reklamı kapat

POPÜLER

Samsung i7500 Galaxy

 - Güncelleme: 09 Ekim 2009 23:42

Fiziksel özelliklerine baktığımız zaman oldukça ince ve nispeten hafif olduğunu söyleyebileceğimiz Galaxy, ön yüzünde 3.2 inç büyüklüğünde geniş dokunmatik bir ekrana sahip. Cihazı rakiplerinden ayıran en güçlü bileşeni ekranı. Şöyle ki, ilk olarak Samsung tarafından sunulan AMOLED teknolojisiyle geliştirilen ekran hem daha az enerji tüketiyor, hem de çok daha canlı ve parlak bir görüntü sunuyor. Bu da LCD ile kıyaslanamayacak kadar yüksek performans sunacağı anlamına geliyor. LED olmasının yanı sıra ekran kapasitif dokunmatik teknolojisi ile çalışıyor. Bu da iPhone ile birlikte yaygın hale gelen elektriksel hassas kontrolü beraberinde getiriyor. Cihazın ekranının altındaki kontrol tuşları işletim sistemine göre şekillendirilmiş. Yön tuşları, orta seçim tuşu ve çağrı tuşlarının yanı sıra, geriş dönüş, ana ekran ve sol seçim tuşları yerleştirilmiş. Kullanımı çocuk oyuncağı olmasa da kolayca alışılabilecek türden. Cihazın sol yan yüzünde ses kontrol tuşları, sağ yanında kamera ve kilit tuşları bulunuyor. Şarj, kulaklık ve USB bağlantıları için kullanılan özel giriş cihazın üzerine yerleştirilmiş. Hemen yanında da standart 3.5 mm kulaklık bağlantısı bulunuyor. Kulaklık bağlantısı hem standart olması, hem de pozisyonu itibariyle çok başarılı. Bunlar dışında Galaxy üzerinde başkaca bir detay bulunmuyor. Bu haliyle sade bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz.

KISITLI ANDROID
Samsung i7500 Galaxy’nin Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemiyle çalıştığını söyledik. Tüm fonksiyonlarıyla işletim sistemi kullanıma açık olsa da, özel uygulama dükkanı ‘Market’ uygulaması bulunmadığından lisanslı yazılımları kolayca satın alıp kuramıyorsunuz. Bunun yerine ancak ileri seviye kullanıcılar internetten farklı bir yolla buldukları uygulamaları cihaza atarak yüklemeyi deneyebilirler. Ekran çözünürlüğü Android standardı olan 320×480 piksel olduğundan çoğu uygulama sorunsuzca çalışabiliyor. Uygulama dükkanını bir kenara bırakırsak Android işletim sisteminin kapasitif dokunmatik ekran üzerinde çok hassas ve eğlenceli bir kullanım sunduğunu söyleyebiliriz. Ana ekran sağ ve solda boş alanlar olmak üzere üçe bölünmüş. Parmağınızla sürükleyerek sağa ve sola geçiş yapabiliyorsunuz. İşletim sisteminin verdiği avantajla bu ekranlar üzerine sadece ‘widget’ uygulamaları değil, cihazın içindeki herhangi bir uygulamanın kısayolunu veya klasörleri de yerleştirmek mümkün. Tüm bunları parmağınızla gerçekleştirebiliyorsunuz.

GÜÇLÜ BAĞLANTI VE MULTİMEDYA

Samsung Galaxy, GSM bağlantısının yanı sıra HSDPA 7.2 Mbit/sn ve HSUPA 5.76 Mbit/sn veri transfer hızlarını da destekleyerek en güçlü 3G mobil iletişim cihazları arasında yer alıyor. Bluetooth bağlantısı Apple iPhone gibi sadece ‘kulaklık’ ve ‘stereo ses’ (A2DP) ile sınırlanmış olan cihaz, Wi-Fi bağlantısı sayesinde hızlı ve ekonomik internet erişimi imkanı tanıyor. Gelişmiş Android internet tarayıcısı sayesinde internette gezinti yapabilir, bilgiye her an ulaşabilirsiniz. 5 megapiksel çözünürlük sunan otomatik netlemeli bir kameraya sahip olan Galaxy fotoğraf çekmenin yanı sıra video kaydı imkanı da tanıyor. İncelediğimiz mühendislik örneği üründe yazılımdan kaynaklı olarak kamera çalışmadığından detaylı bilgiyi paylaşamıyoruz. Fakat gelişmiş internet entegrasyonu sayesinde internet sitelerinin yanı sıra fotoğraf ve video dosyalarınızı da kolayca paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca entegre GPS modülüne sahip olan cihaz Google Haritalar uygulamasıyla yüklü olarak geliyor. Hem baz istasyonlarını, hem de GPS uydularını  kullanarak konumunuzu tespit edebiliyorsunuz. Şüphesiz Google henüz Türkiye’de rota takibi ve navigasyon hizmeti vermediğinden adım adım navigasyon için harici bir uygulama bulmanız gerekebilir.

SONUÇ
Genel çalışma performansıyla oldukça memnun kaldığımız Samsung i7500 Galaxy, hassas kapasitif ekranıyla dokunmatik kontrolleri işkence olmaktan çıkarıp eğlenceli bir hale getiriyor. Wi-Fi, GPS, gelişmiş tarayıcı gibi avantajların yanı sıra arkaplanda uygulama çalıştırma (multitasking) desteğiyle de dikkat çekiyor. Yön tuşlarının sağına yerleştirilen ve ana ekrana dönüşü sağlayan küçük ara tuşa basılı tuttuğunuzda çalışan uygulamaların listesine, oradan da istediğiniz uygulamaya geçiş yapabiliyorsunuz. USB üzerinden şarj olabilen mobil iletişim cihazı ayrıca kapsamlı dosya yöneticisi sayesinde hafızayı kolayca yönetme imkanı tanıyor.

KISITLI ANDROIDsamsung-i7500-galaxy-1Android işletim sistemiyle çalışsa da uygulama dükkanı erişimi yok

KULAKLIK BAĞLANTISIsamsung-i7500-galaxy-23.5 mm stereo jak girişi ile istediğiniz kulaklığı kullanabiliyorsunuz

Wi-Fi BAĞLANTISIsamsung-i7500-galaxy-3Wi-Fi bağlantısı sayesinde gelişmiş tarayıcı ile her an internete erişebilirsiniz

KAPASİTİF DOKUNMATİK
samsung-i7500-galaxy-4Sadece parmakla kullanılabilen ekran dirençsel modellere göre çok daha hassas

GÜÇLÜ KAMERAsamsung-i7500-galaxy-55 MP kamera otomatik netleme özelliğiyle yüksek performans sunuyor

LED EKRANsamsung-i7500-galaxy-6AMOLED teknolojili kapasitif dokunmatik ekran hassas ve kaliteli görüntü sunuyor

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Android işletim sistemi kapasitif dokunmatik ekran üzerinde çok başarılı. Wi-Fi, dahili GPS, gelişmiş tarayıcı.

EKSİLER
Android uygulama dükkanı ‘Market’ desteğinin olmaması büyük eksiklik.

SONUÇ
Android işletim sistemiyle çalışan Samsung Galaxy, kapasitif LED ekranı, güçlü bağlantı seçenekleriyle ileri seviye kullanıcılara da hitap edebilir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Google Android 1.5 Cupcake

Şebeke
• GSM ve HSPA

Ekran
• 3.2 inç 320×480 piksel kapasitif dokunmatik
• 16 milyon renk AMOLED

Hafıza
• 8 GB dahili
• microSD kart (32 GB maksimum)

Kamera
• 5 megapiksel, otofokus, konum etiketi

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, MPEG4, WMV, RA

Navigasyon
• Entegre GPS ve Google Haritalar

Bağlantılar
• USB 2.0, Bluetooth 2.0, Wi-Fi

Boyutlar
• 115 x 56 x 11.9 mm

Ağırlık
• 119 gram

İLGİLİ HABERLER