSe VE SRSsamsung-m5650-lindy-4Güçlü ses çipi ile rakiplerine göre avantajlı olan Lindy, yüksek ses kalitesi sunuyor

DOKUNMATİK EKRANsamsung-m5650-lindy-5Kapasitif dokunmatik hassas ekran pratik bir şekilde kontrol edilebiliyor

MİKROFONsamsung-m5650-lindy-6Ön yüze konumlandırılan mikrofon sayesinde ses sorunsuzca iletiliyor

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Çok hafif ve pratik bir cihaz. Wi-Fi ve HSDPA bağlantılarıyla çok güçlü. Yüksek ses kalitesi, zengin müzik özellikleri ve özel müzik tuşları oldukça avantajlı.

EKSİLER
Kamera performansı orta seviyeyi geçemiyor. Hareket algılayıcı ve GPS olmaması üzücü.

SONUÇ
Samsung M5650 Lindy, popüler internet servislerine erişim, güçlü müzik yetenekleri ve gelişmiş bağlantılarıyla genç kullanıcılar için en iyi alternatifler arasında sayılabilir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• TouchWiz ve Cartoon arayüz

Şebeke
• GSM ve HSDPA

Ekran
• 2.6 inç 240×320 piksel kapasitif dokunmatik
• 256 bin renk TFT LCD

Hafıza
• 50 MB dahili, microSD kart (8 GB maksimum)

Kamera
• 3 megapiksel, video kaydı

Multimedya Desteği

• AAC, MP3, WMA

Bekleme / Konuşma Süresi

• 300 / 3 saat

Navigasyon
• Yok

Bağlantılar
• USB, Wi-Fi, Bluetooth

Boyutlar
• 106 x 57 x 12 mm

Ağırlık

• 98 gram