reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy Pro B7510 incelemesi

Dokunmatik ekranlı mobil iletişim cihazlarıyla birlikte en çok tercih edilen klavyeli modeller farklı form ve özelliklerle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Samsung tarafından üretilen B7510, Galaxy ailesinin yeni yüksek donanımlı modeli. Galaxy Pro adıyla kullanıcıların beğenisine sunulan B7510, metalik görünümlü plastik kaplaması ve sade detaylarıyla aynı kategoride rakiplerinden daha şık bir görünüme sahip. Her ne kadar ekran çerçeveye sıfır olmasa da ince çerçeve cihaza ayrı bir hava katmış. Galaxy Pro hafif ve biraz geniş bir ürün. Fakat bu genişlik, klavyenin daha büyük tuşlara sahip olmasını sağlıyor ki bu metin girişi için oldukça avantajlı. Cihazın sol yan yüzünde klasik bir şekilde ses kontrol tuşları konumlandırılmış. Sağ yanda güç düğmesi ve üstte standart 3,5 mm jak ve microUSB bağlantıları bulunuyor. Samsung B7510 ekranı 2,8 inç büyüklüğünde ve yatay. 320×240 piksel çözünürlük sunuyor. Kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışan ekran gayet hassas. Sorunsuzca kontrol edilebiliyor. Android işletim sistemi için gerekli kontrol tuşları da ekranın hemen altına bir sıra halinde dizilmiş.

ANDROID VE KLAVYE
Samsung Galaxy Pro, Android işletim sisteminin 2.2 versiyonuyla çalışıyor. Alışılmışın dışında formu, ekran boyutları ile farklı bir Android alternatifi olarak da değerlendirilebilecek cihaz, dokunmatik ekran sayesinde yön tuşlarına ihtiyaç duymadan pratik bir şekilde kontrol edilebiliyor. Kareye yakın olan formu sayesinde parmaklarınızı klavye ile ekran arasında gezdirirken sorun yaşamıyorsunuz. Kısaca cihaz sıra dışı yapısına rağmen ergonomik bir kullanım sunuyor diyebiliriz. Farklı ekran boyutları sebebiyle Android arayüzü Samsung tarafından kişiselleştirilmiş. Hatta TouchWiz görünümüne kavuşturulduğunu söyleyebiliriz. Fazla yüksek olmayan ekranda Android’in sürgülü bildirim penceresi pratik bir şekilde sık kullanılan fonksiyonlara erişme imkanı tanıyor. Ana ekran üç adet boş sayfadan oluşuyor ve Android işletim sistemli modellerin çoğunda olduğu gibi bu sayfalar widget uygulamaları, kısayollar vs. ile düzenlenebiliyor. Dokunmatik ekranlı modellerde ana fonksiyonlara erişim için ekranın altına yerleştirilen kısayollar, Samsung Galaxy Pro üzerinde sağ yana dikey olarak sıralanmış. Cihaz, metin girişini kolaylaştırmak adına tam Q klavyeye sahip. Klavye tuşları daha dar formda olan rakiplerine göre oldukça geniş. Metin ve rakam girişi bu sayede daha rahat. Samsung Galaxy Pro’nun klavyesi arka aydınlatmaya da sahip. Tamamen karanlık ortamlarda klavyeyi kullanabilmek için bu özellik şart. B7510 bu açıdan da avantajlı. Dokunmatik ekran sayesinde çoğu fonksiyona kolayca ulaşabildiğinizden ötürü, klavye tuşlarına özel simgeler dışında ek fonksiyonlar atanmamış.

DONANIM VE UYGULAMALAR
Android Market uygulama dükkanının Türkiye’de kullanılmaya başlanmasıyla birlikte uygulama çeşitliliği sorunu ortadan kalktı. Böylece üreticiler de birçok uygulamayı cihazla birlikte yüklü halde sunmaktan da kurtulmuş oldular. Samsung B7510 üzerinde Twitter ve Facebook gibi popüler servislere ait uygulamalar yüklü olarak gelmiyor. Artık bu tip uygulamaları ister Android Market, ister Samsung Apps üzerinden kolayca yükleyebilmek gibi bir şansınız var. Standart uygulamaların yanında Galaxy Pro, Haberler ve Hava Durumu, gelişmiş Navigasyon uygulaması, Görev Yöneticisi ve ThinkFree Office uygulamalarıyla birlikte geliyor. 800 MHz hızında işlemci ile çalışan Galaxy Pro, 3G, HSDPA ve Wi-Fi bağlantılarını destekliyor. Ayrıca Wi-Fi HotSpot özelliği sayesinde mobil internet bağlantısını çevredeki cihazlara Wi-Fi üzerinden kolayca paylaştırabiliyorsunuz. Samsung Galaxy Pro, 3 megapiksel çözünürlük sunan bir kamerayla donatılmış. Kamerayı kullanarak yüksek kaliteli fotoğraf ve QVGA çözünürlüğünde video çekimi yapabiliyorsunuz. Kamera, gülümseme yakalama gibi ekstra özellikler de sunuyor. Yaptığınız çekimleri zengin bağlantı seçenekleri ve uygulamalar sayesinde istediğiniz servis üzerinden kolayca paylaşabiliyorsunuz. Standart 3,5 mm stereo ses çıkışı sayesinde istediğiniz kulaklığı kullanabildiğiniz Samsung Galaxy Pro, gelişmiş müzikçalar uygulamasının yanı sıra FM radyoya sahip. Entegre A-GPS modülü ve gelişmiş navigasyon uygulaması da konum tabanlı servislerden sorunsuzca yararlanmanızı sağlıyor. 512 MB dahili hafızası bulunan Galaxy Pro’nun bellek kapasitesini microSD kartlarla 32 GB’a kadar yükseltebiliyorsunuz. Cihazın DivX ve XviD format desteği sayesinde videoları dönüştürmeden aktarıp izleme imkanına da sahipsiniz.

► Detaylar sayfa 2‘de