reklamı kapat

POPÜLER

General Mobile DSTL1

Ön yüzde ekranın hemen altına iki hat için ayrı çağrı başlatma, çağrı sonlandırma ve yön tuşlarının yanında bir geri dönüş tuşu bulunuyor. Sol yan yüzde ses kontrol tuşları, sağ yanda ise kamera tuşu ve USB bağlantı noktası konumlandırılmış. Cihazın elektrikle çalışan dirençsel (resistive) dokunmatik ekranını daha hassas bir şekilde yönetebilmek için stylus kalem de sağ üstte yuvasında duruyor.

TÜRKIYE’DE İLK ANDROID
Android mobil işletim sistemi ile çalışan DSTL1, HTC ve Samsung’dan önce davranan General Mobile açısından önemli bir kilometre taşı. Android işletim sistemi, büyük dokunmatik ekran üzerinde parmakla kontrol edilebilen gelişmiş bir yazılım. Gerek grafik arayüz, gerek kullanılabilirlik açısından iPhone 3.0 OS işletim sisteminden sonra geliyor. Kapasitif dokunmatik ekranlarda neredeyse iPhone ile aynı deneyimi sunuyor olsa da DSTL1 üzerinde dirençsel dokunmatik ekran tercih edilmiş. 3 inç büyüklüğündeki ekran Sharp marka ve yüksek görüntü kalitesi sunuyor. Cihazın tuş fonksiyonları biraz karışık. Alışmak için biraz süre geçmesi gerekiyor. Örneğin yön tuşlarının ortasındaki tuş, bir onay tuşu izlenimi verse de aslında ek menüye ulaşmayı sağlıyor. Yani yön tuşları ile seçenekler arasında gezdikten sonra onaylamak için ekrana dokunmanız gerekiyor. Çağrı sonlandırma tuşu da beklendiği gibi ana ekrana dönüşü sağlamıyor. Bunun yerine ekran ve tuş kilidi işlevine kısayol olarak atanmış. Bir kez basıp bıraktığınızda cihaz kilitleniyor. Tekrar basıp orta tuşa bastığınızda geri açabiliyorsunuz. Ana menü ekranda alt kısımda çekmece edasıyla yerleştirilmiş. Buna dokunarak menüyü görüntüleyebiliyorsunuz. Üç adet ana ekrandan oluşan Android bekleme ekranı üzerinde oldukça zengin kişiselleştirme seçenekleri sunuluyor. Ekranda parmağınızı sağa sola sürerek geçiş yaptığınız bu ekranlara widget’lar, uygulama kısayolları ve hatta klasörler ekleyebiliyorsunuz. Yine tüm eklenen nesneleri ekranda istediğiniz yere sürükleyebiliyorsunuz.

YAZILIM VE DONANIM
Cihaz işletim sisteminin ve donanımının verdiği güçle çift hatlı modeller arasında her bakımdan en iyisi. Grafik arayüz tasarımları vasat diğer modellere göre avantajlı olan DSTL1, 4 GB kapasiteli hafıza kartı, gelişmiş internet tarayıcı ve Wi-Fi bağlantısıyla da öne çıkıyor. DSTL1’de 3G desteği bulunmuyor fakat Wi-Fi sayesinde uygun bağlantı bulabildiğiniz her yerden internete erişebilirsiniz. 624 MHz hızındaki işlemcisiyle tüm fonksiyonlarını sorunsuzca kullanmanıza da izin veriyor. Avrupa ve Amerika’da satışa sunulan ilk Android işletim sistemli modeller HTC G1 ve Magic cihazlarını bile kıskandıracak bir özelliğe sahip. Sony marka lens ile 5 megapiksel çözünürlüklü bir kamerası bulunan General Mobile DSTL1, çok başarılı fotoğraflar çekebiliyor. Üstelik otomatik netleme ve yüz tanıma özelliği sayesinde kamera ile elde edeceğiniz sonuçların kalitesi fark edilir bir şekilde artırılmış.

ANDROID MARKET YOK
Takvim, hesap makinesi, gelişmiş e-posta istemcisi, galeri gibi standart uygulamaların yanı sıra Android işletim sistemi için özel olarak geliştirilen uygulamaları da yükleyebiliyorsunuz. Telefon üzerinde ne yazık ki Android Market uygulaması yok. Bu nedenle uygulamaları internetten kendiniz bulup yüklemelisiniz. Dosya yöneticisi uygulamasına da sahip olan DSTL1, bu özelliğiyle iPhone’a oranla daha serbest bir kullanım sunuyor. Böylece cihazın hafızasına veya hafıza kartına istediğiniz dosyayı atıp hem yanınızda taşıyabiliyor, hem de cihazda görüntüleyebiliyorsunuz. General Mobile DSTL1’i diğer birçok dokunmatik ekranlı mobil iletişim cihazına oranla avantajlı kılan bir diğer özellik de entegre FM radyo. Başarılı arayüzüyle radyo dinlemeye sevenler için oldukça iyi bir alternatif.

ZENGİN KUTU İÇERİĞİ
General Mobile’ın diğer modellerinde olduğu gibi DSTL1’in kutusu da aksesuar zengini. Şarj cihazı ve USB üzerinden bağlanan kulak içi kulaklıklar gibi standart aksesuarların yanı sıra yedek pil, temizleme bezi ve harici pil şarj adaptörü cihazın kutusundan çıkıyor. Standart mini USB bağlantı noktası sayesinde her yerde bulabileceğiniz USB kablosuyla istediğiniz bir bilgisayara bağlayarak cihazı şarj edebiliyorsunuz.

ÇİFT SIM DESTEĞİgeneral-mobile-dstl1-1Bir ilk olarak Android işletim sistemi üzerine çift SIM desteğine yer verilmiş

DİRENÇSEL DOKUNMATİKgeneral-mobile-dstl1-2General Mobile DSTL1 üzerinde dirençsel dokunmatik ekran tercih edilmiş

5 MEGAPİKSEL KAMERAgeneral-mobile-dstl1-3DSTL1, 5 megapiksel otofokus ve flaşlı Sony kameraya sahip

3 İNÇ EKRANgeneral-mobile-dstl1-4
3 inçlik Sharp ekran multimedya içerikleri için ideal

KABLOSUZ AĞLARgeneral-mobile-dstl1-5Wi-Fi ile her yerden internete bağlanabilirsiniz

MİNİ USBgeneral-mobile-dstl1-6Mini USB ile istediğiniz bir bilgisayara bağlanarak cihazı şarj edebiliyorsunuz

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Türkiye’de satışa sunulan ilk Android işletim sistemli model. Wi-Fi destekliyor, gelişmiş internet tarayıcı ve FM radyoya sahip. Çift hattı aynı anda kullanabiliyorsunuz.

EKSİLER
Dokunmatik ekran yeterince hassas değil. Ekran yüzeye daha yakın konumlandırılmalıymış.

SONUÇ
Android işletim sistemli DSTL1 bağlantı seçenekleri, güçlü kamerası ve zengin uygulama desteğiyle çift SIM’lilerin lideri.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Google Android 1.5 Cupcake

Şebeke
• GSM

Ekran
• 3 inç 240 x 400 piksel dirençsel dokunmatik
• 260 bin renk

Hafıza
• 256 MB dahili
• 4 GB microSD kart (16 GB maks.)

Kamera
• 5 megapiksel, otofokus, yüz algılama

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, MPEG4

Bekleme / Konuşma Süresi
• 200 / 6 saat

Navigasyon
• Yok

Bağlantılar
• USB 2.0, Bluetooth 2.0

Boyutlar
• 112 x 54 x 16 mm

Ağırlık
• 135 gram