reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy Spica incelemesi

 - Güncelleme: 05 Mayıs 2010 08:49

Boyutları itibariyle orta büyüklükte bir mobil iletişim cihazı olan Samsung Galaxy Spica, 320×480 piksel çözünürlük sunan 3.2 inçlik bir ekrana sahip. Kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışan ekran oldukça hassas bir kontrol sağlıyor. 16 milyon renk destekli ekran gayet başarılı görüntü sunuyor fakat yeni Samsung modellerinden farklı olarak LED değil LCD tercih edilmiş. Cihazın ekranının altında birtakım kontrol tuşları bulunuyor. Karışık gibi görünse de aslında iki standart Android tuşu, çağrı ve yön tuşlarından oluşuyor. İki yana da internet ve ana ekran kısayolları konumlandırılmış. Cihaz dokunmatik ekran üzerinde parmakla kontrol edilebilse de Samsung, diğer bazı modellerinde olduğu gibi Galaxy Spica’da da yön tuşları sunmuş. Böylece ekrandaki seçenekler arasında yön tuşlarını kullanarak geçiş yapabiliyor ve orta seçim tuşuyla onaylayabiliyorsunuz. Cihazın sol yanında ses kontrol tuşları bulunuyor. Sağ yan yüzde kilit ve kamera tuşları konumlandırılmış. Üst bölümde ise standart 3.5 mm kulaklık bağlantısı bulunuyor. Tüm tuşlar, kısayollar ve bağlantılar kullanım açısından ideal yerlerinde.

ANDROID VE DONANIM GÜCÜ
İncelediğimiz Samsung i5700 Galaxy Spica modeli Android işletim sisteminin 1.5 versiyonu ile çalışıyor. Satışa çıkacak ürünlerde de Android 2.1 yüklü halde olmayacak. Fakat Samsung tarafından geliştirilen yönetim uygulaması Samsung PC Suite üzerinden kolayca güncellenebilecek. Yani Galaxy Spica kullanıcıları Android işletim sisteminin son versiyonuna kolayca geçiş yapabilecekler. Cihaz 800 MHz hızında bir işlemciyle çalışıyor. İnceleme süresince ve genel performansından memnun kaldığımızı söyleyebiliriz. 180 MB dahili hafıza sunan Galaxy Spica’nın bellek kapasitesini microSD kartlarla 32 GB’a kadar artırabiliyorsunuz. Bu hafızayı uygulama, müzik ve kamera kayıtları için kullanabilirsiniz.

KULLANIŞLI ARAYÜZ

Üç adet boş ana ekrandan oluşan Android arayüzü, widget uygulamalarıyla kişiselleştirilebiliyor. Fakat işletim sisteminin en büyük avantajı Google servislerine kolay erişim sağlıyor olması. Hatta bu konuda iPhone dahi Android işletim sisteminin eline su dökemez. Gmail’den haritalara, takvimden kişi rehberine kadar tüm Google servislerinden ister tarayıcı, ister standart uygulamalar üzerinden erişebiliyorsunuz. Herhangi bir bölümden Google hesabınıza giriş yaptığınızda diğer uyumlu servisler de senkronize edilerek kurulum tamamen sorunsuz hale getirilmiş. Ayrıca çevrim içi servis kullanmanın verdiği avantajla mobil telefonunuzun başına bir şey gelmesi durumunda verilerinizi kaybetmeniz engellenmiş oluyor. Entegre GPS modülüne de sahip olan Samsung i5700 Galaxy Spica ile navigasyon ihtiyacınız da karşılanıyor. Yüklü halde gelen Google Maps uygulaması, rota takibinden konum belirlemeye hatta Avrupa ve Amerika’nın çoğu yerinde sokak görünümü moduyla kusursuz bir yön ve konum servisi sunuyor. GPS modülünün yanı sıra dijital pusula da navigasyon ve konum servislerinin kalitesini artıran bir özellik olarak karşımızda. Her ne kadar Android 1.5 üzerinde bunun avantajı tam olarak yaşanamasa da, 2.1 güncellemesi ile yeni Google Maps uygulaması üzerinde sokak görünümü modunu sadece cihazı sağa sola çevirerek yönetebiliyorsunuz. Bu da dijital pusula ve diğer donanım bileşenleri sayesinde gerçekleştiriliyor. 3G şebekesi üzerinde HSDPA geliştirmesini destekleyen Galaxy Spica ile operatör üzerinden mevcut en hızlı kablosuz mobil bağlantı servisinden yararlanabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Wi-Fi bağlantı desteği sunan cihaz her an her yerde hızlı ve ekonomik bir şekilde internete bağlanmanızı sağlıyor.

BAĞLANTI SEÇENEKLERİ
Samsung Galaxy Spica üzerinde 3 megapiksel çözünürlük sunan otomatik netlemeli bir kamera bulunuyor. Oldukça sade ve kullanışlı bir kamera arayüzü sunan cihaz büyük ve kaliteli ekranı üzerinde çok rahat bir kullanım sunuyor. Kamera ile fotoğrafın yanı sıra video çekimi de yapabiliyorsunuz. 3G, HSDPA ve Wi-Fi bağlantıları sayesinde istediğiniz an çektiğiniz fotoğraf ve videoları internet üzerinden dünyayla paylaşabilirsiniz. Samsung cihazla birlikte iki pratik uygulama sunuyor. Bunlardan biri Java uygulamalarını çalıştırmanızı sağlıyor. Diğeri muhtemelen daha sık kullanacağınız bir açma-kapama uygulaması. Uygulama üzerinden Wi-Fi, GPS ve Bluetooth gibi bağlantıları tek dokunuşla açıp kapatabiliyorsunuz.

SONUÇ OLARAK
Genel özellikleriyle oldukça başarılı bir mobil iletişim ve eğlence cihazı olan Samsung i5700 Galaxy Spica, güçlü donanımı ve Android işletim sisteminin verdiği avantajlarla ileri seviye teknoloji tutkunlarını dahi tatmin edecek seviyede.

EKRANsamsung-galaxy-spica-1Oldukça kaliteli ekran kapasitif dokunmatik teknolojisiyle hassas bir kullanım sunuyor

KAMERAsamsung-galaxy-spica-23 megapiksel çözünürlük sunan kamera orta seviye performans gösteriyor

BAĞLANTIsamsung-galaxy-spica-3HSDPA ve 3G’nin yanı sıra Wi-Fi desteği sayesinde her an internete erişebilirsiniz

ANDROID v2.1samsung-galaxy-spica-4İşletim sistemi Samsung PC Suite üzerinden Android 2.1 versiyonuna yükseltilebiliyor

ALGILAYICILARsamsung-galaxy-spica-5Samsung Galaxy Spica üzerinde hareket algılayıcı ve dijital pusula bulunuyor

KULAKLIK BAĞLANTISI
samsung-galaxy-spica-63.5 mm kulaklık bağlantısı sayesinde istediğiniz kulaklığı kullanabiliyorsunuz

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Android işletim sistemi ve kapasitif dokunmatik ekran güçlü donanım ve zengin bağlantılarla bir arada sunulmuş.

EKSİLER
Kameranın aydınlatması bulunmuyor. Ekran hassasiyeti yeterli fakat daha iyi olabilirdi.

SONUÇ
Dokunmatik ekranlı mobil iletişim cihazları arasında donanım ve yazılımsal olarak öne çıkan yeni alternatif Samsung i5700 Galaxy Spica, çoğu kullanıcının ihtiyacını karşılayabilir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Android 1.5 (2.1’e yükseltilebilir)

Şebeke
• GSM ve HSDPA

Ekran
• 3.2 inç 320×480 piksel
• Kapasitif dokunmatik LCD

Hafıza
• 180 MB dahili
• microSD kart (32 GB maksimum)

Kamera
• 3 megapiksel, otofokus, video kaydı

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, WMA, DivX

Bekleme / Konuşma Süresi

• 650 / 11.30 saat

Navigasyon
• A-GPS, Google Maps

Bağlantılar
• USB 2.0, Bluetooth 2.1

Boyutlar
• 106 x 53.5 x 11.9 mm

Ağırlık
• 124 gram

Samsung Galaxy Spica

İLGİLİ HABERLER