reklamı kapat

POPÜLER

MSI GT740 incelemesi

 - Güncelleme: 05 Mayıs 2010 08:19

KARA PANTER
Siyah rengin tercih edildiği kasa ilk bakışta oldukça davetkar bir görüntü sunuyor. Kapağı kaldırdığımızda ise, klavye ve touchpad’i çevreleyen kırmızı şeritler bizleri karşılıyor. Kırmızının çekiciliğinin oldukça iyi kullanıldığını söylemek sanırız yanlış olmaz. Klavyenin yerleşimi oldukça başarılı ancak sol alt kısımda fonksiyon tuşunun en dışta olması ve CTRL tuşununsa, bu tuşun sağında yer alması oyuncular için zorluk oluşturabilir. Ancak kısa bir alışma evresinden sonra bu pek problem yaratmamaya başlıyor. Numerik tuşların bulunması ise önemli bir artı olarak göze çarpıyor. Böylece günlük kullanımda numerik tuş takımını kullananlar tıpkı masaüstü bir bilgisayarda çalışırcasına işlerine devam edebiliyorlar. Klavyenin hemen üstünde yer alan dokunmatik fonksiyon tuşları ise, belirli işlevleri yerine getirmek üzere oldukça ferah bir şekilde konumlandırılmış. Wi-Fi, Bluetooth bağlantılarını ve medya uygulamalarını yönetebileceğiniz kısayol tuşlarını bu konsolda bulmak mümkün. Fakat bu kısımda ses kontrol kısayol tuşlarının olmayışı ise önemli bir eksik. Yine bu tuş takımını çevreleyen mazgalların altına yerleştirilmiş olan hoparlör de tasarımı desteklemiş. Touchpad, işletim sistemindeki basit işleri yerine getirmek için oldukça yeterli ve butonlarına basmak da oldukça rahat. Kasanın sol tarafında optik okuyucu, 2 adet USB girişi, Ethernet girişi, sağ tarafında ise 2 adet USB, Surround çıkışları ve FireWire çıkışı bulunuyor. Fandan gelen sıcak hava çıkışının sağ taraftan olmsı ise sağ eliyle fare kullananları biraz üzüyor ancak çeşitli konumlandırma şekilleriyle bu sorunu aşmak mümkün. Cihazın arka tarafında ise güç girişi, HDMI portu ve VGA portu bulunuyor. Bunun yanı sıra cihazın üzerinde bulunan 4 adet hoparlör ve bir adet subwoofer’dan oluşan ses sistemi oldukça iyi bir performans sergiliyor. 17 inçlik TFT LCD ekran 1680×1050 piksel çözünürlüğü destekliyor. Full HD olmasa da oyun severlerin ihtiyacını karşılayacak türden olan bu ekran, parlaklık konusunda da testi tam notla geçiyor. Ekranın üzerine konumlandırılmış olan 2 megapiksellik kameranın da görüntülü konuşmalarda ve diğer gereksinimleri karşılamada oldukça başarılı olduğunu söyleyelim.

TAM GAZ PERFORMANS
Normalde 1.60 GHz hızında çalışan, fakat turbo fonksiyonu aktif edildiğinde 2.80 GHz’e çıkan i7 işlemciye ve 1 GB VRAM’li Nvidia GTS 250M grafik yongasına sahip olan GT740, 4 GB DDR3 bellek ile güçlendirilmiş. Windows 7 nimetlerinden de yaralanarak gerek oyunlarda, gerekse yoğun masaüstü uygulamalarından alnının akıyla çıktığını söylemek yanlış olmaz. Test etmek amacıyla kurduğumuz Mass Effect 2 oyununda mümkün olan tüm grafik detayını (çözünürlük hariç) maksimize ettiğimizde bilgisayar en can alıcı çarpışma sahnelerinde bile teklemedi, bu aşamada görüntü ve seslerse oldukça akıcıydı. GT740’ın Call Of Duty: Modern Warfare 2 performansı da tüm detaylar maksimumdayken mükemmeldi. Oyun, 2x Anti-Allising ve tüm detaylar açık durumdayken 35 FPS’lik bir performansla çalıştı. Son test oyunumuz olan Crysis’de ise 1024×768 çözünürlük ve yüksek detaylarda performans 25’e kadar düştü. Ancak bu FPS seviyesi de oyunu akıcı bir şekilde oynamak için yeterli oldu.

TÜM ZORLUKLARA RAĞMEN
Yaptığımız disk yazdırma testleri sırasında hiçbir yanma durumuyla karşılaşmadık. Uzun süreli yapılan Benchmark testleri ve olabilecek her türlü zorlamaların ise bilgisayarın ısısında gözle görülür bir farka neden olmadığını da söylememiz gerekli. Hiçbir işlem yapmadığımız durumlarda masaüstünde bekleme sırasında 40 derece civarındaki sıcaklık maksimum yüklenmede ise 60 – 65 derece civarında seyretti. Bu da bize fan sisteminin oldukça başarılı çalıştığını gösteriyor. Ancak buna karşın bu yoğun performans sırasında bilgisayar o kadar sessiz çalışıyor ki, açık olup olmadığını fark etmeniz oldukça güç bir hal alıyor. Bu arada 6 veya 9 hücreli batarya seçeneklerine sahip olan GT740’ın elimizdeki modelinde 6 hücreye sahip bir batarya bulunuyor. Son olarak, DVD Multi Recorder yazıcı ile gelen GT740’ın, Blu-ray opsiyonlu modelleri bulunduğunu da belirtelim ve sistem özellikleriyle yenilmez bir dizüstü bilgisayar almayı düşünenlere tavsiye edelim.

KIŞKIRTICI TASARIMmsi-gt740-1Cihaz, fırçalanmış siyah dış kaplamasıyla görenleri baştan çıkartıyor

GÜÇLÜ FANmsi-gt740-2Güçlü bir fan sahibi olan GT740, buna karşın oldukça sessiz çalışıyor

HDMI BAĞLANTISImsi-gt740-3
GT740, üzerinde bir adet HDMI bağlantısı bulunduruyor

DOKUNMATİK TUŞLAR
msi-gt740-4Cihaz, klavye bölgesinin üzerinde dokunmatik fonksiyon tuşlarına yer veriyor

NUMERİK TUŞ TAKIMImsi-gt740-5Sayısal işlemlerle yakından ilgili kullanıcılar GT740 ile rahat edeceklerdir

17 İNÇ EKRANmsi-gt740-6Cihazın 17 inç genişliğindeki ekranı 1680×1050 piksel çözünürlüğü sunuyor

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Cihaz, şık tasarımıyla göz almasının yanında, kullanım rahatlığı da sağlıyor. Gösterdiği performansıyla oyuncuların beğenisini kazanacaktır.

EKSİLER
Fan çıkışının yeri performansınızı etkileyebilir.

SONUÇ
Tasarımıyla ve başarılı konfigürasyon öğeleriyle oyunculara hitap eden GT740’ı bir ‘oyun canavarı’ olarak tanımlarsak hata etmiş olmayız. GT740’a sahip olacak oyuncuların saatleri, eminiz uzun soluklu oyun seansları ile geçecektir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core i7-7200M 1.60 GHz

Ekran
• 17 inç TFT LCD (1680×1050) 16:9 Gloss

Ekran Kartı
• Nvidia GeForce GTS 250M 1 GB

Bellek
• 4 GB DDR3

Sabit Disk
• 320 GB

Optik Sürücü
• DVD Multi Recorder (Blu-ray opsiyonel)

Bağlantılar
• HDMI, USB (4 adet), Ethernet, VGA
• Kart okuyucu, kamera, FireWire

Ses Çıkışı
• 4 stereo hoparlör, 1 subwoofer

Pil
• 6 hücreli

Boyutlar
• 395 x 278 x 33 – 39 mm

Ağırlık
• 3.2 kilogram

İLGİLİ HABERLER